5 spoločností ktoré Amazon valcuje

27. 6. 2017

Spoločnosť Amazon má v súčasnosti 301 miliónov registrovaných zákazníkov. Aj vďaka nim valcuje všetko, čo jej príde do cesty. Skupuje jednu spoločnosť za druhou a utvrdzuje svoje svetové prvenstvo takmer v každom odvetví.

Impérium Jeffa Bezosa sa neustále rozrastá. V jeho tieni kráčajú spoločnosti, ktoré sa buď prispôsobia, alebo sa úplne vzdajú svojho podnikania. Amazonu sa nepochybne darí. Či už sa pozrieme na akvizíciu spoločnosti Whole Foods Market, potenciálne spojenectvo so spoločnosťou Nike alebo jedno z mnohých nových oddelení Amazonu, medzi ktoré patria napríklad „Wardrobe“ a „Handmade“.

Jeff Bezos a jeho impérium.

Akcie Amazonu sa v uplynulom mesiaci obchodovali za vyše 1 000 dolárov. Trhová kapitalizácia spoločnosti sa blíži k 500 miliardám dolárov. Bezos sa posunul na druhé miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta a za Billom Gatesom zaostáva už iba o 4 miliardy dolárov. Jeff Bezos naozaj robí dieru do sveta. To však neplatí o nasledujúcich spoločnostiach.

Barnes & Noble

Prvým na zozname ohrozených spoločností je predajca kníh Barnes & Noble. Amazon začínal v roku 1995 ako online kníhkupectvo a dnes mu v tomto odvetví patrí svetové prvenstvo.

Elektronická čítačka Kindle od Amazonu sa objavila v roku 2007 a v súčasnosti je na trhu kníh dominantným hráčom. Magazín Forbes uviedol, že v roku 2014 sa pomocou zariadenia Kindle uskutočnilo až 19,5 predajov všetkých kníh na svete. Spoločnosť Morgan Staley zase tvrdí, že Amazon zarobil predajom zariadení Kindle už 5 miliárd dolárov. Amazon je na vzostupe, menší predajcovia sa však prepadajú na dno.

Akcie spoločnosti Barnes & Noble dosiahli v júli roku 2015 svoju historicky najvyššiu hodnotu, ktorá bola na úrovni 28,66 dolárov za akciu. Avšak s narastajúcim vplyvom Amazonu, rástol aj pesimizmus ohľadom spoločnosti Barnes & Noble. Cena akcií Amazonu sa odvtedy zdvojnásobila a menší predajca sa začal prepadávať. Akcie Barnes & Noble poklesli na svoje historické minimum. Minulý týždeň sa pohybovali na hodnote 6,80 dolárov, čo je v porovnaní s rokom 2015 až o 76% menej. Ako dlho vydrží Barnes & Noble takýto nátlak? Spravodajský portál Quartz nedávno uverejnil článok s názvom: „Takmer vždy, keď Barnes & Noble stratí jedno zo svojich kníhkupectiev, Amazon okamžite otvára nový obchod.“

Macy’s

Úpadok odevnej spoločnosti Macy’s bol iba otázkou času a rozkvet Amazonu jej koniec urýchlil. Príjmy spoločnosti v prvom kvartáli roka 2017 boli veľkým sklamaním a nenaplnila očakávania ani v ďalších smeroch. Zisky spoločnosti poklesli o 39% a cena akcií sa prepadla o 17%. Akciám sa nedarilo ani ďalej a v júni dosiahli najnižšiu cenu za posledných 7 rokov. Najväčšiu ranu zasadil tejto spoločnosti Amazon, keď predstavil svoju službu Amazon Wardrobe. Jedná sa o princíp nákupu oblečenia, pri ktorom si zákazníci môžu vopred vyskúšať zvolený kus odevu. Analytici tvrdia, že ide o revolúciu v nakupovaní. Morgan Stanley v máji zverejnil správu, podľa ktorej Amazon pokrýva 7% celkového trhu s oblečením. Do roku 2020 by sa tento podiel mal zvýšiť až na 19%.

Macy’s nie je jediným predajcom oblečenia, ktorý sa dostal do úzkych. Nátlak pociťujú aj spoločnosti Nordstrom a Kohl’s. A ak sa veštec z Omahy nemýli, ich budúcnosť nevyzerá vôbec ružovo. Warren Bufett na májovej výročnej schôdzi v Berkshire Hathaway povedal: „Obchod s oblečením dnes prebieha v online svete.“

Etsy

Etsy je internetovým predajcom butikového tovaru. V poslednom čase rapídne znižuje počet svojich zamestnancov, pričom spoločnosť v dvoch kolách už opustil 22% podiel personálu. Kríza súvisí so skutočnosťou, že Amazon rozvíja svoju značku s názvom Handmade, ktorá existuje od roku 2015. Niektorí predajcovia, pôvodne pôsobiaci na portáli Etsy odmietli ponúkať svoje produkty cez stránky Amazonu. Ten vraj kopíruje ich výrobky a ponúka ich za nižšie ceny.

Rast Amazonu potlačil obchodnú maržu spoločnosti Etsy natoľko, že jej ponuka tovaru síce rastie, ale zisky ostávajú nemenné. Verejne obchodovanou je od roku 2015 a cena jej akcií stúpla nad hodnotu 30 dolárov. Avšak so znižujúcimi sa ziskami upadajú aj akcie, ktoré sa v súčasnosti predávajú za menej ako 16 dolárov, čo bola ich cena pri počiatočnej verejnej ponuke spoločnosti (IPO). Etsy prežije iba v prípade, že dokáže udržať atraktivitu svojho butikového tovaru.

Foot Locker

Predajcovia športového oblečenia zažívajú ťažké časy. Medzi faktory, ktoré komplikujú udržanie predajov na prijateľnej úrovni, patrí silná konkurencia, lacnejšie alternatívy a nákupné správanie členov pochádzajúcich z generácie milénia. Príjmy spoločnosti Foot Locker boli v prvom kvartáli veľkým sklamaním, čo spôsobilo 1-dňový prepad ceny akcií spoločnosti o 17%. Významným klientom spoločnosti Foot Locker bol výrobca športovej obuvi Nike. Predajca však utrpel ďalšiu ranu, keď spoločnosť Nike oznámila, že svoje výrobky plánuje predávať prostredníctvom služieb Amazonu.

Táto správa zasiahla celý športový priemysel. Spravodajská agentúra Associated Press sa vyjadrila: „Keď spoločnosť Nike oznámila, že bude svoje výrobky predávať priamo cez Amazon, akcie niekoľkých najväčších predajcov športových potrieb sa dostali na najnižšiu hodnotu za posledných 52 týždňov.“

Všetky predajne potravín na svete

Amazon nedávno odkúpil spoločnosť Whole Foods Market, ktorá vlastní poprednú sieť predajní s potravinami. Hodnota akvizície bola na úrovni 13,7 miliárd dolárov a Amazon týmto krokom zdecimoval ceny akcií, naprieč celým potravinárskym priemyslom. Pomyslenie na spoluprácu uznávanej značky supermarketov a dôveryhodného magnáta v oblasti internetového predaja je nočnou morou pre všetky konkurenčné supermarkety.

Zmeny trhovej hodnoty jednotlivých predajcov potravín po akvizícii Whole Foods, údaje zo 16. júna 2017.

Obrovskou výhodou pre Amazon je prístup k obchodnej značke „365“, v rámci ktorej Whole Foods predáva organické potraviny. Keď spotrebitelia zatúžia po organickej strave, nebudú musieť opustiť pohodlie svojho domova. Ponukou organických potravín priamo zo záhrady sa pýši napríklad aj reťazec Trader Joe’s. Rovnako, ako návštevy víkendových farmárskych trhov, však môžu byť čoskoro nahradené jednoduchým kliknutím myšou.

Na záver

Raketový vzostup Amazonu je jednoducho úžasným úkazom. Spoločnosť začínala ako malé internetové kníhkupectvo a rozrástla sa do $ 480 miliardového impéria. Darí sa jej zasahovať do mnohých priemyselných odvetví a mení štandardy využívania a distribúcie výrobkov. Počet rôznych partnerstiev a akvizícií neustále narastá a štruktúra spoločnosti môže pôsobiť mätúco. Avšak nemôže byť žiadnych pochýb o tom, ako sa Amazon dostal tam, kde je dnes.

Jeff Bezos, ktorý je zakladateľom spoločnosti Amazon, v rozhovore pre Washington Post povedal: „V Amazone sa od začiatku nášho pôsobenia držíme troch pravidiel, ktoré nás priviedli k úspechu: Postav zákazníka na prvé miesto, inovuj a buď trpezlivý.“

Zdroj: Yahoo, NYtimes

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×