5 spoločností, ktoré chcú zmeniť svet pomocou rozpoznávania tváre

17. 7. 2018

Bez ohľadu na Váš názor na softvér schopný rozpoznávať črty ľudskej tváre je jasné, že táto technológia sa postupne stáva neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Či už je to prevencia a boj proti zločinu, identifikácia nezvestných detí, zabezpečenie zásielok alebo skrátka nevyhnutná integrácia ľudskosti do technologickej revolúcie. Koniec koncov už iba čakáme na to, že v blízkej budúcnosti bude každé elektronické zariadenie vzájomne prepojené v rámci takzvaného Internetu vecí. Je teda iba otázkou času, kedy tieto „veci“ začnú rozpoznávať a chápať ľudské bytosti.

Niektorým ľuďom by sa mohlo zdať, že sa blížime k naplneniu akéhosi orwellovského proroctva. Avšak po detailnejšom pohľade na vec je zrejmé, že to nie je pravda. Veľké aj malé spoločnosti v súčasnosti svedomito hľadajú spôsoby, ktorými by táto technológia mohla uľahčiť naše životy.

Sme iba ľudia

Často je to práve naša vlastná identita, ktorá komplikuje aj zdanlivo jednoduché procesy. Presnejšie povedané, skutočný problém spočíva v spôsobe, ktorým stroje interpretujú a spravujú našu identitu. Jedná sa predovšetkým o heslá, PIN kódy, frázy CAPTCHA a ďalšie bezpečnostné prvky. V ideálnej situácii by sme totiž za účelom overovania našej identity využívali čo najprirodzenejšie a najrozumnejšie prvky, no napriek tomu sa v súčasnosti v prehnanej miere zameriavame na systém, ktorý je často neprirodzený a komplikovaný. Prioritným cieľom technologického sveta by preto mala byť snaha o zmenu súčasného svetonázoru a pomoc strojom pri uvedomovaní si dôležitosti empatie.

Vybrali sme pre Vás niekoľkých inovátorov, ktorí na nás najviac zapôsobili. Nasledujúci zoznam zahŕňa spoločnosti zo súkromného aj verejného sektora a nie je zoradený v žiadnom konkrétnom poradí. Jedná sa o päť najlepších spoločností súčasnosti, ktoré využívajú technológiu rozpoznávania tváre s cieľom zmeniť svet k lepšiemu.

1. Helping Faceless

V Indii každých osem minút zmizne nové dieťa.

Jedná sa o malú spoločnosť s perspektívnou misiou – vracať nezvestné deti do rúk ich rodičov.

Shashank Sing, ktorý je tvorcom platformy Helping Faceless, bol v detstve takmer unesený cudzím útočníkom, avšak našťastie ho zachránil milosrdný samaritán, ktorý ho následne priviedol domov. Skutočnosť je však taká, že únosy detí z rôznych dôvodov sú v niektorých regiónoch sveta na dennom poriadku, pričom mnohé z obetí sa s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nevrátia domov.

Sing si zaumienil, že na trh privedie inovatívne riešenie tohto závažného problému. Rozhodol sa porovnávať fotografie nezvestných detí so skutočnými deťmi pomocou softvéru na rozpoznávanie tváre. Používanie aplikácie je mimoriadne jednoduché. Stačí, ak užívateľ odfotografuje dieťa, ktoré je zdanlivo opustené, nahrá túto fotografiu do aplikácie a doplní ju miestom a časom jej zhotovenia. Užívatelia majú navyše možnosť porovnať deti v databáze s tými, ktoré videli vo svojom okolí, a pomôcť pri všeobecnom zdokonaľovaní technológie spojenej s rozpoznávaním tváre.

Aplikácia potrebuje začleniť do svojho registra aspoň tisíc záznamov, ak má byť úspešná aj vo väčších mestách. V súčasnosti je možné využívať ju napríklad v Bombaji. Jediná fotografia tak môže navždy zmeniť život celej rodiny.

Podobné: 8 nových technologických trendov, ktoré úplne zmenia povahu života a podnikania

2. Amazon

Nová aplikáciu umožňuje monitorovať dochádzku zamestnancov.

Technologický gigant plánuje overovať platby pomocou fotografie Vašej tváre.

Už si snáď ani nespomíname na to, aký bol svet pred predajným portálom Amazon. Táto služba je v súčasnosti zakorenená v životnom štýle miliónov jedincov a jej používanie bude čoskoro ešte jednoduchšie a štýlovejšie. Svoju identitu v elektronickom obchode už nebudete musieť verifikovať pomocou dlhého hesla či náhodného kódu. Spoločnosť Amazon si totiž zaumienila, že v blízkej budúcnosti začne overovať identitu svojich zákazníkov na základe ich tváre.

Keď budete verifikovať svoju identitu vlastným autoportrétom, nezabudnite sa usmievať, mračiť, alebo aspoň minimálne pozmeniť Vašu mimiku. Vaša snímka takýmto spôsobom nebude môcť byť nahradená dvojrozmerným obrazom, čo zásadne skomplikuje činnosť hackerov.

Spoločnosť Amazon si nechala túto službu patentovať už 10. marca roku 2016, avšak zatiaľ sa na verejnosti neobjavili informácie o tom, kedy bude prístupná pre spotrebiteľov.

3. Facebook

Facebook kúpil spoločnosť s názvom Face.com, prostredníctvom ktorej bude automaticky označovať užívateľov na všetkých fotografiách, na ktorých sa objavia v rámci sociálnej siete.

Spoločnosť Facebook začala objavovať možnosti rozpoznávania tváre už v priebehu roka 2012, keď odkúpila spoločnosť Face.com v hodnote 55 až 60 miliónov dolárov. V tom čase sa na scéne objavilo mnoho špekulácií o tom, načo bude spoločnosť Facebook využívať túto technológiu, ale užívatelia to už v súčasnosti dobre vedia.

Facebook pomocou rozpoznávania tváre spája užívateľov s ich fotografiami. Keď tak užívateľ nahrá na sociálnu sieť novú fotografiu, softvér dokáže automaticky označiť daného užívateľa na tejto snímke, prípadne navrhnúť ďalšie osoby, ktoré môžu figurovať na obrázku. Facebook využíva rozpoznávanie tváre aj v rámci svojej novej aplikácie s názvom Moments, ktorá triedi fotografie podľa udalostí a prítomných priateľov.

O systéme označovania na Facebooku možno neviete, že spolupracuje priamo so zoznamom noviniek na Vašom profile. Tento softvér je totiž podľa fotografií schopný posúdiť, s kým trávite najviac času a následne Vám bude zobrazovať novinky predovšetkým o ľuďoch, na ktorých Vám najviac záleží.

4. Apple

Táto technologická spoločnosť v januári roku 2016 odkúpila spoločnosť zameranú na rozpoznávanie tváre s názvom Emotient.

Keď sa Apple pustí do nového projektu, celý svet obvykle čaká so zatajeným dychom. Spoločnosť v rámci svojej najnovšej iniciatívy odkúpila službu na rozpoznávanie tvárí s názvom Emotient, čo okamžite rozpútalo horlivé diskusie o budúcom využití tejto technológie. Spoločnosť Apple v priebehu roka 2014 dokonca podala žiadosť o patent na softvér, ktorý by identifikoval a analyzoval nálady ľudí.

Portál Mac Rumors v máji roku 2016 uviedol, že Apple začne využívať rozpoznávanie tváre v rámci produktu, ktorý sa bude snažiť konkurovať inteligentnému reproduktoru Amazon Echo. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o nové funkcie systému Siri.

Podobné: 5 značiek, ktoré generácia milénia jednoducho zbožňuje

5. ResolutionView

Nová aplikáciu umožňuje monitorovať dochádzku zamestnancov.

Ide o softvérovú spoločnosť, ktorá umožní dôsledné monitorovanie dochádzky zamestnancov a bude tak predchádzať právnym sporom spojeným s prácou mimo pracovnej doby.

Na rôznych pracoviskách sa čoraz častejšie stáva, že zamestnanci pracujú aj mimo stanovenej pracovnej doby. Takéto praktiky však môžu prerásť do zdĺhavých súdnych sporov, ktoré stoja zamestnávateľov nemalé výdavky. Spoločnosť ResolutionView vyvinula spôsob, ktorým je možné zmeniť fungovanie súčasného systému.

Pomocou softvéru spoločnosti ResolutionView je možné kombinovať technológiu analýzy videa s rozpoznávaním tváre, čo zamestnávateľovi poskytne prehľad o tom, kedy, kde a ako dlho vykonáva konkrétny zamestnanec náplň svojej práce. Všetky tieto informácie sú zobrazované na ľahko použiteľnom ovládacom paneli, ktorý zároveň generuje podrobné správy o aktuálnom stave pracoviska.

Tento softvér môže z dlhodobého hľadiska znížiť počet súdnych sporov týkajúcich sa pracovného prostredia a zároveň má potenciál zvýšiť informovanosť, zodpovednosť a čestnosť zamestnancov pri ich práci.

Zdroj: The Wall Street Journal, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×