9 znakov toho, že nebudujete bohatstvo a ako to zmeniť

2. 4. 2019

Pri budovaní bohatstva je nevyhnutné stavať na stabilnom základe vhodných osobných návykov. A čím skôr začnete prispôsobovať životný štýl svojim finančným cieľom, tým lepšie.

Predstavujeme Vám 9 činiteľov, ktoré naznačujú, že pravdepodobne ešte nie ste na správnej ceste k bohatej budúcnosti.

1. Pracujete tvrdo, ale nie s rozumom

Už počas školských čias sme sa naučili, že iba tvrdá práca nás v živote posunie vpred. Avšak Ric Edelman, ktorý je uznávaným finančným poradcom, tvrdí, že sa jedná iba o polovičnú pravdu.

Edelman povedal: „Ak všetko, čo v živote robíte, je iba naozaj tvrdá práca, nikdy sa Vám nepodarí skutočne zbohatnúť. Nestačí, aby ste tvrdo pracovali na zarábaní peňazí, z ktorých si budete postupne odkladať.“

Edelman vysvetlil, že na zabezpečenie budúceho bohatstva musíte rovnako pracovať aj s rozumom. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je investovať svoje peniaze na akciovom trhu alebo do dôchodkového fondu. To znamená, že by ste sa mali snažiť využívať moc zloženého úročenia, aby aj Vaše peniaze zarábali ďalšie peniaze.

„Môžete tak robiť bez vystavovania sa príliš veľkému riziku, bez mimoriadneho úsilia a bez prehnanej časovej investície.“

2. Kladiete priveľký dôraz sporenie a nie na zarábanie

Ďalším spôsobom, ako pracovať s rozumom, je zvyšovať svoje príjmy, nie iba úspory.

Prirodzene, sporenie je kľúčovým faktorom na ceste k budovaniu bohatstva, avšak na túto oblasť by ste sa nemali zameriavať do takej miery, že začnete zanedbávať príležitosti na zvyšovanie svojho príjmu.

Znižovanie nákladov, vhodné spravovanie hotovostných tokov a odolávanie márnotratnému životnému štýlu sú dôležité činitele, avšak nemajú svoje opodstatnenie, ak nedokážete zvyšovať svoj osobný príjem. To je v konečnom dôsledku stratégia, pomocou ktorej sa k svojim cieľom priblížite.

Steve Siebold, ktorý vybudoval svoje miliónové bohatstvo vlastnými silami, povedal: „Masy sa v súčasnosti zameriavajú na šetrenie pomocou zľavových kupónov a vyhľadávajú striedmy život až do takej miery, že si nechávajú unikať veľké zárobkové príležitosti. V žiadnom prípade nie je potrebné vzdať sa praktických stratégií sporenia. Mali by ste však začať myslieť ako bohatí, prestať sa strachovať ohľadom vyčerpania svojich finančných zásob a namiesto toho sa sústrediť na to, ako zarobiť viac.“

Podobné: Základné investičné ciele

3. Kupujete veci, ktoré si nemôžete dovoliť

Ak žijete nad svojím štandardom, nikdy nezbohatnete.

Aj v prípade, že začnete zarábať viac, nepoužívajte to ako zámienku žiť životom, ktorý je skrátka nad Vaše štandardy. Obzvlášť keď je reč o bývaní.

Keď sa presťahujete do drahého domu v prominentnej štvrti, budete sa správať a míňať peniaze tak ako Vaši bohatí susedia. Čím bohatšia štvrť, tým viac jej obyvatelia míňajú peniaze na všetky možné produkty a služby.

To síce neznamená, že si nemôžete kupovať pekné veci alebo zmysluplné zážitky, ale je iba veľmi ťažké budovať si bohatstvo, keď budú narastať aj Vaše výdavky.

4. Vyhovuje Vám stabilná výplata

Priemerní ľudia sú radi, keď dostávajú svoju pravidelnú výplatu na základe odpracovaného času. Bohatí ľudia však uprednostňujú mzdu na základe svojich výsledkov a veľmi často pôsobia ako samostatne zárobkovo činné osoby, prípadne disponujú viacerými zdrojmi príjmu.

Samozrejme, na svete sú aj bohatí ľudia s pevnou hodinou mzdou. Pre väčšinu úspešných jedincov je to však najpomalšia cesta za bohatstvom, ktorá je obvykle vnímaná ako tá najbezpečnejšia. Skutoční velikáni sú si vedomí toho, že najrýchlejším spôsobom ako zbohatnúť, je samostatná zárobková činnosť.

5. Ešte ste nezačali investovať

Investovanie je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa Vám podarí zarobiť viac peňazí v priebehu času. A čím skôr začnete, tým väčšie bohatstvo takto zhromaždíte.

Milionári každoročne investujú v priemere až 20% svojich príjmov. Ich bohatstvo v konečnom dôsledku nie je merané sumou, ktorú každý rok zarobia, ale tým, koľko usporili a investovali v rámci dlhšieho časového horizontu. Nemusíte byť odborníkom na financie a ovládať žargón finančného sveta na to, aby ste mohli začať investovať na akciovom trhu. Nemusíte dokonca ani pochádzať z bohatej rodiny či disponovať obrovským príjmom.

6. Naháňate sny niekoho iného – nie svoje vlastné

Ak chcete byť v živote úspešný, musíte milovať to, čo robíte. Za týmto cieľom je nevyhnutné identifikovať a nasledovať svoju vášeň.

Príliš veľa ľudí sa dopúšťa chyby tým, že naháňa sny niekoho iného – napríklad svojich rodičov. V takomto prípade si však môžete uvedomiť, že Vaše povolanie Vás nenapĺňa. To sa odzrkadlí na Vašej výkonnosti a zárobkoch. Budete iba pasívne prežívať a zvádzať každodenný finančný boj. Jednoducho nebudete vybavený vášňou, ktorá je nevyhnutným faktorom pri dosahovaní skutočného úspechu.

Akonáhle zistíte, čo Vás naozaj baví, zdokonaľujte v tomto smere svoje zručnosti. Pokiaľ ide o budovanie bohatstva a spokojnosti s kariérou, toto je Vašou najsilnejšou zbraňou.

7. Nemáte finančné ciele

Ak máte v pláne budovať svoje bohatstvo, celý tento proces bude omnoho jednoduchší a pravdepodobne zábavnejší, keď budete mať vytýčený jasný a špecifický cieľ.

Chcete si kúpiť dom? Žiť v zahraničí? Cestovať raz do mesiaca? Užiť si zabezpečený dôchodok? Všetky svoje ciele si zapíšte a prispôsobte im svoju finančnú stratégiu. Bohatí ľudia si dali záväzok ohľadom budovania svojho bohatstva. Vyžaduje si to jasné zameranie, odvahu, vedomosti a veľa úsilia, ale keď máte presné ciele a jasnú víziu, všetko je omnoho dosiahnuteľnejšie.

8. Najprv míňate až potom šetríte

Ak chcete zbohatnúť, musíte najprv vyplatiť samého seba.

Milionár David Bach vysvetlil: „Väčšina ľudí hneď po výplate platí iným ľuďom. Či už je to svojmu prenajímateľovi, poskytovateľovi kreditných kariet, telekomunikačnej spoločnosti alebo vláde.“

No namiesto toho, aby ste najprv minuli peniaze a šetrili až z toho, čo Vám ostane, sa v prvom rade zamerajte na úspory. Ukladajte si svoje peniaze na sporiaci účet alebo do dôchodkového fondu.

Podobné: Ako pristupovať k ukazovateľu EBITDA

9. Domnievate sa, že bohatstvo je mimo Vášho dosahu

Priemerní ľudia veria, že bohatstvo je privilégiom výhradne tých, ktorí majú v živote šťastie. Pravdou však je, že v kapitalistickej krajine máte plné právo byť bohatým – ak ste pre druhých ochotní vytvárať obrovskú hodnotu.“

Začnite si klásť otázku: „Prečo by som to nemohol byť ja?“ Následne začnite rozmýšľať vo veľkom. Prečo by ste svoj prvý milión nemohli zarobiť už tento rok?

Zdroj: MSN, Yahoo

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×