5 slabých investícií roka 2016, ktoré môžu v roku 2017 zažiariť

10. 1. 2017

Na každom trhu, vždy existujú niektoré aktíva, ktoré sú lacnými, pretože sú jednoducho nevhodnými.

Ekonomiky, ktoré sú v hlbokých problémoch, spoločnosti, ktoré sú opúšťané svojimi zákazníkmi a komodity, pre ktoré krivka dopytu je tak ďaleko, že už nie je v grafe. Avšak niekedy sa predávané aktíva roka, môžu stať v nasledujúcom roku celkom výnosnými aktívami, pretože sa stali podhodnotenými.

Ktoré predávané aktíva roka 2016, by sa mohli v roku 2017 dostať do fáze oživenia?

V skutočnosti existuje päť aktív, ktoré vyzerajú byť zrelými na oživenie. Napríklad – britská libra, čínske akcie, komodity, ako je pšenica a kakao, letecké spoločnosti a zlato. Zdá sa, že všetky vyzerajú, ako by v nasledujúcich 12 mesiacoch mohli dosiahnuť oživenie. Avšak v rovnakej dobe, ruské akciové trhy vyzerajú byť nadhodnotenými a stále viac sa do tejto úrovne dostávajú aj americké akciové trhy.

Pre každého, kto verí, že rozpredávané aktíva môže predstavovať zaujímavú príležitosť, existuje aj užitočný spôsob, ako prísť na to, kam vložiť svoje peniaze, alebo ktoré oblasti by mohli investorov ďalej zaujímať. Investori by mali vedieť, že vykonať nákup v hornej časti trhu nieje príliš vhodný začiatok pre akékoľvek investície.

Nie všetky z nich však samozrejme stoja za čas a peniaze. Egyptský akciový trh má za sebou veľmi negatívny rok 2016, keďže prepadol o 27%. A hádajte čo bude nasledovať? Je pravdepodobné, že politické a vojenské nepokoje budú aj naďalej, ťažko zasahovať ich ekonomiku, takže rok 2017 pravdepodobne nebude pre túto krajinu príliš pozitívnym. Rovnako tak aj na akciovom trhu Talianska pravdepodobne nenastane zmena trendu, ak nekončia s vyjadreniami pre opustenie Eurozóny.

Ale tu je päť aktív, ktoré by mohli počas tohto roka svoj trend naozaj zmeniť.

Po prvé, britská libra, spomedzi hlavných mien v roku 2016 dosiahla najhorší výkon. Každý si robí starosti, čo sa Veľkej Británii stane, keď spustí proces odchodu z Európskej únie a aký bude potenciálny vplyv na jej hospodárstvo.

Ale zatiaľ Británia všetkých prekvapuje, keďže na druhú stranu, dosahuje pozitívne výsledky maloobchodných tržieb a slušné úrovne ekonomického rastu. Vo svete všeobecne nízkych taríf, sme v očakávaniach, že Brusel nebude robiť rozsiahle rozdiely voči tak veľkej ekonomike, ako Veľká Británia je. S všeobecne očakávaným poklesom eura, ktoré čelí bankovej kríze v Taliansku a populistickými politickými vzburami vo Francúzsku a Holandsku, by libra mohla v nadchádzajúcom roku dosiahnuť solídne oživenie.

Ďalej zlato – má za sebou slabý výkon v roku 2016 a stále sa nachádza na dne medvedieho trhu, trvajúceho päť rokov. Veľa ľudí si myslí, že tlačenie peňazí a takmer nulové úrokové sadzby by mali byť pre ceny zlata pozitívnymi faktormi. Ale paradoxne kvantitatívne uvoľňovanie vytvára defláciu a nie infláciu.

Počas tohto roku sa však vlády chystajú realizovať fiškálnu expanziu a centrálne banky neustále oslabujú svoje objemy kvantitatívneho uvoľňovania. Výsledok? Cena zlata sa konečne môže opäť začať dávať do pohybu, v smere nahor. Ak pridáme niektoré obchodné vojny, ktoré začal nový prezident Spojených štátov, zlato by mohlo začať rasť ešte rýchlejšie.

Po tretie, akciové trhy v Číne. Čínsky akciový index Shanghai Composite v roku 2016 dosiahol piaty najhorší výkon na svete, ako aj akciové trhy v Egypte a Nigérií. Je pravdou, že v Číne existuje veľa rizík, od spomalenia rastu z prehriateho finančného systému, po obchodnú hrozbu zo Spojených štátov. Obidve možnosti by mohli viesť ku kolapsu.

To znamená, že každá rozvojová ekonomika „na ceste čelí hrbolom“. Čína je s veľkým náskokom najrýchlejšie rastúcou veľkou ekonomikou sveta a predtým než doženie USA, Európu a Japonsko bude musieť ešte strojnásobiť svoju produkciu. Časť toho zachytiť aj tento akciový trh. Ak sa všetko upokojí, mohol by začať znova stúpať.

Po štvrté, pozrite sa na pšenicu a kakao. Silné objemy úrody viedli k tomu, že hlavné poľnohospodárske komodity dosiahli svoj najhorší výkon za posledných desať rokov. Kakao je nižšie o viac ako 30% a pšenica o 13%. Ale ceny potravín sú vždy cyklické. Vzory počasia sa menia a tak aj obchodné toky a náklady na dopravu. Koniec koncov, ľudia ešte stále neprestali mať radi čokoládu.

Väčšine trhov sa musí dostať k priemeru, ale na to je treba trpezlivosti. Avšak zároveň rok 2017 by mohol byť rokom, kedy by sa tieto dve komodity mohli začať opäť dostávať do obľuby.

A konečne, letecké spoločnosti nachádzajúce sa v britskom akciovom indexe FTSE-100. Nízko-nákladová letecká spoločnosť easyJet a International Consolidated Airlines Group, ktorá je vlastníkom firiem British Airways a Iberia, sa počas minulého roka nachádzali v zozname 10 najmenej ziskových spoločností. Rastúce ceny ropy a Brexit ich tvrdo zasiahli. Ale opustenie EÚ ich príliš neovplyvní a určite neuberie ani cestovnej nálade. V skutočnosti, oslabujúca libra ešte pre zahraničných návštevníkov zvýšila príťažlivosť cestovania do Británie.

Medzitým, rýchly pokles nákladov na slnečnú energiu nakoniec môže zatlačil cenu ropy ešte viac nadol. Letecký priemysel tak môže z týchto nízkych úrovní, čeliť aj prudkému odrazu.

V rovnakej dobe, niektoré z najlepších výsledkov aktív roka 2016 sa určitým spôsobom stali predraženými.

Ktoré napríklad? Medzi tieto hviezdy sa počas roka dostali vládne dlhopisy z Venezuely. V nepravdepodobnom prípade, ak niektoré z nich vlastníte, skúste sa z nich dostať, kým môžete.

Ruský akciový trh v roku 2016 vzrástol o 50%, najmä vďaka oživeniu cien ropy. Rusku však zostáva stále ten istý status, ktorý si drží za posledné desaťročia: bez reforiem, tvorené oligarchami, vedené agresívnym samovládcom, s nulovým záujmom o otvorenú ekonomiku a to znamená, že skôr, alebo neskôr príde k poklesom.

Trhy amerických akcií zaznamenali veľký a prekvapujúci nárast, keďže Donald Trump vyhral voľby, ale realita ich môže začať zasahovať a rastúce úrokové sadzby sa taktiež budú snažiť udržať túto dynamiku pod kontrolou.

Mnohé z najhorších aktív roka 2016 môžu byť pre investorov počas najbližších 12 mesiacoch rovnako skľučujúce. Lacnými boli z nejakého dôvodu. Máloktoré sa môžu dostať do silnej fáze zotavenia, avšak u spomínaných piatich aktív, môže byť táto pravdepodobnosť najvyššia.

Zdroj: Bloomberg, Yahoo

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×