Ak sa môžeme riadiť minulosťou, úrokové sadzby v USA budú rásť

12. 12. 2016

Podľa vzťahu medzi prezidentskými voľbami v Spojených Štátoch a úrokovými sadzbami, by úrokové sadzby v USA mali začať rásť.

Ako môžeme vidieť nižšie, po 9 z posledných 15tich amerických voľbách (od roku 1956), úrokové sadzby v Spojených Štátoch v nasledujúcom roku po voľbách rástli. V 10 z 15 prípadov, úrokové sadzby vzrástli v priebehu 18tich mesiacov. Takže, ak sa bude história opakovať, môžeme predpokladať, že úrokové sadzby USA po voľbách – v priebehu roka a pol budú smerovať na vyššie úrovne.

Avšak, z piatich volieb za posledných 60 rokov, ktoré neboli nasledované zvýšením úrokových sadzieb v nasledujúcich 18 mesiacoch, dokonca až tri z nich pochádzali z obdobia posledných troch volieb. Aspoň z historického pohľadu bolo tomu tak kvôli vysoko neobvyklému ekonomickému obdobiu, počas posledných približne osem rokov, keďže na pomoc so zotavením sa zo svetovej ekonomickej krízy boli na kvantitatívne uvoľňovanie (QE) využité bilióny amerických dolárov, ktoré mali podporiť ekonomiku Spojených Štátov a iným svetových ekonomík.

sadzby-usa-1

„Úrokové sadzby“ o ktorých hovoríme, sú sadzby federálnych fondov. Ide o sadzbu, ktorú účtuje Federálny Rezervný systém (Fed), alebo centrálna banka za požičiavanie peňazí iným bankám, pôsobiacich v Spojených Štátoch. V súčasnosti sa pohybuje v rozmedzí 0,25 – 0,50 percent. Presne pred rokom boli tieto sadzby zvýšené a stalo sa tak po prvýkrát od prepuknutia svetovej ekonomickej krízy. Vtedy Fed vyhlásil, že počas roka 2016 úrokové sadzby zvýši 4x. No zatiaľ sa tak nestalo.

Na stretnutí Fedu, ktoré sa konalo pred pár mesiacmi, sa rozhodli, že ponechajú sadzby na takej úrovni na akej sú. Ale niektoré z indikátorov, na ktoré Fed prizeral, vrátane úrovne nezamestnanosti, rastu a inflácie, smerujú podľa nich správnym smerom. Nasledujúce stretnutie Fedu sa bude konať počas dnešného dňa. Väčšina pozorovateľov trhu predpokladá, že Fed na svojom stretnutí vykoná navýšenie úrokových sadzieb. Ako môžeme vidieť nižšie, súčasná pravdepodobnosť decembrového rastu sadzieb, založená na futures kontraktoch, je na úrovni až 100%.

sadzby_december

 

Prečo Ázii záleží na úrokových sadzbách USA

Centrálne banky po celom svete často sledujú príklad Fedu – predsa ide o centrálnu banku najväčšej svetovej ekonomiky, takže udáva tempo centrálnym bankám všade inde. V posledných rokoch mnohé krajiny zaznamenali dlhé obdobie nízkych úrokových sadzieb, dokonca niektoré krajiny dokonca majú záporné úrokové sadzby.

Jeden zo spôsobov ako rozhodnutie Fedu ovplyvňuje zvyšok sveta je spojený s americkým dolárom. Ak úrokové sadzby v Spojených Štátoch rastú, americký dolár sa stane atraktívnejším, pretože investori by momentálne zarobili viac na úrokoch, ak vlastnia americké doláre. Toto spôsobuje posilnenie amerického dolára voči ostatným menám. Silnejší americký dolár taktiež spôsobuje, že krajiny ktoré nepoužívajú dolár, je import a komodity drahším – čiže to platí aj pre väčšinu ázijských krajín – a tieto vyššie ceny môžu uškodiť ekonomickému rastu.

Politika taktiež zohráva rolu

Akýkoľvek náznak rastu úrokových sadzieb za posledných niekoľko mesiacov prudko zrazili hodnoty cenných papierov – v Spojených Štátoch aj inde. Investori majú obavy o vplyv vyšších úrokových sadzieb na ekonomický rast a zníženú atraktivitu cenných papierov vo vzťahu k dlhopisom (ktoré by ponúkali lepšie sadzby).

Ako mnohé centrálne banky, Fed je (aspoň na povrchu) nezávislým od politických tlakov a politika by nemala zohrávať úlohu v rozhodnutiach týkajúcich sa úrokových sadzieb. Wall Street Journal nedávno citoval predsedníčku Fedu – Janet Yellenovú: „Môžem povedať, že bežná politika nezohráva žiadnu úlohu v našich rozhodnutiach o vhodnom stave monetárnej politiky. Snažíme sa rozhodnúť, ktorá z politík je najlepšia na podporu cenovej stability a maximálnej zamestnanosti a na ustráženie najrôznejších nebezpečenstiev ktoré môžu ovplyvniť výsledok.“

Avšak vedúci predstavitelia Fedu sú nominovaní politikmi. Majú dobrú a vhodne platenú prácu, ktorú si každý z nich chce ponechať. Takže je prirodzené, že politika je zapojená v rozhodnutiach, ktoré sú dôležité pre politikov. Čiastočne aj preto je vysoko nepravdepodobné, že dnes vykonajú zvýšenie úrokových sadzieb.

Nakoniec tak úrokové sadzby budú musieť vzrásť. Svetová ekonomika je závislou na adrenalíne lacných peňazí, vďaka ktorým svetová ekonomika rastie. Ako sme už poznamenali skôr, otázkou je, či stále vyššie dávky adrenalínu budú ešte fungovať, alebo ako dlho.

Zdroj: TheWallStreetJournal, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×