5 zásad etiky v súkromnom lietadle

16. 11. 2017

Väčšina z nás nemá možnosť pri vybavovaní pracovných záležitostí pravidelne lietať súkromnými lietadlami. V budúcnosti však môže nadísť moment, keď Vás na súkromný let pozve kolega či dobrý priateľ. Takáto výsada môže byť pre nováčikov v tomto spôsobe cestovania zastrašujúcou výzvou.

Andrew Collins, ktorý je prezidentom a generálnym riaditeľom súkromnej leteckej spoločnosti Sentient Jet, poskytol niekoľko odporúčaní, pomocou ktorých sa aj neskúsený pasažier dokáže elegantne vyrovnať s týmto míľnikom.

Prečítajte si odporúčania pred Vaším prvým nástupom do súkromného lietadla.

 

Nemeškajte

Pri súkromnom lete nepočítajte so zástupmi ľudí pri bezpečnostnej prehliadke či typickými omeškaniami na letisku. Čo Vám pri komerčnej linke môže zabrať aj celý deň, so súkromným lietadlom je iba záležitosťou niekoľkých hodín.“

To však v žiadnom prípade nie je ospravedlnením faktu, že sa na letisko dostavíte presne v čase odletu. Collins odporúča, aby ste boli pripravení aspoň 20 či 30 minút pred plánovaným odletom lietadla. Obzvlášť v prípade, ak Vás očakáva Váš hostiteľ.

 

Cestujte naľahko

Kapacita batožinového priestoru záleží na konkrétnom lietadle, no väčšina súkromných letov sa v tomto smere nemôže porovnávať s komerčnými lietadlami. Pasažierom súkromných lietadiel väčšinou odporúčajú cestovať s čo možno najmenšou batožinou. Obzvlášť ak vystupuje v úlohe hosťa a neviete, koľko priestoru bude potrebovať Váš hostiteľ.

 

Nezabudnite na doklady

Je pravdou, že nebudete prechádzať bezpečnostnou kontrolou na letisku, no napriek tomu budete musieť byť schopní preukázať Vašu totožnosť. Ak cestujete do zahraničia, vo Vašej výbave by v žiadnom prípade nemal chýbať platný pas.

Collins upozorňuje: „Z času na čas sme svedkami toho, že cestujúci si zabudnú priniesť doklady. Zdá že, že niektorí pasažieri a nováčikovia v tomto spôsobe cestovania s tým majú problém.“

Treba tiež poznamenať, že na rozdiel od komerčných letov si na palubu súkromného lietadla môžete priniesť vodu a iné tekutiny. Pamätajte však na to, že aj v tomto prípade stále platia napríklad oficiálne predpisy o nebezpečných materiáloch.

Podobné: Súkromný terminál pre privátnych klientov letiska

 

Oblečte sa primerane

Keď Vás niekto pozve na svoje súkromné lietadlo, v konečnom dôsledku ho reprezentujete v rámci okruhu jeho kolegov a priateľov. Cestujúcim preto radia, aby sa ako hostia na súkromnom lete patrične obliekli. Väčšinou uprednostňujeme formálne oblečenie či vhodne zvolenú ležérnu eleganciu.

Ďalej tiež dodáva, že ak letíte so svojou rodinou a priateľmi, nemusíte to preháňať s večernými šatami.

 

Nestrápňujte svojho hostiteľa

Pozvanie do súkromného lietadla často prirovnávame k pozvaniu na luxusný večierok. Preto zastávame názor, že v oboch prípadoch by mala platiť rovnaká etiketa. Súkromie v priestoroch lietadla napríklad nie je dôvodom na to, aby ste to preháňali s alkoholom. Zároveň si dávajte si pozor na to, aby ste si vedeli svoje hranice.

Pred tým, ako sa o svojej skúsenosti pochválite na sociálnych sieťach, konzultujte to so svojím hostiteľom. Uistite sa, nakoľko je povaha letu dôverná a či bude uverejňovanie fotografií interiéru lietadla vhodným krokom.

Zdroj: Yahoo, MSN

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×