13 najväčších správcov aktív sveta

12. 6. 2018

Sektor sústredený na správu súkromného bohatstva v priebehu minulého roka zaznamenal mimoriadny úspech. 25 celosvetových vedúcich hráčov tohto odvetvia totiž zvýšilo objem aktív vo svojej správe až o takmer 14%. Tento vývoj situácie bol spôsobený predovšetkým skutočnosťou, že vo svete sa objavuje čoraz viac jedincov s obzvlášť vysokým objemom majetku a bohatých investorov.

Na vrchole rebríčka sa umiestnila spoločnosť UBS, ktorá v súčasnosti spravuje majetok na úrovni 2,4028 bilióna dolárov. V porovnaní s inštitúciou na druhej priečke sa jedná takmer o dvojnásobnú hodnotu. V priebehu roka 2017 sa do prvej desiatky dostala aj China Merchants Bank a stala sa tak dokonca prvou čínskou bankou, ktorej sa to podarilo.

Veľkú časť tohto úspechu môžeme pripísať celkovému nárastu bohatstva v rámci ázijsko-pacifického regiónu a zvýšenému dopytu po profesionálnom spravovaní majetku zo strany bohatých jednotlivcov. Spoločný prieskum agentúr GlobalData a Private Banker International uvádza, že čínski správcovia aktív vďaka uvedeným skutočnostiam zaznamenali o 3,5% väčší nárast ako finančné spoločnosti vo zvyšku sveta.

Podobné: Ako postupovať v prípade, že náhle zbohatnete

Deutsche Bank, EFG International a ABN Amro boli jedinými správcami bohatstva, ktorí si v roku 2017 pohoršili a v rebríčku sa tak prepadli o niekoľko pozícií smerom nadol.

13. Deutsche Bank Wealth Management – $256,8 miliárd

Deutsche Bank je s ohľadom na celkovú výšku spravovaných aktív 17. najväčšou bankou na svete. Wealth manažment je pritom jedným z troch základných pilierov jej podnikania. Divízia tejto nemeckej banky zodpovedná za správu majetku je však jednou z mála na tomto zozname, ktorá sa v priebehu roka 2017 posunula v hodnotení smerom nadol.

12. HSBC Private Bank – $258 miliárd

Súkromná divízia spoločnosti HSBC spravuje majetok mimoriadne bohatých jedincov a rodín naprieč 43 krajinami sveta. Pobočky tejto inštitúcie sa nachádzajú v Spojenom kráľovstve, Švajčiarsku, Luxembursku, Monaku ale aj na Kajmanských ostrovoch. Spoločnosť HSBC Private Bank medziročne postúpila v rámci tohto rebríčka o dve pozície.

11. Northern Trust – $289,8 miliárd

Dostupné údaje hovoria o tom, že až 20% najbohatších rodín Spojených štátov patrí medzi klientov divízie finančnej spoločnosti Northern Trust, ktorá sa zaoberá spravovaním wealth manažmentu. Táto inštitúcia sa na rozdiel od svojich konkurentov zameriava na poskytovanie služieb korporáciám, inštitucionálnym investorom a jedincom s mimoriadne vysokou hodnotou čistého majetku.

10. China Merchants Bank – $292,8 miliárd

Finančná spoločnosť China Merchants Bank (CMB) sídli v provincii Guangdong na juhovýchodnom pobreží Číny a v poslednom období vykazuje výrazný rozvoj ako na domácom, tak aj na medzinárodnom trhu. Rovnako silný nárast zaznamenala aj s ohľadom na objem spravovaného kapitálu.

9. Julius Baer – $388,3 miliárd

Táto švajčiarska banka je najstaršou finančnou inštitúciou v USA a špecializuje sa na správu súkromného majetku bohatých jedincov.

8. Goldman Sachs – $394,3 miliárd

Táto medzinárodná investičná banka sa pýši veľmi pozitívnou reputáciou a prevádzkuje divíziu, ktorá zaznamenáva mimoriadne úspechy aj v oblasti správy aktív. Postavenie tejto inštitúcie v rebríčku sa voči predchádzajúcemu roku vôbec nezmenilo.

7. BNP Paribas Wealth Management – $436,7 miliárd

Táto francúzska banka je bezkonkurenčne najväčším hráčom eurozóny a po finančnej kríze v roku 2008 sa dokonca zaradila medzi päť najväčších finančných inštitúcií sveta. V súčasnosti sa ešte stále nachádza v prvej desiatke, pričom s ohľadom na objem spravovaného majetku sa umiestnila na siedmom mieste.

6. Citi Private Bank – $460 miliárd

Dcérska spoločnosť banky Citigroup poskytuje služby výhradne tým najbohatším jedincom planéty, pričom klientom sa môže stať jedine človek s celkovou hodnotou majetku vyššou ako $25 miliónov. Táto spoločnosť bola v októbri roku 2017 menovaná za najlepšiu značku v rámci súkromného bankovníctva.

5. J.P.Morgan Private Bank – $526 miliárd

Tento bankový gigant je druhým najväčším hráčom v Spojených štátoch. Zahŕňa divíziu zameranú na správu bohatstva, ktorá aktuálne spravuje aktíva o hodnote viac než pol bilióna dolárov.

4. Credit Suisse – $792 miliárd

Spoločnosť Credit Suisse je jednou z kľúčových svetových investičných bánk a s ohľadom na objem spravovaného bohatstva sa v súčasnosti bez problémov drží v prvej päťke najväčších inštitúcií tohto druhu.

3. Morgan Stanley – $1,045 bilióna

Divízia spoločnosti Morgan Stanley zameraná na správu súkromného majetku vznikla bezprostredne po celosvetovej finančnej krízy a to v rámci fúzie s rovnakou divíziou spoločnosti Citigroup. Táto inštitúcia aktuálne spravuje aktíva o hodnote vyššej než jeden bilión dolárov, vďaka čomu sa umiestnila na tretej priečke tohto celosvetového rebríčka.

Podobné: Jedna z najúspešnejších súkromných investičných spoločností sa nenachádza na Wall Street

2. Bank of America Merrill Lynch – $1,080 bilióna

Spoločnosť Merrill Lynch Wealth Management so sídlom v meste New York je pobočkou komerčnej banky Bank of America a zamestnáva viac ako 15 000 finančných odborníkov. V súčasnosti spravuje aktíva o celkovej hodnote 1,08 bilióna dolárov.

1. UBS – $2,403 bilióna

Finančná spoločnosť UBS spravuje najväčší objem súkromného majetku po celom svete. Je nespochybniteľným gigantom tohto sektora, pričom medzi jej klientov sa radí viac než polovica všetkých miliardárov na planéte.

Zdroj: GlobalData, Private Banker International

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×