5 najbohatších ľudí sveta

8. 3. 2018

V súčasnosti už máme najnovšie informácie o výročnom rebríčku miliardárov, ktorý pre rok 2018 zostavil magazín Forbes. Uhádnete, ktorí úspešní jedinci sa nachádzajú na prvých piatich priečkach? Pomôžeme Vám drobnou indíciou. Dvaja z nich nedokončili štúdium na Harvardovej univerzite, štyria pochádzajú zo Spojených štátov, jeden je Francúz a jeden z nich vyplnil prvé daňové priznanie už vo svojich 14 rokoch.

1. Jeff Bezos

Čistá hodnota majetku: $ 112 miliárd
Zakladateľ spoločnosti Amazon

Bezos založil portál Amazon.com v roku 1994. Stalo sa tak iba krátko po tom, čo zanechal svoju pracovnú pozíciu v svetovej investičnej firme D.E. Shaw. Prvá centrála jeho novej spoločnosti sa nachádzala v garáži mesta Seattle. Skutočnosťou je, že spočiatku predložil nápad na vybudovanie online kníhkupectva svojmu bývalému riaditeľovi Davidovi E. Shawovi. Ten síce potvrdil, že k tomu skutočne došlo, no zároveň svoj vtedajší nezáujem o Bezosov podnikateľský plán naozaj priznal.

Spoločnosť Amazon sa v prvých rokoch svojej existencie venovala výhradne elektronickému predaju kníh. Odvtedy však prešla výraznou evolúciou a v súčasnosti na svojom portáli ponúka celú škálu produktov z najrôznejších oblastí života. Viaceré zdroje dokonca tvrdia, že spoločnosť Amazon je aktuálne najvýznamnejším predajcom na svete. Podnik Jeffa Bezosa sám seba charakterizuje ako „spoločnosť, ktorá sa sústredí na zákazníkov tak, ako žiadna iná“. A treba poznamenať, že je skutočne náročné poprieť či vyvrátiť tento výrok. Spoločnosť Amazon dlhodobo nepoľavuje v snahe o atraktívnu diverzifikáciu svojich služieb, čo dokazuje niekoľko prekvapujúcich nedávnych expanzií. V roku 2017 totiž vykonala akvizíciu potravinárskej spoločnosti Whole Foods a v priebehu februára tohto roku spustila predaj vlastných značkových liekov, určených na voľný predaj.

Spoločnosť Amazon sa stala verejne obchodovanou už v roku 1997. Jeff Bezos sa odvtedy vypracoval na prvého človeka v histórii, ktorého hodnota čistého majetku prekračuje hranicu 100 miliárd dolárov. Medzi jeho ďalšie projekty patrí vesmírna organizácia Blue Origin, denník Washington Post (ktorý odkúpil v roku 2013) a financovanie konštrukcie hodín známych ako „Long Now“, ktoré budú schopné udávať čas počas najbližších 10 000 rokov.

Podobné: 5 spoločností ktoré Amazon valcuje

2. Bill Gates

Čistá hodnota majetku: $ 90 miliárd
Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft

Práve Bill Gates je jedným z dvoch účastníkov tohto zoznamu, ktorí nedokončili štúdium na Harvardovej univerzite. To mu však nezabránilo v tom, aby naplno uplatnil svoj úžasný talent na zhromažďovanie ohromného bohatstva. Celková hodnota majetku spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft sa od roku 2009 viac než zdvojnásobila.

Gates si však nenecháva všetky peniaze pre seba. Spolu so svojou manželkou spravuje charitatívnu nadáciu Bill & Melinda Gates Foundation, prostredníctvom ktorej za posledných 14 rokov usmernil už $ 30 miliárd do boja proti detskej obrne a malárii. Iba v priebehu minulého roka vynaložil ďalších $ 50 miliónov na výskum liečby vírusu Ebola.

Bill Gates je v súčasnosti členom predstavenstva spoločností Microsoft a Berkshire Hathaway.

3. Warren Buffett

Čistá hodnota majetku: $ 84 miliárd
Najúspešnejší investor 20. storočia

Warren Buffett sa považuje za najúspešnejšieho hodnotového investora súčasnosti. V roku 1944 dosiahol 14. rok svojho života, v priebehu ktorého podal svoje prvé daňové priznanie. Už v tom čase na uliciach svojej štvrte totiž predával noviny.

Buffett po prvýkrát kúpil akcie textilnej spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 1962. V roku 1964 sa stal jej väčšinovým akcionárom. Do roku 1967 rozšíril jej ponuku o poisťovacie služby a ďalšie investičné príležitosti. Hodnota spoločnosti Berkshire Hathaway aktuálne dosahuje takmer pol bilióna dolárov a jej akcie sa predávajú za $ 300 000 (za 1 akciu).

Warren Buffett si zaslúžil prezývku „Veštec z Omahy“ predovšetkým vďaka svojmu talentu na poli hodnotového investovania. To znamená, že vie dokonale odhadnúť, do ktorých podhodnotených spoločností sa na trhu oplatí vložiť kapitál. Mnoho investorov v súčasnosti usmerňuje svoje peniaze do spoločností, ktoré prevádzkujú čoraz populárnejšie sociálne siete. Buffett však opakovane vyhlásil, že je veľmi náročné posúdiť ich skutočnú hodnotu. Preto aj naďalej vyhľadáva investície, o ktorých si myslí, že mu prinesú požadované výnosy v rámci desaťročného časového horizontu. Je tiež všeobecne známe, že Buffett je otvoreným kritikom Bitcoinu.

Najúspešnejší investor sveta je známy aj svojou striedmosťou. Ako 14-ročný vlastnil bicykel v hodnote $ 35, ktorý si pri vyplňovaní daňového priznania zapísal do nákladov, pretože ho nevyhnutne potreboval pri roznášaní novín. Veľkú časť svojho majetku usmerňuje na charitatívne účely a vyhlásil, že svojim deťom neplánuje zanechať bohatstvo. V priebehu svojej kariéry daroval už viac než $ 20 miliárd.

Podobné: Kľúčom k úspechu Warrena Buffetta je dlhodobé investovanie

4. Bernard Arnault

Čistá hodnota majetku: $ 72 miliárd
Majiteľ koncernu LVMH

Bernard Arnault je jediným miliardárom v prvej päťke, ktorý nepochádza zo Spojených štátov. Tento Francúz je predsedom a generálnym riaditeľom nadnárodného koncernu LVMH, ktorý predstavuje najväčšieho producenta luxusných produktov na svete. Spoločnosť vlastní niektoré z najpopulárnejších značiek na trhu, medzi ktoré patria mená ako Louis Vuitton, Hennessey, Bulgari, Marc Jacobs, Dior, Sephora a mnoho ďalších.

Arnault je vyštudovaným inžinierom. Jeho podnikateľské tendencie sa začali objavovať už v období, keď pracoval pre inžiniersku spoločnosť svojho otca – Ferret-Saviel. V roku 1976 pretvoril tento podnik na realitnú spoločnosť.

V roku 1984 odkúpil spoločnosť Financière Agache, ktorá sa zaoberala výrobou luxusných tovarov. Nakoniec však predal všetky jej aktíva a vo svojom vlastníctve si nechal jedine značku Christian Dior a nákupné centrum Le Bon Marché. Arnault sa v 1989 stal predsedom správnej rady spoločnosti LVMH. Jeho osobné investičné portfólio má široký zámer a zahŕňa všetko od technologických koncernov až po jachtárske spoločnosti. Zastáva pozíciu najbohatšieho muža Európy.

5. Mark Zuckerberg

Čistá hodnota majetku: $ 71 miliárd
Spoluzakladateľ spoločnosti Facebook

Mark Zuckerberg je úspešným generálnym riaditeľom spoločnosti Facebook a zároveň druhým miliardárom v rámci prvých piatich priečok rebríčka magazínu Forbes, ktorý prerušil svoje štúdium na Harvardovej univerzite. Facebook po prvýkrát spustil vo svojej internátnej izbe, kde býval spolu s Eduardom Saverinom. Aplikácia bola spočiatku známa ako FaceMash. Tyler a Cameron Winklevossovci, ktorí boli jeho spolužiakmi však tvrdili, že práve oni prišli s nápadom vytvoriť túto sociálnu sieť. Tento konflikt vyústil do notoricky známeho súdneho sporu, ktorý bol v roku 2008 uzavretý. Winklevossovci v rámci vyrovnania získali $ 20 miliónov a akcie v spoločnosti Facebook, ktoré mali v tom čase hodnotu $ 45 miliónov.

Spoločnosť Facebook vykonala svoju počiatočnú ponuku akcií (IPO) v roku 2012 a v súčasnosti disponuje viac než jednou miliardou pravidelných užívateľov. Trhová kapitalizácia spoločnosti dosahuje približne $ 520 miliárd.

Zuckerberg tiež využíva svoje bohatstvo a vplyv v rámci charitatívnej činnosti. Jedným z jeho projektov je napríklad dron poháňaný solárnou energiou, ktorý je schopný sprostredkovať internetové pripojenie v ťažko dostupných oblastiach. Úspešný podnikateľ navyše daroval $ 100 miliónov verejným školám v meste Newark, štáte New Jersey.

Zhrnutie

Ak sa túžite zapísať do rebríčka najbohatších miliardárov magazínu Forbes, budete sa musieť stať technologickým inovátorom, telekomunikačným magnátom alebo riaditeľom predajného impéria. Prípadne si môžete zvoliť nenápadnejší prístup a zamerať sa na hodnotové investovanie. Nepochybne najlepším odrazovým mostíkom je však dedičstvo obrovského balíka peňazí.

Zdroj: MSN, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×