9 technologických vizionárov predpovedá, že o 20 rokov bude ľudská práca nahradená robotmi

27. 4. 2017

V logistických centrách po celom svete, tisíce malých oranžových robotov balia zásielky pre spoločnosť Amazon. V kalifornskej továrňach sú zamestnané červené mnoho-ramenné stroje, ktoré montujú elektrické vozidlá budúcnosti, od spoločnosti Tesla.

Takto vyzerá svet vytvorený technologickým priemyslom.

Dostupné údaje naznačujú, že počas najbližších 20 rokov budeme svedkami rapídnej automatizácie manuálnej pracovnej sily a pracovných pozícií, ktoré súvisia najmä so službami zákazníkom. Milióny zamestnancov by mohlo byť nútení učiť sa novým zručnostiam. Alebo sa úplne rekvalifikovať.

Prinášame vám reakcie najväčších technologických vizionárov ohľadom toho, ako by roboti mohli ovládnuť svet:

Bill Gates


Spoluzakladateľ Microsoftu je skalopevne presvedčený o tom, že roboti nahradia zamestnancov z mäsa a kostí. Už teraz premýšľa o tom, ako by mali firmy odvádzať dane za robotizovanú pracovnú silu, aby vynahradili straty pre oblasť daní z príjmu.

Gates v rozhovore pre portál Quartz poznamenal: „Na isté pracovné pozície budú roboti dosadení takmer okamžite,“ … „Pracovné kategórie, medzi ktoré patrí práca skladníka, vodiča či upratovacia služba môžu spomedzi dostupných pracovných pozícií, do 20 rokov úplne vymiznúť.“

Mark Cuban

Známy investor a majiteľ basketbalového tímu Dallas Mavericks už niekoľkokrát vyhlásil, že inteligentní roboti budú v blízkej budúcnosti hromadne zaberať, rôzne pracovné pozície.

Cuban vo februári kritizoval zámer prezidenta Trumpa, ktorý mal v pláne vytvárať pracovné miesta v rámci továrenskej výroby. Podľa Cubana týmto krokom hlava štátu prejavila nedostatočné porozumenie pre oblasť technológií a podnikania.

Investor povedal: „Ľudia nebudú mať prácu,“ … „Ako sa Trump vyrovná s nezamestnanými robotníkmi?“

Vinod Khosla

Vinod Khosla je spoluzakladateľom spoločnosti Sun Microsystems a poskytovateľom rizikového kapitálu. Podľa jeho názoru, automatizácia môže v najbližších dekádach postihnúť až 80% pracovných pozícií, v IT sektoroch.

Mnoho pozícií, ktorým Khosla predpovedá takýto osud, zahŕňa mechanickú činnosť, respektívne zadávanie údajov či jednoduché odstraňovanie porúch.

Na konferencii zameranej na tému robotizácie v novembri roka 2016 povedal: „Myslím, že je to fascinujúce.“

Devin Wenig

Generálny riaditeľ spoločnosti eBay si myslí, že umelá inteligencia by v najbližšom desaťročí mohla niektoré odvetvia úplne eliminovať. Zachováva si však optimizmus. Základom by ale malo byť, aby zamestnávatelia prevzali zodpovednosť za preškolenie zamestnancov, ktorí kvôli robotizácii prídu o prácu.

V januári tohto roka napísal: „S vývojom umelej inteligencie sa musí vyvíjať aj preškolovanie zamestnancov. Už teraz je vidno výrazný dopyt po zamestnancoch v odvetviach, ktoré sú s umelou inteligenciou úzko prepojené. Ide napríklad o informatické vedy, inžinierstvo a prevádzku informačných technológií.“

Elon Musk

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla sa v novembri 2016 vyjadril, že v priebehu 21. storočia roboti obsadia značný počet pracovných miest. Dokonca do takej miery, že vlády budú občanom vyplácať mzdu, aj bez zamestnania.

Tento princíp je známy ako univerzálny základný príjem. Podľa Muska je vhodnou odpoveďou na automatizáciu priemyslu.

Ďalej uviedol: „Nie som si istý, čo iné sa dá podniknúť,“ … „Myslím si, že sa to čoskoro stane realitou.“

Sam Altman

Altman je riaditeľom spoločnosti Y Combinator a ďalším zo zástancov univerzálneho základného príjmu. S istotou tvrdí, že roboti v rámci nasledujúcich 100 rokov úplne ovládnu industrializované ekonomiky sveta. Podľa jeho vyjadrení už do 20 rokov výrazne pocítime ich vplyv.

V nedávnom rozhovore Altman poznamenal: „Najviac si lámem hlavu nad tým, aký dopad bude mať silnejúca automatizácia práve na ekonomiku a pracovné príležitosti.“

Jeff Bezos

Výkonný riaditeľ Amazonu využíva umelú inteligenciu už roky. Vo svojich továrňach „zamestnáva“ viac než 45 000 robotov, ktorí prenášajú balíky z jedného miesta na druhé.

Spoločnosť Amazon taktiež ohlásila svoj zámer vybudovať obchody s potravinami, bez akejkoľvek ľudskej obsluhy.

Na nedávnom zasadnutí Code Conference Bezos povedal: „Nedá sa snáď ani vyjadriť, aký veľký vplyv bude mať automatizácia na vývoj spoločnosti, počas nasledujúcich 20 rokov.“

Chris Hughes

Spoluzakladateľ Facebooku tvrdí, že sa jednoducho nemôžeme vyhnúť budúcnosti, v ktorej bude vládnuť automatizovaná pracovná sila.

V rozhovore pre rádio NPR povedal: „Skutočnosťou je, že povaha zamestnanosti sa zmenila. Mnoho pracovných pozícií, ktoré si vyžadovali prítomnosť ľudského zamestnanca, sú čoraz viac v správe počítačov.“

Aj Hughes, vidí riešenie v univerzálnom základnom príjme, ktoré by pomohlo svetu vyrovnať sa so zmenami na trhu práce.

Ray Kurzweil

Technický riaditeľ spoločnosti Google, ohľadom budúcnosti práce vôbec nepanikári.

Kurzweil považuje robotov za prínos spoločnosti. Prinajmenšom preto, lebo dovolia ľuďom venovať sa namiesto zamestnaniam tomu, čo ich skutočne napĺňa. Predpovedal, že umelá inteligencia do roku 2030 prekoná tú biologickú a všade budú samoriadiace automobily.

Nedávno v rozhovore poznamenal: „V budúcnosti budeme mať nové druhy zamestnaní a tie budú produkovať nové druhy dolárov, ktoré zatiaľ vôbec neexistujú. Takto to bolo aj počas minulých technologických revolúcií.“

Zdroj: Yahoo, NYTimes, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×