11 najväčších fintech spoločností v USA na rok 2019

5. 2. 2019

Start-upové spoločnosti zamerané na finančné technológií naďalej priťahujú čoraz väčšiu pozornosť a kapitál. Hodnota najväčších súkromných spoločností z tohto sektora sa v priebehu roka 2018 výrazne navýšila, pričom najmenej šesť z nich na území Spojených štátov prekročilo míľnik jednej miliardy.

CB Insights uvádza, že americké fintech start-upy v roku 2018 zhromaždili financovanie vo výške 12,4 miliardy dolárov, čo je o 43% viac ako v predchádzajúcom roku. Tento nárast prevýšil 30% navýšenie objemu investícií rizikového kapitálu vrámci celého amerického trhu. Nedá sa však pochybovať o tom, že fintech spoločnosti budú tieto peniaze potrebovať. Brex dokladuje, že v porovnaní s ostatnými start-upmi majú tendenciu spotrebovať približne dva až trikrát toľko kapitálu. Jedným z možných faktorov sú regulačné prekážky a byrokracia.

Zoznámte sa s 10 najcennejšími súkromnými fintech spoločnosťami v USA:

9. Trojstranná remíza

Avant – 2 miliardy dolárov

Od roku 2012 poskytuje okamžité online úvery vo výške od 2 000 až do 35 000 dolárov obyčajným ľuďom.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ: Al Goldstein (38 rokov), obchodník s nehnuteľnosťami z Chicaga a podnikateľ v technologickom sektore

Gusto – 2 miliardy dolárov

Táto cloudová platforma pomáha malým podnikom so spracovaním miezd, poskytovaním benefitov a manažmentom ľudských zdrojov. Ceny spoločnosti Gusto sa menia v závislosti od poskytovaných služieb, od základných na úrovni 39 dolárov plus 6 dolárov na zamestnanca, až po „full-service“ ponuku za 149 dolárov plus 12 dolárov na zamestnanca.

Spoluzakladatelia: Generálny riaditeľ Josh Reeves (35 rokov), hlavný technologický riaditeľ Edward Kim (35 rokov) a hlavný produktový riaditeľ Tomer London (34 rokov)

Podobné: Najvýznamnejšie ponuky IPO, ktoré by ste mali sledovať v roku 2019

Zenefits – 2 miliardy dolárov

Softvér založený na cloudovej technológií, ktorý pomáha podnikom automatizovať mzdy, benefity a správu ľudských zdrojov.

Generálny riaditeľ: Jay Fulcher, skúsený vývojár podnikateľského softvéru

8. Plaid – 2,65 miliardy dolárov

Generálny riaditeľ Zach Perret.

Prepája platobné aplikácie ako Venmo a osobné finančné služby ako Betterment s bankovými účtami svojich používateľov, čím urýchľuje prenos a zlepšuje monitorovanie finančných prostriedkov a znižuje čas potrebný na autentifikáciu transakcií. Plaid sa v súčasnosti integruje s 10 000 bankami po celom svete. V januári vykonala akvizíciu spoločnosti Quovo, ktorá zhromažďuje investičné dáta. Hodnota akvizície predstavovala približne 200 miliónov dolárov.

Spoluzakladatelia: Generálny riaditeľ Zach Perret (31 rokov) je bývalým konzultantom spoločnosti Bain; Plaid rozbehol iba dva roky po absolvovaní Dukeovej univerzity; prezidentom a hlavným technologickým riaditeľom je William Hockey (29 rokov)

7. Circle – 3 miliardy dolárov

Circle je finančným gigantom v sektore kryptomien, ktorý v minulom roku odkúpil krypto-burzu Poloniex a v súčasnosti ponúka služby spojené s obchodovaním, investíciami a transakciami kryptomien. Circle sa v októbri minulého roka spojila so spoločnosťou Coinbase a spoločne predstavili stabilnú kryptomenu USDC. Jedná sa o digitálne aktívum postavené na blockchaine Ethereum a ručené americkými dolármi.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ: Jeremy Allaire (47 rokov), ktorý predtým založil verejne obchodovanú online video platformu Brightcove

6. Credit Karma – 4 miliardy dolárov

Tento úspešný start-up ponúka svojim viac než 85 miliónom členom rozširujúci sa sortiment bezplatných služieb, vrátane kreditných programov, softvéru na prepočet daní, pomoci pri riešení nezrovnalostí v úverových správach a hlásenia o otváraní nových účtov v mene užívateľa. Credit Karma získava províziu z toho, keď užívatelia reagujú na personalizované ponuky v rámci kreditných kariet a úverov, ktoré im zobrazuje.

Spoluzakladatelia: Generálny riaditeľ Kenneth Lin (43 rokov), hlavná finančná riaditeľka Nichole Mustardová (45 rokov) a hlavný technologický riaditeľ Ryan Graciano (37 rokov)

5. SoFi – 4,4 miliardy dolárov

Spoločnosť SoFi bola založená v roku 2011 a začínala na trhu s refinancovaním študentských úverov v online prostredí, pričom neskôr začala poskytovať ďalšie služby pre bohatých príslušníkov generácie milénia, vrátane hypoték, investičných robo-poradcov a životného poistenia.

Generálny riaditeľ: Anthony Noto (50 rokov), bývalý prevádzkový riaditeľ spoločnosti Twitter

4. Ripple – 5 miliárd dolárov

Táto celosvetová blockchainová sieť na spracovanie transakcií má ambíciu nahradiť SWIFT, teda platformu pre medzibankovú výmenu správ, ktorá už dlho spája takmer každú banku na svete. Okrem toho poskytuje službu, ktorá umožňuje spoločnostiam vykonávať cezhraničné platby v kryptomene XRP, ktorú vytvorili zakladatelia spoločnosti Ripple.

Spoluzakladatelia: Jed McCaleb (43 rokov), Chris Larsen (58 rokov) a Arthur Britto

Generálny riaditeľ: Brad Garlinghouse (48 rokov), bývalý prezident spoločnosti AOL

3. Robinhood – 5,6 miliardy dolárov

Spoluzakladatelia – Bajju Bhatt a Vlad Tenev.

Tento start-up ponúka obchodovanie na akciovom trhu bez poplatkov, obchodovanie s ETF, kryptomenami a opciami – a to všetko prostredníctvom mobilnej aplikácie. Predplatiteľská služba Robinhood Gold Vás vyjde od 6 dolárov na mesiac, pričom poskytuje investorom prístup k obchodovaniu na maržu. Spoločnosť v druhej polovici roka plánuje predstaviť nový program správy finančných prostriedkov, ktorý jej pomôže preniknúť napríklad na trh so sporením.

Spoluzakladatelia: Bajju Bhatt (34 rokov), Američan druhej generácie s rodičmi z Indie, a Vlad Tenev (32 rokov), pôvodom z Bulharska; obaja absolventi Stanfordovej univerzity.

2. Coinbase – 8 miliárd dolárov

Coinbase už nie je iba Bitcoinovou peňaženkou a malou burzou. V súčasnosti ponúka služby spojené s úschovou kryptomien a profesionálne a inštitucionálne obchodné platformy. Spoločnosť v priebehu minulého roka kúpila službu Earn.com, v ktorej používatelia platia Bitcoinom za komunikáciu s vybranými odborníkmi prostredníctvom e-mailu. Cena akvizície údajne dosahovala 100 miliónov dolárov.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ: Brian Armstrong (36 rokov), ktorý je vďaka podielu v spoločnosti Coinbase miliardárom.

Podobné: Tajomstvo najúspešnejších start-upov sveta

1. Stripe – 22,5 miliardy dolárov

Stripe bol pôvodne službou, ktorá pomáhala malým online predajcom spracovať platby, no v súčasnosti spolupracuje s technologickými gigantmi ako Microsoft a Amazon. Spoločnosť v roku 2018 oznámila tri nové vysokoprofilové produkty, vrátane technológie vydávania kreditných kariet, nového predajného softvéru a platobnej platformy pre spoločnosti s predplatiteľskými programami.

Spoluzakladatelia: Generálny riaditeľ Patrick Collison (30 rokov) a prezident John Collison (28 rokov); bratia narodení v Írsku, zanechali štúdium na MIT (Patrick) a Harvardovej univerzite (John), spoločnosť Stripe založili v roku 2011

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×