7 najväčších fúzií všetkých čias

18. 5. 2017

Zlučovanie, alebo fúzie veľkých spoločností nie sú na dennom poriadku. Keď k ním však dôjde, čísla na zmluvách sú skutočne vysoké. Napríklad zlúčenie firiem Exxon a Mobil zahŕňalo hodnotu 79 miliárd dolárov a predsa to nestačilo na to, aby sa umiestnili v zozname Top 7.

Uvádzame zoznam siedmych najväčších zlučovaní, ktoré otriasli podnikateľským svetom:

7. AT&T sa spojilo s BellSouth: $ 86 miliárd

Keď v roku 2006 AT&T odkúpilo spoločnosť BellSouth, údajným dôvodom bolo ušetrenie niekoľkých miliárd dolárov vo forme prevádzkových nákladov. Skutočnou hnacou silou zlučovania však bola pravdepodobne spoločnosť Wireless, na ktorej mali podielové vlastníctvo obaja telekomunikační giganti.

Spoločnosť Cingular Wireless bola okolo roku 2000 pravdepodobne najväčším poskytovateľom bezdrôtových telekomunikačných služieb v Spojených štátoch. Svoje produkty poskytovala 54 miliónom zákazníkov. AT&T už vtedy vlastnila 60% spoločnosti a užívala si teda výhody plynúce z jej úspechu. AT&T si však uvedomovalo, že telekomunikačný trh smeruje k prelínaniu sa televízie, výpočtovej techniky a bezdrôtového prístupu. Považovalo teda za prioritu získať zvyšných 40% spoločnosti Cingular Wireless, ktoré boli vo vlastníctve firmy BellSouth.

V súčasnosti sa smartfóny a tablety takmer nezaobídu bez bezdrôtového pripojenia. Oddelenie AT&T, ktoré ma na starosti mobilné služby je dnes zodpovedné za 43% celkových príjmov spoločnosti. Toto zlučovanie spoločností bolo teda nepochybne dobre premysleným a výhodným ťahom.

6. Warner-Lambert a Pfizer: $ 89 miliárd

Keď v roku 2000 spoločnosť Pfizer odkúpila firmu Warner-Lambert, vznikla druhá najväčšia farmaceutická spoločnosť na svete. Veľkosť však nebola jediným cieľom tejto zmluvy. Spoločnosť Pfizer prejavila značný záujem o liek proti vysokej hladine cholesterolu s názvom Lipidor, ktorý bol najpredávanejším produktom firmy Warner-Lambert. Pfizer síce mal na Lipidor komerčné práva, no o zisky z predaja produktu sa musel deliť so spoločnosťou Warner-Lambert. Tá v roku 1999 žalovala Pfizer a snažila sa ukončiť vzájomnú licenčnú zmluvu.

Pfizer získal akvizíciou konkurenčnej spoločnosti úplnú kontrolu nad prípravkom Lipidor. Ročné príjmy tohto produktu vzrástli z $5 miliárd na viac než $13 miliárd, takže pre Pfizer sa viac než oplatilo dostať ju pod svoju kontrolu. O to viac, že Pfizer platil za akvizíciu vlastnými akciami.

5. AB InBev kúpil SABMiller: $ 90 miliárd

Spojenie týchto dvoch spoločností vytvorilo pivovarnícky gigant, ktorý sa pýši $ 55 miliardovými ročnými obratmi a vyrobí takmer 3 z 10 pív, ktoré sa predajú kdekoľvek vo svete. Keďže k zlúčeniu spoločností došlo iba minulý rok, budeme si musieť počkať, či povedie k úspechu alebo skončí zlyhaním.

Aby AB InBev a SABMiller získali povolenia regulačných orgánov a mohli uzavrieť svoj zväzok, museli predať niektoré zo svojich značiek. Zlúčenie však zo spoločnosti AB InBev, na rozvíjajúcich sa trhoch vrátane Číny spravilo oveľa silnejšieho hráča. Spoločnosť si myslí, že práve tieto trhy budú v budúcnosti hnacou silou ďalšieho nárastu jej podnikania. Až budúcnosť ukáže, či bol dosah na rozvíjajúce sa trhy dostatočným dôvodom pre nafúknutú cenu tejto zmluvy.

4. RFS Holdings kúpila ABN Amro: $ 98 miliárd

RFS Holdings bolo konzorcium troch bánk, na čele ktorých stála Royal Bank of Scotland. Holandskú banku ABN Amro odkúpili tesne pred svetovou finančnou krízou (pomerne zlé načasovanie).

Zoskupenie, ktorého členom bola Royal Bank of Scotland (RBS), belgicko-holandská banka Fortis a Banco Santander, zaplatilo v roku 2007 za akvizíciu banky ABN Amro až neuveriteľný trojnásobok jej účtovnej hodnoty. RBS takto získala londýnske investičné podnikanie banky ABN Amro a niektoré operácie v rámci Ázie. Fortis vďaka akvizícii získala holandské pobočky odkúpenej banky, oddelenie správy majetku a časti privátneho bankovníctva. Santander si odniesla aktíva v Taliansku a Brazílii.

Nešťastné načasovanie a vysoká cena spôsobili, že táto akvizícia skončila pohromou. Banka Fortis bola znárodnená. RBS bola odkázaná na pomoc od štátu a britské ministerstvo financií aktuálne vlastní dve tretiny tejto banky. Nielenže RBS stratila výhody, ktoré plynuli z odkúpenia ANB Amro, ale od roku 2008 prišla o závratných 58 miliárd libier.

3. Verizon Wireless a Verizon Communications: $ 129 miliárd

Pamätáte si, ako Vodafone v deväťdesiatych rokoch kúpil spoločnosť AirTouch? Krátko na to sa dohodol so spoločnosťou Bell Atlantic – ktorá sa dnes nazýva Verizon Communications – a spojili AirTouch s bezdrôtovými službami BellAtlantic. Tak vznikla spoločnosť Verizon Wireless.

Verizon Wireless sa následne v Spojených štátoch stala dominantným poskytovateľom bezdrôtových služieb. V roku 2013 Vodafone predal svoj 45% podiel v tejto spoločnosti naspäť Verizonu, za čo získal $59 miliárd v hotovosti a $60 miliárd v akciách Verizon Wireless. Keď vezmeme do úvahy pôvodnú $60 miliardovú investíciu Vodafonu do AirTouch, celé zlučovanie naozaj stálo za to.

2. Time Warner kúpila America Online: $ 165 miliárd

Pred érou rýchleho internetu bola väčšina amerických domácností do svetovej siete pripojená pomocou pevnej linky. Hlavným poskytovateľom tejto služby bola spoločnosť America Online (AOL). Steve Case, ktorý bol zakladateľom AOL a technologickým vizionárom sa postaral o to, že AOL sa stala najväčšou technologickou spoločnosťou v Spojených štátoch. To viedlo k tomu, že mediálny gigant Time Warner ponúkol v roku 2000 za jej akvizíciu závratnú sumu.

Dial-up služby poskytované spoločnosťou AOL však čoskoro nahradil vysoko-rýchlostný internet. Kultúrne rozdiely pri zlučovaní týchto dvoch spomenutých spoločností viedli k ťažkostiam. Nenaplnené sľuby o prosperujúcej spolupráci spôsobili výrazné odpisy. Spoločnosť AOL nakoniec skončila s trhovou hodnotou, na úrovni iba 3,5 miliardy dolárov.

1. Zlúčenie Vodafone so spoločnosťou Mannesmann: $ 180 miliárd

Ku koncu deväťdesiatych rokov sa mobilné telefóny stávali populárnou záležitosťou. To podmienilo záujem mnohých poskytovateľov telekomunikačných služieb. Medzi nimi bola aj spoločnosť Vodafone. V roku 1999 kúpila americkú mobilnú spoločnosť AirTouch za 60 miliárd dolárov a v roku 2000 si zaumienila odkúpiť aj nemecký telekomunikačný gigant – Mannesmann.

Toto zlučovanie však skončilo neúspechom. Keď Mannesmann odmietol prvotnú ponuku, Vodafone musel ponúkanú sumu takmer zdvojnásobiť. Jednalo sa o 180 miliárd dolárov. Nanešťastie sa spolupráca nepodarila podľa predstáv Vodafonu. Kvôli nezrealizovaným plánom stratila spoločnosť Vodafone v nasledujúcich rokoch desiatky miliárd dolárov.

Zdroj: Yahoo, MarketWatch, ABCNews

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×