10 najmladších miliardárov sveta súčasnosti

11. 6. 2019

Zdá sa, že v súčasnosti žije vo svete omnoho viac mladých miliardárov ako kedykoľvek predtým – jednak vďaka pozoruhodným rodinným dedičstvám, ale tiež v dôsledku úspechu rodinných podnikov a začínajúcich technologických spoločností. Časopis Forbes uvádza, že aktuálne najmladší miliardár na svete má iba 22 rokov, pričom desiaty najmladší jedinec z tejto demografickej skupiny má 31 rokov. Začiatkom tohto roka sa na verejnosti objavili správy o tom, že Kylie Jennerová sa stala vôbec najmladším miliardárom planéty, ktorý vybudoval svoje bohatstvo vlastnými silami – jedná sa pritom o titul, ktorý dovtedy držal Mark Zuckerberg, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Facebook, ktorý nadobudol tento status v roku 2006 vo veku 23 rokov. Čistá hodnota majetku Jennerovej v súčasnosti už prevyšuje úroveň jednej miliardy, pričom iba v auguste roku 2018 oslávila 21. narodeniny.

Rebríček World Billionaires časopisu Forbes pre rok 2018 dokladuje, že na svete sa vyskytuje celkovo 63 miliardárov do veku 40 rokov so spoločným kumulatívnym bohatstvom o celkovej hodnote 265 miliárd dolárov. Táto skupina ľudí predstavuje približne 3% z celkového počtu svetových miliardárov a zodpovedá približne za rovnaký podiel aj z hľadiska kumulatívneho majetku. Medzi desať najmladších miliardárov na svete sa radia tri ženy a sedem mužov, pričom títo úspešní ľudia pochádzajú zo sektorov ako finančníctvo, technológie, výroba potravín, vývoj zdravotníckych zariadení a z leteckého priemyslu.

Nasledujúci graf zobrazuje, ako sa vyvíjalo kumulatívne bohatstvo miliardárov do veku 40 rokov v priebehu posledných štyroch rokov.

Pozrite sa na zoznam najmladších mimoriadne bohatých ľudí na svete pre rok 2019.

1. Alexandra Andresenová

Alexandra a Katharina Andresenové.

Vek: 22 rokov

Čistá hodnota majetku: $1,4 miliardy

Alexandra Andresenová sa narodila v roku 1996 a je vôbec najmladšou miliardárkou na svete. Je dedičkou a dcérou Johna H. Andresena Jr., ktorý vlastní nórsku investičnú spoločnosť Ferd, ktorá riadi hedžové fondy, aktívne investuje na burze Nordic Stock Exchange a venuje sa súkromnej investičnej činnosti. Alexandra Andresenová a jej sestra Katharina v roku 2007 nadobudli po 42,2% vlastníckych podielov v investičnej spoločnosti a následne zdedili pozoruhodný majetok.

Podobné: Zvyky milionárov, ktorých by sa mali držať príslušníci generácie milénia

2. Katharina Andresenová

Katharina Andresenová.

Vek: 23 rokov

Čistá hodnota majetku: $1,4 miliardy

Katharina Andresenová je druhou najmladšou miliardárkou na svete, pričom zaostáva už iba za svojou mladšou sestrou Alexandrou. Aj Katharina zdedila 42,2% vlastnícky podiel v investičnej spoločnosti Ferd.

3. Gustav Magnar Witzoe

Gustav Magnar Witzoe.

Vek: 26 rokov

Čistá hodnota majetku: $3 miliardy

Gustav Magnar Witzoe vlastní takmer polovicu spoločnosti SalMar ASA, ktorá je jedným z najväčších producentov lososa na svete. Spoločnosť SalMar bola na čele industrializácie chovu lososov v Nórsku. Gustav získal svoj vlastnícky podiel v podniku, počas roka 2013 od svojho otca Gustava Magnara Sr., ktorý založil spoločnosť v roku 1991. Keďže spoločnosť ešte stále riadi jeho otec, Gustav v súčasnosti investuje na trhu s nehnuteľnosťami a do technologických start-upov.

4. Evan Spiegel

Evan Spiegel.

Vek: 28 rokov

Čistá hodnota majetku: $2,2 miliardy

Evan Spiegel je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Snap Inc., ktorá je zodpovedná za službu Snapchat – teda komunikačnú službu založenú na odosielaní dočasných fotografií medzi priateľmi. Spiegel študoval produktový dizajn na Stanfordovej univerzite, kde sa zoznámil s druhým spoluzakladateľom svojej spoločnosti a kolegom miliardárom Bobbym Murphym.

5. Ludwig Theodor Braun

Ludwig Theodor Braun.

Vek: 28 rokov

Čistá hodnota majetku: $1 miliardy

Ludwig Theodor Braun vlastní 10% podiel v spoločnosti B. Braun Melsungen AG, ktorá sa venuje vývoju a výrobe zdravotníckych zariadení. Táto spoločnosť bola založená v roku 1839 ako malá lekáreň, ktorá predávala liečivá na rastlinnej báze, pričom v súčasnosti je popredným podnikom v oblasti produkcie zdravotníckych nástrojov. Ludwigov otec prevzal kontrolu nad spoločnosťou v roku 1977.

6. John Collison

Patrick a John Collisonovci.

Vek: 28 rokov

Čistá hodnota majetku: $2,1 miliardy

John Collison je vlastníkom a spoluzakladateľom spoločnosti Stripe, ktorá vyvíja softvér pre podniky, pomocou ktorého môžu v rámci svojich webových stránok a aplikácií integrovať platobné služby prepojené s kreditnými kartami a bankovými systémami. Írsky podnikateľ prišiel s myšlienkou na vybudovanie platformy Stripe so svojím bratom Patrickom v dobe, keď navštevovali univerzitu v Bostone. Po nedávnom kole financovania ja spoločnosť hodnotená na neuveriteľných 20 miliárd dolárov.

7. Patrick Collison

Patrick Collison.

Vek: 30 rokov

Čistá hodnota majetku: $2,1 miliardy

Patrick je bratom Johna Collisona a spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Stripe, ktorá umožňuje podnikom a jednotlivcom jednoducho prijímať platby cez internet. Medzi veľkých investorov spoločnosti Stripe patria napríklad Elon Musk a Peter Thiel.

8. Bobby Murphy

Bobby Murphy.

Vek: 30 rokov

Čistá hodnota majetku: $2,1 miliardy

Bobby Murphy je druhým z dvojice spoluzakladateľov, ktorí na trh uviedli spoločnosť Snap Inc., pričom je zároveň majiteľom tohto podniku. Murphy je starší ako jeho podnikateľský partner Spiegel a študoval matematiku a informatiku na Stanfordovej univerzite.

Podobné: Spoznajte 10 najbohatších ľudí finančného priemyslu

9. Wang Han

Wang Han.

Vek: 30 rokov

Čistá hodnota majetku: $856 miliónov

Wang Han zdedil bohatstvo na základe akcií, ktoré vlastní v podniku Juneyao Air, významnej leteckej spoločnosti so sídlom v Šanghaji. Akcie zdedil po svojom zosnulom otcovi, ktorý založil spoločnosť Juneyao Group, ktorá je okrem leteckého sektoru podnikateľsky angažovaná v oblasti maloobchodu, vzdelávania a potravinárskeho priemyslu.

10. Eva Maria Braun-Luedickeová

Eva Maria Braun-Luedickeová.

Vek: 31 rokov

Čistá hodnota majetku: $1,3 miliardy

Eva Maria Braun-Luedickeová vlastní 12% podiel v spoločnosti B. Braun Melsungen AG. Je sesternicou Ludwiga Theodora Brauna, ktorý na tomto zozname figuruje na piatej priečke. Spoločnosť vyrába injekčné roztoky a chirurgické nástroje, pričom v priebehu roka 2017 vykázala obrat o hodnote viac ako 7,9 miliardy dolárov.

Zdroj: WSJ, Yahoo

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×