15 najbohatších krajín Európy

29. 11. 2018

Európa je domovom mnohých rozvinutých krajín. Jedná sa o 6. najväčší kontinent na svete, ktorý zahŕňa 47 malých krajín a pokrýva iba necelých 6,8% zemského povrchu. Európa disponuje bohatou históriou v oblasti inovácií, technológií a architektúry. Viac než 500 rokov modernizácie vyústilo do skutočnosti, že prvenstvo v oblasti inžinierstva, technológie, literatúry, medicíny a spoločenského rozvoja v súčasnosti patrí rôznym európskym hráčom. Mnoho európskych krajín si v posledných desaťročiach získalo medzinárodné uznanie za svoje produkty, vrátane priemyselných odvetví ako strojárstvo, služby, technológie a export.

Čo sa týka podielu hrubého domáceho produktu (HDP) a parity kúpnej sily (PKS), Nemecko je aktuálne jednou z najbohatších krajín kontinentu, pričom dosahuje celkový príjem o hodnote 3,37 bilióna dolárov. Aj mnohé ďalšie krajiny Európy však zaznamenávajú pozitívne výsledky v rámci príjmov v prepočte na jedného obyvateľa. Predstavujeme Vám 15 najbohatších krajín európskeho kontinentu, pričom HDP na jedného obyvateľa vyjadrujeme v amerických dolároch a posudzované údaje sú aktuálne k roku 2017.

15. Belgicko

HDP na obyvateľa: $47 348
Mena: Euro

Podobné: Európa nevytvára nových miliardárov, ale je lídrom v udržiavaní bohatstva

14. Nemecko

HDP na obyvateľa: $47 966
Mena: Euro

13. Fínsko

HDP na obyvateľa: $49 678
Mena: Euro

12. Rakúsko

HDP na obyvateľa: $51 296
Mena: Euro

11. Island

HDP na obyvateľa: $52 048
Mena: Islandská koruna

10. Holandsko

HDP na obyvateľa: $52 129
Mena: Euro

9. Írsko

HDP na obyvateľa: $53 648
Mena: Euro

8. Švédsko

HDP na obyvateľa: $55 245
Mena: Švédska koruna

7. Dánsko

HDP na obyvateľa: $58 856
Mena: Dánska koruna

6. San Marino

HDP na obyvateľa: $62 188
Mena: Euro

5. Švajčiarsko

Švajčiarsko je krajinou situovanou v srdci Európy, ktorá sa preslávila úžasnými prírodnými scenériami, jazerami a horskými pásmami. Jedná sa o jednu z najpopulárnejších európskych turistických destinácií, pričom krajinu každoročne navštívia milióny cestovateľov. Švajčiarsko je tiež najväčším producentom luxusných náramkových hodiniek na svete. Hlavnými zdrojmi príjmov krajiny sú bankovníctvo, technológie a strojársky priemysel.

HDP na obyvateľa: $85 374
Mena: Švajčiarsky frank

4. Nórsko

Väčšina územia Nórska sa rozprestiera na nádhernom severskom pobreží. Disponuje rozsiahlymi zásobami nerastných surovín, zemného plynu, ropy, morských plodov a vodnej energie. Hlavným zdrojom príjmov krajiny sú práve tieto zásoby, vrátane zemného plynu a ropy.

HDP na obyvateľa: $97 226 USD
Mena: Nórska koruna

3. Luxembursko

Luxembursko sa nachádza v západnej Európe a s ohľadom na nominálnu hodnotu HDP na jedného obyvateľa sa jedná o tretiu najbohatšiu krajinu kontinentu. Disponuje vyspelým technologickým sektorom a úspešnou ekonomikou. Miestna vláda podporuje start-upové podniky vo všetkých odvetviach priemyslu.

HDP na obyvateľa: $116 560
Mena: Euro

2. Lichtenštajnsko

Lichtenštajnsko je mikroštátom a druhou najbohatšou krajinou v Európe. Jeho rozloha predstavuje 160 kilometrov štvorcových, počet obyvateľov dosahuje 37 340 o hustote 227 obyvateľov na kilometer štvorcový. Celkový nominálny príjem krajiny predstavuje 5 155 miliardy dolárov. Miera nezamestnanosti Švajčiarska je nižšia ako 1,5%.

HDP na obyvateľa: $143 000
Mena: Švajčiarsky frank

Podobné: Nové peniaze Európy sa investujú do lesov

1. Monako

Monako je mikroštátom a mestským štátom. Organizácia spojených národov uvádza, že Monako je najbohatšou krajinou ako v Európe, tak aj vo svete. S rozlohou 2,2 kilometra štvorcového je tiež jednou z najmenších štátov planéty. Jeho obyvateľstvo v roku 2013 dosahovalo úroveň iba 37 831 s hustotou 18 713 obyvateľov na kilometer štvorcový. Celková nominálna hodnota príjmu Monaka predstavuje 5 424 miliardy dolárov.

HDP na obyvateľa: $168 000
Mena: Euro

Zdroj: CNBC, MSN

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×