9 rád Warrena Buffetta, ako zbohatnúť

10. 4. 2018

Warren Buffett disponuje majetkom v čistej hodnote 84 miliárd dolárov, čo z neho robí tretieho najbohatšieho človeka súčasnosti. Akcie spoločnosti Berkshire Hathaway začal skupovať v roku 1962, pričom ich cena sa vtedy pohybovala okolo 7,50 dolárov. 78-ročný Buffett je aktuálne predsedom a generálnym riaditeľom tejto spoločnosti a jej akcie triedy A dosahujú hodnotu takmer 119 000 dolárov. Svoj úspech pripisuje niekoľkým investičným a obchodným stratégiám, o ktorých sa ochotne porozprával so spisovateľkou Alice Schroederovou. Tá spovedala slávneho Veštca z Omahy v priebehu stoviek hodín, čoho výsledkom je autorizovaná biografia najúspešnejšieho investora na svete s názvom The Snowball („Snehová guľa“). Predstavujeme Vám niektoré z kľúčových Buffettových odporúčaní a poskytujeme Vám potenciálne spôsoby, prostredníctvom ktorých by ste ich mohli aplikovať pri budovaní vlastného bohatstva.

1. Reinvestujte svoje zisky

Keď po prvýkrát zarobíte vysokú sumu peňazí, pravdepodobne budete v pokušení okamžite ich minúť. Toho by ste sa však mali vyvarovať. Radšej reinvestujte všetky zisky. Buffett sa to naučil už dávno. Na strednej škole s kamarátom kúpil herný automat, ktorý opravil a umiestnil do čakárne holičstva. S peniazmi, ktoré zarobili, nakúpili viac podobných strojov a následne začali ponúkať svoje služby v ôsmich rôznych podnikoch. Keď priatelia z detstva predali svoju spoločnosť, Buffett použil výnosy na nákup akcií a rozbehnutie ďalšieho malého podnikania.

Buffett si je plne vedomý výhod zloženého úročenia. Ak vykonáte investíciu vo výške 1000 dolárov, z ktorej Vám ročne budú plynúť 10% výnosy, znamená to, že v priebehu každého nadchádzajúceho roka zarobíte 100 dolárov v hotovosti. Ak tieto peniaze okamžite utratíte, tak sa ocitnete v rovnakej situácii a neustále budete každým rokom zarábať iba 100 dolárov. Keď sa Vám však podarí opätovne investovať tieto peniaze s rovnakou mierou návratnosti, potom v druhom roku získate 10% výnosy nie zo sumy 1000 dolárov, ale z čiastky 1 100 dolárov. To znamená, že v tomto roku sa obohatíte o 110 dolárov. Tento rozdiel sa v priebehu času navyše exponenciálne zvyšuje. Ak budete pokračovať v opätovnom investovaní svojich výnosov, do desiateho roku budete každým rokom zarábať viac než 235 dolárov.

Práve toto je dôvodom, prečo spoločnosť Berkshire Hathaway nevypláca dividendy svojim akcionárom. Warren Buffett vie, že môže reinvestovať tieto peniaze naspäť do podnikania spoločnosti alebo vykonať akvizíciu ďalších podnikov. Vo všeobecnosti však zabezpečí vyššiu mieru návratnosti, akou by disponoval individuálny investor pri reinvestícii svojich dividend.

2. Nebojte sa byť iní

Nezakladajte svoje rozhodnutia na tom, čo hovorí či robí každý okolo Vás. Buffett začal spravovať peniaze v roku 1956, keď zhromaždil 100 tisíc dolárov od malej skupiny investorov. Okolie ho vtedy označovalo za divného. Pracoval v štáte Omaha, nie na Wall Street a neustále odmietal prezradiť svojim partnerom, kam vložil svoje peniaze. Ľudia predpovedali, že čoskoro zlyhá. Tento podnik mal však o 14 rokov neskôr hodnotu viac než 100 miliónov dolárov.

Ben Graham, ktorý sa považuje za otca hodnotového investovania, hovoril, že ak s Vami všetci súhlasia, nemáte pravdu. Máte pravdu jedine vtedy, keď s Vami súhlasia analýzy a fakty. Ako investor musíte rozmýšľať vlastnou hlavou. To znamená, že niekedy musíte byť ochotní líšiť sa od svojho okolia a vyčleňovať sa z davu. Nekráčajte slepo s ostatnými.

Keď sa Warren Buffett domnieva, že sa dopracoval k dobrému nápadu, neváha. Nesnaží sa najprv otestovať podmienky, okamžite sa vrhne do realizácie svojej stratégie. Takéto správanie je v súčasnom svete investovania mimoriadne zriedkavým javom. Buffett totiž verí, že ak sa Vám naskytne ideálna príležitosť, nemôžete si dovoliť čakať. Musíte konať.

3. Ujasnite si podmienky ešte pred vykonaním obchodu

Vaša vyjednávacia sila je vždy najvyššia predtým, než začnete pracovať v zvolenej spoločnosti. Práve vtedy disponujete niečím, po čom druhá strana vyjadrila dopyt. Buffett bol svedkom tejto lekcie už v ranom veku a dobre si ju zapamätal. Jeho starý otec Ernest si ho najal spolu s jeho kamarátom, s ktorým mali po snehovej búrke sprístupniť rodinný obchod s potravinami. Chlapci strávili päť hodín s lopatami v rukách a sotva potom mohli narovnať svoje zmrznuté prsty. Ernest sa im odmenil 90 centami, ktoré si mali rozdeliť.

Warren Buffett nevyjednáva. Keď sa jedná o cenu, ktorú je ochotný zaplatiť za získanie spoločnosti, vyjadruje sa veľmi priamočiaro. Jeho obchodovanie je nekompromisné, ale dokáže uzavrieť každú zmluvu, ku ktorej sa odhodlá. Vždy totiž ponúka druhej strane primeranú cenu.

4. Dbajte na malé výdavky

Buffett investuje do podnikov spravovaných manažérmi, ktorí často venujú pozornosť aj tým najmenším nákladom. Raz dokonca kúpil firmu, ktorej vlastník počítal útržky v rolkách toaletného papiera, aby zistil, či nebol podvedený výrobcom. A naozaj bol. Buffett tiež spomína na svojho priateľa, ktorý vymaľoval iba tú stranu svojej kancelárskej budovy, ktorá bola orientovaná do ulice.

Toto odporúčanie dokonale ilustruje zábavný príbeh o Warren Buffettovi a jeho dobrom priateľovi Billovi Gatesovi. V roku 2010 spolu navštívili Čínu a jedného dňa sa rozhodli naobedovať v reštaurácii McDonald’s. Keď nastal čas platiť a Bill sa natiahol pre svoju peňaženku, Warren ho zastavil slovami: „Bill, nerob si starosti, pozývam.“ Buffett následne vytiahol kôpku zľavových kupónov, ktoré si so sebou priniesol z Omahy.

Neutrácajte peniaze. Existuje obrovský rozdiel medzi lakomosťou a striedmosťou. Finančne úspešní ľudia šetria peniaze inteligentným spôsobom a nikdy neplatia viac, ako zodpovedá hodnote, ktorú na oplátku dostanú.

5. Obmedzujte požičiavanie si peňazí

Buffett si nikdy nevypožičal vyššiu sumu peňazí. Ani za účelom investovania, ani kvôli splácaniu hypotéky. Stretol sa však s mnohými ľuďmi, ktorí predpokladali, že ich neustále pôžičky sú dlhodobo udržateľné a nakoniec sa dostali do neudržateľných dlhov. Buffett preto radí, aby ste vyjednávali so svojimi veriteľmi a dohadovali si splátky, ktoré Vám aktuálne vyhovujú. Keď sa následne zbavíte svojich dlhov, skúste začať sporiť peniaze, ktoré budete môcť neskôr investovať.

6. Buďte vytrvalí

Pomocou vytrvalosti a vynaliezavosti môžete zvíťaziť aj nad silnejšou konkurenciou. Buffett v roku 1983 odkúpil spoločnosť Nebraska Furniture Mart, pretože sa mu páčilo, akým spôsobom podnikala jej majiteľka Rose Blumkinová. Tá bola ruskou imigrantkou, ktorá zo záložne vybudovala obchod a z toho sa stala najväčšia obchodná sieť s nábytkom v Severnej Amerike. Jej stratégiou bolo predávať najväčšie senzácie pod cenu a bola nemilosrdným vyjednávačom.

Charlie Munger, ktorý je pravou rukou Warrena Buffetta, komentoval vytrvalosť nasledovne: „Jednoducho seďte na zadku kým nedosiahnete úspech.“ Niet čo dodať. V priebehu Vášho života nepochybne zažijete sklamania a pády. Buďte však neoblomní a v práci pokračujte.

7. Uvedomte si, kedy je vhodné skončiť

Keď bol Buffett stredoškolákom, vybral sa objavovať svet pretekárov. Stavil na víťaza a prehral. Následne chcel vynulovať svoju stratu, tak stavil znovu. Opäť prehral a ocitol sa s minimálnymi dostupnými prostriedkami. Prišlo mu zle – premrhal skoro týždennú výplatu. Odvtedy túto chybu nezopakoval.

Majte na pamäti, že stratené peniaze nemusíte nadobudnúť rovnakým spôsobom, akým ste o ne prišli. Keď si uvedomíte, že Vaša pôvodná investičná analýza je nesprávna, je čas predať nevýhodné akcie a zabudnúť na ne. Vyhľadajte radšej ďalšiu a lepšiu investičnú príležitosť a usmernite svoje peniaze do tej. Start-upové podniky zo Silicon Valley sa často riadia heslom: Zlyhať rýchlo! To znamená, že ak má byť Vaša spoločnosť neúspešná, mali by ste si to uvedomiť čo najskôr, rozlúčiť sa s ňou a poučiť sa zo svojich chýb.

8. Posudzujte riziká

Buffettov syn Howie v priebehu roka 1995 pracoval u zamestnávateľa, ktorého Federálny úrad pre vyšetrovanie obvinil z manipulovania cien na trhu. Buffett synovi poradil, aby si predstavil ten najlepší a najhorší scenár, ktorý by sa mohol odohrať v prípade, že by naďalej ostal pracovať pre danú spoločnosť. Jeho syn si rýchlo uvedomil, že riziká spojené so zotrvaním vo firme ďaleko prevyšujú potenciálne zisky a hneď na druhý deň podal výpoveď.

Warren Buffett posudzuje riziko inak ako zvyšok investičného sveta. Wall Street považuje riziko za synonymum volatility. Buffett s tým však nesúhlasí. Namiesto toho tvrdí, že riziko je jednoducho pravdepodobnosťou straty Vašej počiatočnej investície. A nie je záležitosťou, ktorú by ste mohli negovať diverzifikáciou, opciami či ďalšími stratégiami pri spravovaní investičného portfólia. Buffett považuje riziko za otázku jednoznačného rozhodnutia. Buď investíciu vykoná, alebo nie. Ak obnáša nejaké riziko, Buffett sa od nej drží ďalej.

9. Definujte svoj úspech

Buffett síce disponuje mimoriadne veľkým bohatstvom, ale nie vždy vyčísľuje svoj úspech v dolároch. V roku 2006 sa zaviazal darovať takmer celý svoj majetok charitatívnym organizáciám, predovšetkým nadácii Billa a Melindy Gatesovcov. Je pevne rozhodnutý o tom, že nebude financovať výstavbu žiadnych pamätníkov svojej osobnosti – žiadne budovy či siene Warrena Buffetta. Najúspešnejší investor na svete povedal: „Keď sa dožijete môjho veku, úspech vo svojom živote budete merať podľa toho, koľko ľudí, o ktorých lásku stojíte, Vás skutočne miluje. To je konečným ukazovateľom hodnoty Vášho života.“

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×