5 stratégií pre finančné bezpečie počas volatility na trhoch

20. 11. 2018

Viacerí analytici v súčasnosti diskutujú o tom, že na obzore sa črtá ďalšia že ekonomická recesia. Je preto pochopiteľné, ak ste si uvedomili, že začínate pociťovať prvé náznaky paniky.

Investori by si mali v každom prípade zachovať pokojný prístup. Trhy prechádzajú ekonomickými cyklami. Vyskytujú sa naprieč celou históriou.

Akciový trh z vykonaných investícií v priebehu posledných 100 rokov vykázal priemerné ročné výnosy o hodnote približne 10%, a to aj napriek katastrofálnemu prepadu burzy v roku 1929 a mnohým ďalším ekonomickým recesiám, ktoré sa odvtedy objavili.

Navrhujeme Vám niekoľko praktických rád, pomocou ktorých zvládnete udržať svoje financie v požadovanom stave aj v prípade nástupu ďalšej recesie, nech už sa na scéne objaví kedykoľvek.

Posúďte svoje investičné ciele a udržujte kurz

Manažovanie Vašich emócií je rovnako dôležitou schopnosťou ako manažovanie Vašich investícií. Vaša investičná stratégia by mala vychádzať z Vašej akceptovateľnej úrovne rizika a nemali by ste ju budovať na základe predpovedí ohľadom budúcich recesií.

Ak necháte svoje peniaze pracovať na trhu počas obdobia niekoľkých rokov, dokonca aj agresívne investičné portfólio – v zložení napríklad 80% akcií a 20% dlhopisov – sa postupom času s veľkou pravdepodobnosťou zo svojich strát zotaví.

Podobné: 5 megatrendov, ktoré budú formovať svet a naše investičné rozhodnutia

Buďte verní alokácii aktív a za každú cenu sa vyhýbajte snahe o načasovanie trhu

Načasovanie trhu je možné opísať ako vstupovanie a vystupovanie z trhu alebo účelné striedanie obchodovaných tried aktív, vrátane presmerovania investícií do hotovosti za cieľom predchádzania stratám. Niektorí účastníci trhu sa takto zachovali v priebehu roka 2016, keď očakávali príchod závažnej recesie. V dôsledku svojej absencie na trhu však premeškali obrovské zisky.

Sporte si na dôchodok

Ak ste si sporili na dôchodkovom účte počas recesie v roku 2008, pravdepodobne si pamätáte na to, ako Vaša bilancia klesala aj napriek tomu, že ste sem usmerňovali peniaze z každej výplaty. Na prvý pohľad to vyzerá kriticky. Analytici však potvrdili, že aj napriek klesaniu hodnoty Vašich aktív si v takom stave môžete dovoliť nakúpiť viac akcií. Ak sú totiž ceny akcií na dne krivky, investovanie je ako nákup za zľavnené ceny.

Pri investovaní by ste mali dbať na takzvanú alokáciu Vašich aktív, ktorá predstavuje podiel Vášho kapitálu investovaného do rôznych tried aktív, akými sú akcie, dlhopisy a ďalšie. Alokácia by mala byť určovaná tým, na kedy plánujete odchod do dôchodku.

Ak je Vaším cieľom použiť peniaze už v rámci prvého roka, mali by ste sa zamerať na hotovosť a hotovostné ekvivalenty. Ak Vám do dôchodku ostáva viac než osem rokov, mohli by ste voliť agresívnejšie investície. Keď sa však blížite k dôchodkovému veku, postupne by ste mali upraviť alokáciu svojho kapitálu smerom ku konzervatívnejším aktívam.

Zbavte sa dlhov

Minulé recesie nás naučili, že jedným z charakteristických znakov ekonomickej krízy je sprísňovanie opatrení pri poskytovaní úverov. Banky sú v takejto situácii ešte ochotné požičiavať peniaze, ale úvery sú schválené výhradne pre najkvalifikovanejších klientov.

Ak teda chcete získať prístup k úverom aj v ťažkej trhovej situácii, robte všetko preto, aby ste splatili svoje súčasné dlhy a takpovediac si vyčistili štít. Jedná sa síce o vhodnú stratégiu v akomkoľvek období, ale obzvlášť v rámci recesie.

Ušetrite si aspoň 6 mesačné životné náklady navyše

Ak je Vaším cieľom príprava na nadchádzajúcu krízu, ubezpečte sa o tom, že máte na svojom bankovom účte dostatočnú rezervu na to, aby Vás uživila aspoň po dobu šiestich mesiacov. Takýmto spôsobom by ste si mali vybudovať akúsi záchrannú sieť, vďaka ktorej nespadnete do dlhov, keď sa situácia na trhu zhorší.

Dostatočné úspory Vás ochránia napríklad v prípade, že prídete o zamestnanie – čo bolo jednou z hlavných čŕt poslednej recesie. Ak si myslíte, že by bolo ťažké nájsť si vo vašom odbore nové zamestnanie, odporúčame Vám, aby Vaša rezerva zahŕňala náklady na život aj na celý rok.

Podobné: Rady Warrena Buffetta k prepadu akciového trhu

Ak nedokážete ušetriť veľa, ušetrite málo – časom sa to nazbiera

Prieskum agentúry CareerBuilder v minulom roku zistil, že väčšina Američanov tvrdí, že žijú od výplaty k výplate. Ak máte pocit, že patríte do podobnej skupiny, pojmy ako investovanie a sporenie Vám môžu pripadať ako nedosiahnuteľné. Odvažujeme sa Vám však tvrdiť, že Váš potenciál sporiť je omnoho väčší, než ste si mysleli.

Nepodceňujte hodnotu disciplinovaného prístupu k rozpočtu a rovnako nepopierateľnú hodnotu zloženého úročenia. To Vám potvrdí každý inteligentný investor. Ak môžete investovať iba 100 eur mesačne, spravte tak. V istom časovom horizonte z Vás môže byť milionár.

Analytici sa v každom prípade zhodujú na tom, že či už máte veľa peňazí alebo o niečo menej, disciplína a stratégia sú kľúčovými slovami, ktoré Vám pomôžu prekonať potenciálne recesie trhu.

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×