Ako postupovať v prípade, že náhle zbohatnete

23. 1. 2018

Nemenovaný obyvateľ austrálskeho mesta Melbourne počas minulého týždňa vyhral hlavnú cenu lotérie v hodnote 55 miliónov dolárov. Možno Vás postihol podobný osud, prípadne ste práve zdedili obrovský majetok či predali rodinné podnikanie za slušný obnos peňazí. Takéto náhle záblesky šťastia môžu byť skutočným požehnaním. No veľmi často so sebou prinášajú aj mnoho otázok, neistotu a v niektorých prípadoch dokonca riziko útoku zo strany podvodníkov. Ponúkame Vám niekoľko rád, pomocou ktorých získate efektívnu kontrolu nad svojím bohatstvom.

Poučte sa z histórie

Veľké výhry môžu viesť k veľkému míňaniu. K čím väčšej čiastke peňazí sa dostanete, s tým väčšou pravdepodobnosťou o ne rýchlo prídete. Výskumníci z Univerzity Vanderbilt zistili, že výhercovia stredne vysokých súm vyhlasujú bankrot do piatich rokov až o 50% častejšie ako výhercovia malých objemov peňazí. Závery štúdie uvádzajú: „Výsledky nášho prieskumu berú do úvahy, že niektorí výhercovia lotérií sa vystavia dodatočným rizikám, prípadne nakupujú drahé luxusné tovary. Iní zase nedisponujú dostatočnými znalosťami a jednoducho nevedia, ako inteligentne spravovať veľké sumy peňazí.“ Riziko straty svojho bohatstva efektívne znížite vypracovaním dôsledného finančného plánu, bezprostredne po výhre v lotérii.

Vyhľadajte pomoc

Neočakávané nadobudnutie bohatstva môže byť obrovskou výzvou. Obzvlášť v prípade, že nemáte dostatočné skúsenosti so spravovaním veľkého objemu kapitálu. V prvých mesiacoch po nadobudnutí majetku by ste s ním nemali robiť vôbec nič. Počkajte, kým opadne emocionálne nadšenie a pristúpte k dôležitým nákupným či investičným rozhodnutiam s chladnou hlavou. Ak máte vo svojom okolí bohatého človeka, opýtajte sa ho, na koho sa obracia so svojimi právnymi otázkami, účtovníctvom a finančným plánovaním do budúcnosti. Dbajte na zhromažďovanie hodnotných informácií a vybudujte si tím dôveryhodných poradcov.

Nevystavujte sa nátlaku okolia

Keď sa náhle dostanete k nečakanému majetku, veľmi pravdepodobne Vás rovnako nečakane začnú kontaktovať dlho zabudnutí priatelia a vzdialení príbuzní. Vaša poštová schránka sa začne plniť propagačnými materiálmi poskytovateľov rôznych služieb a čoskoro Vás začnú oslovovať charity so žiadosťou o príspevky. Zriaďte si nové telefónne číslo a P.O. Box a svoje osobné údaje zdieľajte iba s dôležitými ľuďmi a inštitúciami.

Podobné: Kde vo svete vzniká najviac milionárov?

Uvažujte o dlhodobom horizonte

Ak čo najskôr začnete uvažovať o štruktúre svojho finančného plánu, zaznamenáte významné úspechy v rámci dlhodobého spravovania svojho majetku. Budete tiež schopní zabezpečiť, aby ste boli schopní postarať sa o dedičstvo pre svojich potomkov. Rôzne trusty a ďalšie finančné nástroje sú vhodnou alternatívou ochrany Vášho majetku, ktorú by ste mali jednoznačne zvážiť. Ešte predtým, ako začnete svoje peniaze míňať alebo investovať, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc v oblasti nákupu nehnuteľností a daňových povinností. Takýto prístup Vám ušetrí peniaze a problémy v budúcnosti.

Vyhýbajte sa finačným žralokom

Napríklad v Austrálii aktuálne existuje 18 000 finančných poradcov a až 85% z nich je napojených na niektoré z najväčších bánk alebo úverových spoločností. Ich cieľom je predávať Vám finančné produkty, nie poskytovať hodnotné finančné poradenstvo, ktoré je výhradne vo Vašom záujme. Zamerajte sa teda na finančných poradcov, ktorých odmeny nie sú naviazané na predaj produktov, provízie a úroky. Ak sa príjem Vášho poradcu neodvíja od fixného cenníka, jeho rady a odporúčania môžu byť ovplyvnené jeho osobnými záujmami.

Investujte inteligentne

Neriaďte sa príkladom amerického občana, ktorý vyhral v lotérii 3 milióny dolárov a zriadil si pomocou nich laboratórium na výroby metamfetamínu. Väčšie množstvo peňazí Vám otvorí viac investičných možností, ale v rámci širokého výberu môžete naraziť na niekoľko nesprávnych možností. Warren Buffett, ktorý je v súčasnosti druhým najbohatším človekom na svete, v liste akcionárom v roku 2013 opísal, ako má jeho manželka naložiť s rodinným majetkom po jeho smrti. Napísal: „Moje inštrukcie snáď ani nemôžu byť jednoduchšie. Vlož 10% hotovosti do štátnych dlhopisov s krátkou dobou splatnosti a 90% do nízkonákladového indexového fondu S&P 500. Verím, že výnosy z takéhoto prístupu prekonajú úspechy väčšiny ostatných investorov – či už dôchodkových fondov, inštitúcií alebo jednotlivcov – ktorí sa budú spoliehať na asistenciu investičných manažérov s vysokými poplatkami.“ Základným odkazom tohto vyjadrenia nie je skutočnosť, že by ste mali bez rozmyslenia investovať všetky svoje peniaze do indexového fondu S&P 500. Buffett namiesto toho tvrdí, že si môžete ušetriť mnoho stresu a získať pozoruhodné investičné výnosy aj v prípade, ak sa budete držať jednoduchej a priamočiarej stratégie. Všetko čo potrebujete, je vhodne diverzifikovaná kombinácia dlhopisov, akcií a nehnuteľností. Vyhýbajte sa prehnane komplikovaným investičným schémam a obzvlášť investičným poradcom, ktorí Vám predostrú 200-stranový propagačný prospekt.

Nezabúdajte na stratégiu sporenia

Pri správe nadobudnutého bohatstva je vhodné vziať si príklad od ľudí s nadmernou hodnotou osobného majetku. Prirodzene, investovanie je ideálnym spôsobom udržiavania a zveľaďovania Vašej finančnej rezervy. Mnoho ľudí však zabúda na vhodnú stratégiu sporenia. Jedinci s vysokou hodnotou majetku vedia, že efektívny finančný plán zahŕňa dve stratégie. Inteligentné investovanie a inteligentné sporenie.

Takýmto spôsobom budete schopní neustále zvyšovať svoje príjmy a zároveň regulovať výdavky. Časom sa Vám tak podarí ešte väčšmi zvýšiť bohatstvo, ktoré ste získali výhrou v lotérii alebo na základe dedičského konania. Keď je reč o nadmerne bohatých jedincoch, iba málo z nás si s nimi spája stratégie sporenia. Ak si však aj po nadobudnutí nečakaného bohatstva dokážete udržať skromný životný štýl, budete môcť stavať na pevných základoch a ďalej navyšovať svoj bankový účet.

Zistite, v čom nachádzate potešenie

Výskumníci zo Severozápadnej univerzity v štáte Illinois zrealizovali štúdiu, v rámci ktorej podrobili analýze dve skupiny šudí – výhercov lotérie a jedincov, ktorí nedávno nadobudli telesné postihnutie. Štúdia sa sústredila na to, ako daná životná udalosť ovplyvnila hladinu šťastia pozorovaných subjektov. V oboch skupinách sa ukázalo, že jedinci zažívali intenzívne zmeny v pocite osobného šťastia, najmä bezprostredne po danom zážitku. Postupom času sa však nálada všetkých jedincov vrátila do pôvodného stavu a svoju situáciu začali vnímať rovnako, ako pred udalosťami, ktoré im zmenili život. Výskumníci opísali tento princíp pojmom „hedonická adaptácia“. To znamená, že časom si zvykneme na všetky veci, ktoré nás predtým robili extrémne šťastnými či zúfalými. Adaptujeme sa. Obrovské nadšenie z Vášho novo nadobudnutého bohatstva sa tak stane iba chvíľkovou záležitosťou a luxus, ktorý si zrazu budete môcť dovoliť, Vám bude čoskoro pripadať ako úplne normálny.

Ďalšie štúdie však aj v tomto smere prinášajú novú nádej. Výskum Cornellskej univerzity potvrdil, že namiesto luxusných tovarov by ste mali investovať do zážitkov. Takýmto spôsobom totiž nadobudnete omnoho intenzívnejší a dlhotrvajúci pocit blahobytu. Inými slovami, nekupujte si drahé auto. Vydajte sa radšej spoznávať svet.

Podobné: Mladí ľudia menia spôsob, ktorým bohatí spravujú svoj majetok

Omnoho lepšie sa budete cítiť aj v prípade, že zasvätíte svoje finančné prostriedky na pomoc druhým. Výskumníci z Harvardovej univerzity sa v roku 2013 vybrali do ulíc a náhodne zvoleným okoloidúcim ponúkli 5 alebo 20 dolárov. Jedinou podmienkou bolo, aby títo ľudia minuli poskytnuté peniaze do konca toho istého dňa. Polovica oslovených dostala za úlohu minúť peniaze pre vlastné potešenie, druhá polovica ich mala minúť na niekoho iného.

Väčšina ľudí predpokladala, že respondenti budú omnoho šťastnejší, keď budú mať možnosť minúť peniaze na svoje záujmy. Avšak výskumníci v ten večer kontaktovali všetky subjekty experimentu a zistili pravý opak. Ľudia, ktorí darovali poskytnuté peniaze bezdomovcom alebo ich minuli na svojich blízkych, uviedli, že sa cítia omnoho lepšie.

Objavil sa však ešte jeden paradox. Medzi oslovenými ľuďmi neboli zaznamenané žiadne rozdiely v nálade v závislosti od toho, či dostali od výskumníkov $5 alebo $20. Z toho môžeme usúdiť, že nezáleží na výške Vášho bohatstva. Kľúčovým činiteľom pri budovaní Vášho dlhodobého šťastia je teda spôsob, akým ho využijete.

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×