Aké náklady na produkciu ropy dosahuje Saudská Arábia či USA?

11. 4. 2017

Začiatkom roka 2017 ceny ropy klesli takmer na hodnotu 20 dolárov za barel. Medzi krajinami, ktoré sa orientujú na trh s touto komoditou to vyvolalo značnú nervozitu. Mnohé z nich mali totiž pri takejto cene problémy so svojimi ziskami. Objavili sa však aj výnimky. Zopár producentov aj za daných podmienok dokázalo zarobiť. Na ich čele bola Saudská Arábia.

Podľa údajov spoločnosti Rystad Energy, ktorá je konzultantom v oblasti energetického priemyslu, počas minulého roka náklady na produkciu jedného barelu ropy v Saudskej Arábií dosiahli úroveň menej ako 9 dolárov. To je najnižšia cena na svete. Ďaleko nezaostávajú ani susedné členské štáty zoskupenia OPEC – Irán a Irak, ktoré produkujú barel za približne 10 dolárov. V porovnaní s ich ropnými rivalmi sa jedná o zarážajúco nízke náklady.

ropa_graf

Pozrime sa na to, prečo je ropa v Saudskej Arábii taká lacná a ako sa jeden z jej rivalov snaží zvýšiť svoju konkurencieschopnosť.

Prečo je arabská ropa lacnou?

Pri výpočte priemernej ceny produkcie ropy Rystad Energy posudzuje štyri finančné faktory: kapitálové výdavky, náklady na ťažbu, náklady na administratívu a transport a zdanenie.

ropa_2
Saudská Arábia potrebuje kapitál o rozsahu iba 3,50 dolárov na to, aby z ložiska vyťažila barel ropy. V tejto cene je však už zahrnuté vŕtanie nových ropných studní a potrebné vybavenie. Dôvodom nízkych kapitálových výdavkov je to, že zásoby arabskej ropy sú tvorené súvislými ropnými poliami, ktoré sú uložené tesne pod povrchom púšte. Krajina tak na ťažbu nepotrebuje vyvinúť nadmerné finančné úsilie. Kontrastným prípadom je situácia krajín ako sú Nórsko či Veľká Británia. Ropu ťažia z podmorských ložísk a náklady na prevádzku obrovských ropných plošín zvyšujú ich kapitálové výdavky na hodnotu 13,76 dolárov, respektíve až 22,67 dolárov za barel.

Umiestnenie a rozloha ropných polí Saudskej Arábie pomáhajú krajine udržiavať nízke aj náklady na ťažbu. Pri hodnote 3 dolárov nie sú najnižšie na svete, keďže niekoľko krajín ropu ťaží aj za 2 doláre na barel. Stále sú však iba zlomkom nákladov na ťažbu krajín ako Kanada, ktorá za vyťaženie jedného barelu platí 11,56 dolárov. Dôvodom tak vysokých nákladov na ťažbu je fakt, že primárnym zdrojom kanadskej ropy sú dechtové piesky. Pri povrchovej ťažbe dechtových pieskov je potrebná náročná technika. Hĺbková ťažba si vyžaduje masívnu injektáž horúcej vodnej pary, ktorá sa získava ohrievaním vody pomocou zemného plynu.

Podobné: Elektrické automobily môžu dohnať ropných gigantov do „investičnej špirály smrti“

Saudská Arábia patrí medzi krajiny s percentuálne najvyššími nákladmi na administratívu a transport a to až 27,7% z celkových nákladov na produkciu ropy. To však iba preto, že ostatné položky sú tak nízke. Ak hodnotíme tieto náklady v prepočte na barel, pohybujú sa pri spodnej hranici.

Obrovskou výhodou Saudskej Arábie, ako aj ďalších nízko-nákladových producentov ropy – Iránu a Iraku, je absencia daní. Keby napríklad Rusko nemuselo platiť dane, cena jeho ropy by sa znížila z 19,21 dolárov na 10,77 dolárov. Tak by medzi svojimi rivalmi zo Stredného Východu získalo omnoho väčšiu konkurencieschopnosť. Krajiny Stredného Východu síce nezdaňujú produkciu ropy, zisky z predaja však tvoria výrazné percento ich vládneho rozpočtu. Počas minulého roka pre vládu Saudskej Arábie bola ropa zdrojom príjmov až zo 62%. Vďaka stúpajúcim cenám sa očakáva, že roku 2016 tento podiel stúpne na 69%.

Ako sa darí bridlici?

Saudská Arábia sa dlhé roky tešila zo svetového prvenstva v produkcii ropy. Vďaka pokrokom v ťažbe bridlíc sa však USA spamätáva z úpadku a v produkcii ropy sa dostávajú do vedenia. Bridlice dokonca spôsobili taký nárast zásob ropy, že jej ceny na svetovom trhu výrazne klesajú. Situácii vôbec nepomohla stratégia Arabov, ktorí sa svojou nízkou predajnou cenou snažia z trhu vytlačiť spracovateľov bridlice, ako je to len možné.

Stratégia Saudskej Arábie sa však obrátila proti nej, keďže spracovatelia bridlice sa teraz snažia dosiahnuť čo najväčší výkon. To vedie k závratným poklesom nákladov na ťažbu. Celková cena bridlicovej ropy je v porovnaní s arabskou ropu, však stále na takmer dvojnásobnej úrovni.

ropa_3
Aj napriek tomu však cena americkej ropy za posledné roky rovnomerne klesá. Výrazné zlepšenie môžeme vidieť hlavne v kapitálových výdavkoch. Produkcia popredného spracovateľa z ropných bridlíc – EOG Resources za posledný rok poklesla iba o necelé 1%, pričom spoločnosť oproti roku 2015 znížila svoje kapitálové výdavky až o závratných 42%. Príčinou bolo hlavne zníženie výdavkov na vrty v oblasti Bakken, ktoré klesli z 8,8 miliónov dolárov v roku 2014 na 5,1 miliónov dolárov v roku 2016. V rovnakom čase sa aj výdavky v oblasti Delaware Basin zredukovali z 15,4 miliónov dolárov na 8,5 miliónov dolárov. EOG využíva pri znižovaní nákladov na ťažbu rôzne metódy. Jedná sa predovšetkým o využívanie vedeckých údajov pri voľbe miesta vrtu, vŕtanie hlbších studní, použitie väčšieho množstva dechtu a ďalšie inovácie.

Prudko sa znížili aj náklady na ťažbu. V prípade spoločnosti EOG Resources klesli od roku 2014 náklady v prepočte na barel o 22%. Náklady na ťažbu spoločnosti Pioneer Natural Resources v oblasti Permian Basin klesli až na úroveň 2,25 dolárov za barel. V súvislosti s tým sa bývalý riaditeľ spoločnosti Pioneer Natural Resources – Scott Sheffield počas minulého roka vyjadril: „Sme schopní konkurovať všetkému, čo Saudská Arábia ponúkne.“ Treba však poznamenať, že rovnako dobre sa nedarí všetkým oblastiam, v ktorých prebieha ťažba. Medzi ne patria bývalé hviezdy priemyslu ako Eagle Ford a Bakken. Spracovanie ropných bridlíc je však ešte stále vo svojich počiatkoch a za posledných desať rokov prekonalo naozaj úctyhodnú cestu. To značí, že spoločnosti budú naďalej zdokonaľovať svoje postupy a znižovať ceny.

Záver pre investorov

Saudská Arábia má najnižšiu cenu produkcie ropy vďaka dvom strategickým výhodám: bohaté ropné polia uložené blízko zemského povrchu a nezdanenú výrobu. Vďaka tomuto je krajina schopná profitovať takmer v každej situácii vývoja cien na svetovom trhu. Konečným odkazom ostáva, že keď sa Saudská Arábia snažila vytlačiť bridlicovú ropu z trhu prehnaným znižovaním cien, bola to obrovská chyba. Výsledok bol opačný. Bridlica je na vzostupe.

Zdroj: Rystad Energy, Peakoil, Foxbusiness

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×