7 amerických spoločností, ktoré môžu byť monopolmi

15. 8. 2017

Existencia monopolov je v Spojených štátoch nezákonná od roku 1980. Do platnosti vtedy vstúpil Shermanov protimonopolný zákon. Tento zákon má ochraňovať spotrebiteľov pred veľkými spoločnosťami, ktoré sa snažia využiť svoje dominantné postavenie na trhu a presadzovať praktiky porušujúce pravidlá hospodárskej súťaže. V prípade potreby umožňuje federálnej vláde zasiahnuť a riešiť situácie, ktoré by viedli k porušeniu tohto zákona.

Protimonopolný zákon platí v USA dodnes. Napriek tomu sa niekoľkým spoločnostiam na trhu podarilo získať obrovský podiel v odvetviach, v ktorých podnikajú. Nižšie uvádzame 7 spoločností, ktoré ovládajú trh v rámci svojho odvetvia do takej miery, že je možné považovať ich takmer za monopoly.

1. Anheuser-Busch InBev NV

Anheuser-Busch InBev je poprednou americkou spoločnosťou hlavne preto, že vlastní najpredávanejšie značky pív ako Budweiser, Michelob Ultra, Beck’s, Bass a ďalšie. Spoločnosť však v minulom roku umocnila svoje dominantné postavenie na trhu, keď za viac ako 100 miliárd dolárov pohltila firmu SABMiller, ktorá je druhým najväčším svetovým hráčom v pivovarníckom priemysle. Jednalo sa o fúziu takých rozmerov, že do spoločnosti AB InBev dnes podľa odhadov prúdi približne 46% ziskov z celosvetového predaja piva a pokrýva 27% z celkovej produkcie tohto nápoja vo svete.

Pre spotrebiteľov je dobrou správou, že regulačné orgány sa k tejto fúzii neotočili chrbtom. Obe spoločnosti boli nútené predať niektoré zo svojich výrobných značiek. Týmto sa malo zabezpečiť zdravé fungovanie konkurenčného prostredia. AB InBev má zakázané využívať svoju moc takým spôsobom, ktorý by znemožňoval distribúciu piva zo strany konkurenčných výrobcov. Aj napriek týmto ústupkom spoločnosť AB InBev dosahuje až 45% podiel na americkom trhu s pivom.

AB InBev dokonca plánuje zvyšovať svoju prítomnosť na medzinárodných trhoch a zužitkovať výhody plynúce z obrovskej akvizície. Spoločnosť ovláda mnohé z najpredávanejších značiek piva a to ju predurčuje k tomu, aby si udržala svoje postavenie, ktoré má veľmi blízko k monopolu.

2. Illumina

Cena za sekvenovanie (určenie primárnej štruktúry) celého ľudského genómu sa za posledné desaťročie výrazne znížila. Zásluha za znižovanie ceny tohto procesu patrí predovšetkým spoločnosti Illumina. Táto americká diagnostická spoločnosť priniesla na trh niekoľko nových produktov, ktoré prispeli k niekoľkonásobnému zníženiu cien v oblasti genetického testovania. Dobrým príkladom sú prístroje zo série HiSeq, ktoré Illumina ponúka. Tieto produkty boli na trh uvedené už pred niekoľkými rokmi a výskumníkom umožňujú sekvenovať celý genóm iba za 1000 dolárov. Konkurenčné spoločnosti majú problém sa tejto ponuke vyrovnať. Aj preto spoločnosť Illumina pokrýva takmer 90% trhu.

Illumina bude dominovať oblasti genetického testovania pravdepodobne aj naďalej. Dôvodom sú produkty zo série NovaSeq, ktoré nedávno uviedla na trh. Spoločnosť verí, že prístroje z tejto série jedného dňa umožnia výskumníkom sekvenovať genóm za menej ako 100 dolárov. Takáto nízka cena by mohla upútať pozornosť poisťovateľov aj spotrebiteľov, vďaka čomu by si spoločnosť mohla udržať vedúce postavenie v rámci svojho odvetvia.

3. Intuitive Surgical

V roku 1999 spoločnosť Intuitive Surgical na trh uviedla robotický chirurgický systém s názvom da Vinci. Tento nástroj asistuje chirurgom pri bežných laparoskopických zákrokoch. Spoločnosť propaguje systém s prísľubom, že je schopný vykonávať menšie rezy a zabezpečiť nižšiu stratu krvi. Oba fakty sú predpokladom rýchlejšieho zotavovania pacientov. Chirurgovia časom objavili nové spôsoby využitia tejto technológie a dopyt po robotickom chirurgickom zariadení začal narastať. To prospelo rastu spoločnosti Intuitive Surgical, keďže v danej oblasti sa nestretla s takmer žiadnou konkurenciou. Nad odvetvím získala kontrolu, ktorá sa dá prirovnať k monopolu.

V súčasnosti sa vo svete využíva viac ako 4 000 zariadení systému da Vinci. Spoločnosť Intuitive nedávno uviedla na trh systém novej generácie, ktorý nazvala da Vinci X. Určený je predovšetkým pre nemocnice a lekárov, ktorí sú obmedzení svojím rozpočtom. Spoločnosť Intuitive Surgical disponuje pozoruhodnými technologickými možnosťami a do praxe už predala veľké množstvo svojich produktov. Potenciálni konkurenti teda majú čo robiť, aby ju dohnali.

4. Sirius XM Holdings

Keď si chcete v USA predplatiť služby satelitného rádia, na výber máte v podstate iba jednu spoločnosť. Tou je Sirius XM Holdings. Spoločnosť získala nadvládu nad trhom v roku 2008, keď došlo k fúzii firiem XM a Sirius. Spolu vybudovali velikána, ktorý éteru vládne dodnes. Zlúčenie spoločností bolo nezvyčajne výhodným krokom, keďže umiestnenie a udržiavanie satelitov na obežnej dráhe je obzvlášť nákladnou záležitosťou. Spoločnosť navyše podpísala zmluvy s hlásateľom Howardom Sternom a americkou Národnou futbalovou ligou, za ktoré musela zaplatiť poriadny balík. Z ekonomického hľadiska nemalo zmysel, aby tieto spoločnosti fungovali ako dva oddelené podniky. Fúzia bola teda výhrou pre obe strany.

Sirius XM síce zastáva postavenie, ktoré pripomína monopol, ale bolo by smiešne tvrdiť, že nemá dostatok konkurencie. Spotrebitelia majú možnosť kedykoľvek si naladiť lokálne rozhlasové stanice, počúvať hudbu prostredníctvom služieb Pandora a Spotify, či dokonca sťahovať si multimediálne súbory z internetu vo forme podcastov. Táto rôznorodosť znamená, že boj o priazeň spotrebiteľov prebieha na všetkých frontoch.

5. Waste Management

Z každého domu v USA odváža komunálny odpad jedno a to isté smetiarske auto. Dôvodom je, že odpad je ťažký a nemá takmer žiadnu ekonomickú hodnotu. Preto nedáva zmysel, aby boli na jednej ulici aktívni viacerí poskytovatelia tejto služby. Preprava odpadu je navyše nákladná a dopravcovia teda so svojím nákladom vždy zamieria na najbližšiu skládku v okolí. Waste Management ja najväčšou americkou spoločnosťou, ktorá podniká s odvozom a spracovaním odpadu. Vďaka vyššie uvedeným činiteľom má spoločnosť takmer monopolné postavenie v rámci viacerých oblastí tohto odvetvia.

Spoločnosť Waste Management vlastní a prevádzkuje v Severnej Amerike niekoľko stoviek recyklačných centier, skládok a prekladísk. Podnikanie na tak veľkej mierke a takmer monopolné postavenie na trhu robia zo spoločnosti Waste Management výbornú dlhodobú investičnú príležitosť.

Je ťažké predstaviť si, akým spôsobom by niekto narušil podnikanie v oblasti odvozu a spracovania odpadov. Táto skutočnosť by v nasledujúcich desaťročiach mala spoločnosti Waste Management zaručiť nemalé zisky, ktoré odolajú aj možným recesiám na trhu.

6. Broadridge Financial Services

Poštová schránka bežného investora je denne preplnená zásielkami a dokumentmi rôzneho druhu. Verejne obchodované spoločnosti dodržiavajú finančné predpisy a svojim akcionárom pravidelne zasielajú splnomocnenia, prospekty, výročné správy, potvrdenia o obchodoch a výpisy z účtov. Udržiavanie písomného vzťahu s investormi si však vyžaduje veľké množstvo úsilia. Preto väčšina firiem prenecháva túto zodpovednosť na spoločnosť Broadridge Financial Services.

Tvrdiť, že spoločnosť Broadridge Financial Services je vedúcim hráčom vo svojom odvetví, by bolo prehnane skromné. Spoločnosť má 80% podiel na americkom a viac než 50% podiel na svetovom trhu. Až 98% klientely tejto spoločnosti tvoria stabilní zákazníci, čo vypovedá o tom, nakoľko si klienti vážia jej služby.

Je pravdepodobné, že verejne obchodované spoločnosti budú aj naďalej potrebovať pomoc pri komunikácii so svojimi investormi. To by malo byť zárukou toho, že dopyt po službách spoločnosti Broadridge Financial bude vysoký aj v nasledujúcich rokoch.

7. Alphabet

Keď sa z názvu Vašej spoločnosti stane sloveso, ktoré je známe po celom svete, môžete tvrdiť, že Vášmu podnikaniu sa darí. Pravdepodobne ste sa už snažili niečo si vygoogliť. Spoločnosť Alphabet, ktorá bola pôvodne známa pod menom Google, dominovala vo svete internetového vyhľadávania viac ako 10 rokov.

Ale aký vplyv má Google v skutočnosti? Portál Net Market Share tvrdí, že vyhľadávač Google mal k júnu 2017 pod palcom 79% podiel na trhu. Traja najväčší konkurenti tohto vyhľadávača sú služby Bing (7,3% podiel na trhu), Baidu (7% podiel na trhu) a Yahoo (4,9% podiel na trhu). To znamená, že vyhľadávač Google má štyrikrát väčší podiel na trhu ako traja jeho konkurenti dokopy. Je preto zrejmé, že Google má naozaj blízko k monopolu.

Nevýhodou je, že obrovský vplyv v tak dôležitej oblasti trhu pritiahol pozornosť regulačných orgánov. Európska únia udelila spoločnosti rekordnú pokutu vo výške 2,7 miliardy dolárov. Pokuta sa týkala protimonopolných opatrení ohľadom nákupného portálu, ktorý funguje v rámci služby Google. Spoločnosť Alphabet mala koncom marca (tohto roku) na účte hotovosť vo výške 92 miliárd dolárov, čím spomínaná pokuta bola teda iba drobnou nepríjemnosťou.

Je otázne, či sa konkurencii niekedy podarí Google zosadiť z trónu. Trhový podiel služby Google sa v posledných rokoch dokonca naďalej zvyšoval a je preto veľmi pravdepodobné, že svoju pozíciu si udrží ešte veľmi dlho.

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×