7 veľkých startupov ktoré už v tomto roku zlyhali

13. 7. 2017

Kde je úspech, tam je aj zlyhanie. Silicon Valley nie je výnimkou.

Na každú miliardovú spoločnosť pripadá nespočetne veľa neúspešných startupov, ktoré sa pobrali na večný odpočinok. Po skrachovaných projektoch ostali iba skupiny vývojárov s rovnakými firemnými tričkami, prázdne spoločenské miestnosti so stolným tenisom a ľútostné oznamy zákazníkom, ktoré predpovedajú skoré uzavretie webových stránok.

Nachádzame sa iba v polovici roka 2017 a už teraz smútime za skupinou startupov, ktoré súhrnne zarobili 1,48 miliardy dolárov.

Spoločnosť Beepi sa zaoberala predajom použitých automobilov. Na vrchole svojej kariéry bola ohodnotená na 560 miliónov americký dolárov. Svoje pôsobenie ukončila vo februári. Minulý týždeň skrachovala firma Jawbone, ktorá svojim klientom poskytovala dômyselné technologické pomôcky. Počas svojho fungovania dosiahla trhovú hodnotu 3 miliardy dolárov. Pozrite sa na ďalšie startupy, pre ktoré sa rok 2017 stal osudným.

 

Beepi: 2013 – február 2017

Ale Resnik a Owen Savir – zakladatelia spoločnosti Beepi.

Získaný kapitál: $ 150 miliónov
Najvyššia trhová hodnota: $ 560 miliónov

Spoločnosť Beepi prevádzkovala webstránku, ktorá sprostredkúvala kontakt medzi predajcami jazdených áut a záujemcami o kúpu automobilov z druhej ruky. Spoločnosť zbankrotovala vo februári tohto roku. O jej odkúpení uvažovala stránka Fair.com a predajca jazdených áut DGDG. Akvizícia sa nekonala a spoločnosti Beepi sa nakoniec minuli peniaze.

 

Quixey: 2009 – február 2019

Quixey slúžil na vyhľadávanie aplikácií.

Získaný kapitál: $ 133 miliónov
Najvyššia trhová hodnota: $ 600 miliónov

Quixey bol vyhľadávací nástroj pre mobilné telefóny, pomocou ktorého ste mohli vyhľadávať aplikácie. Spoločnosť väčšinu svojho personálu prepustila koncom februára. Zdá sa, že Quixey si nedokázal nájsť stabilnú pozíciu na trhu, ani stabilný zdroj príjmov. Tomer Kagan bol generálnym riaditeľom startupu od jeho založenia. Zo svojej funkcie odstúpil v marci roku 2016, ale ani to spoločnosti nepomohlo.

Podobné: Spravovanie investičného portfólia pre ľudí do 30 rokov

 

Yik Yak: 2013 – apríl 2017

Získaný kapitál: $ 73 miliónov
Najvyššia trhová hodnota: $ 400 miliónov

Yik Yak bol anonymnou sociálnou sieťou, ktorá sa stala stredobodom pozornosti vo vzťahu k niekoľkým prípadom stredoškolského šikanovania. Aplikácii sa nepodarilo udržať si užívateľov a 28. apríla oznámila ukončenie činnosti. Platobná spoločnosť Square odkúpila tím vývojárov Yik Yak-u za pekné 3 milióny dolárov.

 

Maple: 2014 – máj 2017

Získaný kapitál: $ 29 miliónov
Najvyššia trhová hodnota: $ 115 miliónov

Newyorská spoločnosť Maple, ktorá prevádzkovala populárnu donášku jedla, 8. mája zbankrotovala. David Chang je uznávaným šéfkuchárom a zakladateľom siete luxusných reštaurácií – Momofuku. Cheng otvorene podporoval službu Maple a tá sa aj vďaka tomu v kulinárskom svete stala nakoniec obľúbenou. Vynikala tým, že v cene jedál boli zahrnuté náklady na donášku a prepitné. Ku každej objednávke ste navyše dostali gurmánsku cukrovinku, ako darček.

Prvým náznakom problémov v donáškovej službe bolo to, keď cukrovinku v objednávke nahradil obrázok sladkosti na reklamnom letáku. Časť tímu Maple prešla do spoločnosti Deliveroo, ktorá je väčšou donáškovou službou, sídliacou v Spojenom kráľovstve.

Sprig: 2013 – máj 2017

Získaný kapitál: $ 57 miliónov
Najvyššia trhová hodnota: $ 110 miliónov

Donášková služba Spring, zákazníkom v oblasti San Francisca rozvážala vysokokvalitné pokrmy. 26. mája vybavila svoju poslednú zákazku. Zaručovala doručenie objednávky do 15 minút a ponúkala produkty miestnych dodávateľov. Podnikateľský model tejto služby však nebol dlhodobo udržateľný a prevalcovala ho konkurenčná firma Seamless.

Gagan Biyani je zakladateľom a bývalým generálnym riaditeľom spoločnosti Sprig. Na webstránke podniku uviedol: „Príprava jedál a poskytovanie donášky vo veľkom sa ukázalo byť priveľkou výzvou.“

 

Hello: 2012 – jún 2017


Získaný kapitál:
$ 40 miliónov
Najvyššia trhová hodnota: $ 300 miliónov

Spoločnosť Hello na trh priniesla senzor monitorovania spánku, s názvom Sense. Zariadenie malo podobu gule so zaujímavým dizajnom, ktorú ste si mali uložiť do svojej spálne. Projekt stroskotal v júni, keďže si nenašiel vhodnú klientelu.

Financovanie tohto startupu bolo riešené cez Kickstarter. Zariadenie Sense si dokonca našlo lukratívne miesto v regáloch predajní Target a Best Buy. Drobné úspechy však nestačili na to, aby sa inovatívny výrobca udržal pri živote. Spoločnosť Hello nám tak už dobrú noc nezapraje.

 

Jawbone: 1997 – júl 2017

Hosain Rahman je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Jawbone.

Získaný kapitál: $ 1 miliarda
Najvyššia trhová hodnota: $ 3 miliardy

Jawbone bol priekopníkom na trhu nositeľných zariadení. Spoločnosť sa orientovala na fitness náramky a prenosné reproduktory, ale mala problém s vyplácaním svojich predajcov. Internetový portál BI vo štvrtok 7. júla potvrdil, že Jawbon likviduje svoje podnikanie. Hosain Rahman, ktorý bol zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti, už stihol rozbehnúť nové podnikanie. Novovzniknutá firma nesie názov Jawbone Health Hub a zameriava sa na zdravotnícke zariadenia a softvér.

Podobné: Kto sa chystá zbohatnúť na IPO spoločnosti Snap?

 

Luxe: 2013 – čoskoro?

Získaný kapitál: $ 57 miliónov
Najvyššia trhová hodnota: viac ako $ 110 miliónov

Spoločnosť Luxe vytvorila aplikáciu, ktorou si objednáte pracovníka parkovacej služby a ten za Vás zaparkuje auto. Kariéra tejto služby sa skončila v apríli. Samotná spoločnosť Luxe sa však ešte drží na nohách. V júni sa objavili správy o tom, že Uber uvažuje o jej odkúpení.

Spoločnosti Luxe sa nedarí. Nedávno si kúpila komplex parkovacích garáží, čo z nej robí skôr tradičnú parkovaciu službu. Luxe tvrdí, že už počas tohto leta plánuje uviesť nový produkt, ktorý by mal nahradiť zrušenú aplikáciu. Buďte na to pripravení.

Zdroj: Yahoo, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×