15 obrovských projektov, ktoré zmenia svet

24. 8. 2017

Vo svete prebieha výstavba mnohých ambicióznych projektov, ktoré boli kedysi iba záležitosťou ľudskej fantázie.

Vezmite si napríklad konštrukciu mosta Hong Kong-Zhuhai-Macao, ktorý bude spájať tri čínske metropoly a prepojí vyše 42 miliónov obyvateľov tejto krajiny. V Nórsku bola zahájená výstavba najdlhšieho podmorského tunela na svete, ktorý by mal medzi fjordami zrýchliť dopravu až o polovicu.

Tieto a ďalšie prípady ilustrujú, ako dokážu miliardové investície do obrovských inžinierskych projektov zlepšiť kvalitu života na zemi. Pozrite sa na 15 najväčších projektov, ktoré menia povrch našej planéty na nepoznanie.

Čína v roku 2016 dokončila výstavbu teleskopického ďalekohľadu v oblasti Pingtang. Stal sa najväčším rádio teleskopom na svete. Zariadenie má priemer takmer 500 metrov a je schopné zachytiť signály, ktoré sú vzdialené až 1 000 svetelných rokov od zemského povrchu.

 

Nanhui New City je plánované čínske mesto, ktorého výstavba by sa mala zavŕšiť v roku 2020. Poskytne životný priestor pre takmer 1 milión obyvateľov. Toto futuristické mesto bude pokrývať plochu 280 kilometrov štvorcových a predstavitelia čínskej vlády odhadujú, že po dokončení sa sem okamžite nasťahuje až 450 000 ľudí. Taktiež predpokladajú, že každoročne ho navštívi 10 miliónov turistov.

 

1. júna v roku 2016 bol sprístupnený Gotthardský pätný tunel vo Švajčiarsku. Jeho konštrukcia trvala 17 rokov a dosahuje dĺžku 56 kilometrov. Je najdlhším a najnižšie položeným železničným tunelom na svete. Jedná sa o prelomový krok v rámci nákladnej dopravy naprieč Alpami.

 

Panamský prieplav sa využíva už 103 rokov. Začiatkom júna minulého roka boli slávnostne ukončené práce na jeho rozširovaní. Po modernizácii, sú touto vodnou cestou schopné preplávať lode s nákladom až 14 000 kontajnerov, čo predstavuje trojnásobok pôvodnej kapacity. Projekt pohltil 5,4 miliardy amerických dolárov a do výstavby sa zapojilo 40 000 robotníkov.

 

V irackom meste Basra prebieha konštrukcia najvyššieho mrakodrapu sveta, ktorý by mal byť dokončený v roku 2026. Stavba ponesie názov „The Bride“ („Nevesta“) a jej súčasťou bude systém solárnych panelov, ktorý pokryje všetky energetické náklady budovy. Mrakodrap bude vysoký 1 152 metrov a bude zastrešovať parky, kancelárie, reštaurácie a železničnú sieť.

 

Čína v roku 2011 dokončila konštrukciu mosta Jiaozhou Bay Bridge. Je dlhý 41,8 kilometrov, teda takmer rovnako dlhý, ako maratónska trať. V súčasnosti je najdlhším mostom na svete, ktorý križuje more. Čas potrebný na dopravu medzi východnou Čínou a ostrovom Huangdao sa vďaka nemu skrátil o polovicu.

 

Sedem a pol kilometrov dlhá hrádza Itaipú sa nachádza na hranici medzi Brazíliou a Paraguajom. V roku 2015 vyprodukovala 89,5 terawatt hodín energie, čo je najviac zo všetkých podobných zariadení na svete. Je zdrojom 75% všetkej energie pre Paraguaj a takmer 20% pre Brazíliu.

 

Britská železničná spoločnosť Crossrail realizuje najväčší európsky projekt v oblasti infraštrukúry. Jedná sa o modernizáciu podzemného železničného systému v Londýne a jeho okolí. Zahŕňa výstavbu 10 nových podzemných tratí a pomocou nových tunelov by mal spojiť 30 súčasných staníc londýnskeho metra. Využívanie novej infraštruktúry sa spustilo už v tomto roku a dokončenie projektu sa odhaduje na rok 2020.

 

V roku 2014 bola do činnosti v Južnej Afrike uvedená solárna farma Jasper. Za rok vyprodukuje takmer 180 000 megawatt hodín energie a je schopná pokryť fungovanie 80 000 domácností. Ide o najväčší projekt v rámci využívania solárnej energie na africkom kontinente.

 

V indickom meste Hajdarábad prebieha konštrukcia železničného systému, ktorý by mal občanom poskytnúť nové metro s celkovou dĺžkou 74 kilometrov. Ukončenie výstavby je odhadované na november roku 2017.

 

V roku 2017 má byť zavŕšená konštrukcia mostu medzi čínskymi mestami Hong Kong, Zhuhai a Macao. V delte Perlovej rieky tak vznikne aglomerácia, ktorá bude zastrešovať viac než 42 miliónov obyvateľov.

 

„Dubai Mall“ („Dubajská promenáda“) bude predstavovať obrovský zastrašený priestor, v ktorom sa bude nachádzať najväčšie nákupné centrum na svete. Rozloha nákupného centra v Dubaji bude údajne až deväťkrát väčšia, ako v porovnaní so strediskom Mall of America. Svoje priestory otvorí zákazníkom v roku 2029. Celý objekt bude klimatizovaný, zastrešovať bude tisícky hotelových izieb a bude disponovať vlastnou dopravnou infraštruktúrou.

 

Alphabet je materskou spoločnosťou firmy Google. V súčasnosti vyvíja plány na výstavbu inteligentných miest, teda tzv. „Smart cities“. Malo by ísť o moderné priestory s neobmedzeným prístupom na internet, ktoré budú využívať obnoviteľné zdroje energie a najnovšie technológie v oblasti automatizovaných technológií. Takéto mestá by sa mali čoskoro objaviť naprieč Spojenými štátmi americkými.

V saudskoarabskom meste Rijád sa buduje sieť metra a pre jeho výstavbu je určených 23,5 miliárd dolárov. Hlavnú stanicu metra, ktorá bude oplývať luxusom, navrhla architektka Zaha Hadid. Projekt prinesie 175 kilometrov nových železničných tratí a od základov zmení spôsob dopravy, hlavného mesta Saudskej Arábie. Nové metro by sa malo využívať od roku 2019.

Mesto Songdo v Južnej Kórei je takzvaným inteligentným mestom („smart city“). Nachádza sa na morskom pobreží a rozprestiera sa na ploche 6 kilometrov štvorcových. Jeho výstavba bola dokončená v roku 2015. Vďaka takmer neobmedzenému internetovému pokrytiu poskytuje svojim 67 000 obyvateľov pohľad na to, ako budú fungovať mestá budúcnosti.

Zdroj: Yahoo, MSN

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×