Ako umelá inteligencia ovplyvní súčasný priemysel

15. novembra 2018

Niektoré z najväčších priemyselných odvetví by mohli byť čoskoro zásadne ovplyvnené aktuálnym vývojom umelej inteligencie. Obzvlášť pozoruhodnou je totiž narastajúca prenosnosť a mobilita tejto technológie.

David Schatsky, Jonathan Camhi a Aniket Dongre, ktorí sú analytikmi spoločnosti Deloitte, vo svojej najnovšej správe vysvetľujú, že výrobcovia čipov v súčasnosti zostavujú procesory špecificky pre strojové učenie a s tým súvisiace funkcie umelej inteligencie. V mnohých prípadoch sú tieto čipy navrhnuté tak, aby si vyžadovali minimum energie a boli použiteľné v malých prenosných zariadeniach. Vývojári softvéru umelej inteligencie medzitým navrhujú nové algoritmy, ktoré môžu fungovať priamo na takýchto čipoch bez akejkoľvek potreby pripojiť sa k počítačom v cloude.

Výsledkom takéhoto pokroku je fakt, že ľudstvo sa chystá vstúpiť do éry technológie, ktorú analytici nazvali „všadeprítomnou inteligenciou“, ktorá je tvorená zariadeniami a senzormi podieľajúcimi sa na chode zabudovanej umelej inteligencie. Táto nadchádzajúca éra by pre niektoré spoločnosti mohla priniesť veľké podnikateľské príležitosti, pričom však má potenciál výrazne ohroziť podnikateľské modely iných inštitúcií.

Analytici zo spoločnosti Deloitte v správe uviedli: „Inteligentné stroje môžu prispieť k rozširovaniu existujúcich trhov, ale tiež ohroziť existujúce subjekty a zmeniť prerozdelenie ziskov v priemysle. Dopady tejto technológie môžu byť v konečnom dôsledku veľmi významné.“

Už v súčasnosti sme svedkami prvotného vývoja ekosystému novej éry. Najnovšie telefóny značky Apple majú zabudovaný čip umelej inteligencie s označením Neural Engine, ktorý je navrhnutý na vykonávanie operácií v rámci strojového učenia, akými je napríklad rozpoznávanie obrázkov na zariadení. Vedci z MIT navyše začiatkom tohto roka oznámili, že vyvinuli čip pre umelú inteligenciu, ktorý je tri až sedemkrát rýchlejší ako jeho predchodcovia, pričom spotrebuje až o 95% menej energie.

Podobné: Ako môže umelá inteligencia Facebooku zmeniť budúcnosť online nakupovania

Analytici spoločnosti Deloitte uviedli, že podobné čipy by mohli byť čoskoro prítomné v širokej škále zariadení a ďalších produktov, od robotov cez prístroje napojené na internet vecí až po veterné turbíny a zdravotnícku techniku. Keď sa budú procesy umelej inteligencie vyhodnocovať priamo v zariadení (namiesto v rámci cloudovej siete), inteligentné stroje budú schopné omnoho rýchlejšie reagovať na meniace sa okolnosti alebo nebezpečné situácie. Takéto čipy im navyše umožnia zotrvať v prevádzke aj na miestach bez pripojenia na internet.

Pozrime sa na niekoľko priemyselných odvetví, v ktorých by mohla mať všadeprítomná inteligencia pozoruhodné dopady.

Výrobný priemysel

Továreň spoločnosti Tesla v meste Fremont v Kalifornii využíva veľké množstvo robotov pri montáži svojich vozidiel.

Roboty sú už v súčasnosti bežnou súčasťou mnohých výrobných hál. Čipy pre umelú inteligenciu by týmto robotom mohli pomôcť zefektívniť výkon svojho zamestnania, zvýšiť bezpečnosť práce v blízkosti ľudských kolegov, rýchlejšie reagovať na nečakané problémy a lepšie spolupracovať s ostatnými robotmi.

Výrobné spoločnosti by okrem toho mohli profitovať aj z triviálnejších zariadení, ktoré by mohli byť zdokonalené umelou inteligenciou. Vhodné by boli napríklad ventily, ktoré by dokázali zisťovať a automaticky reagovať na únik materiálu. Takto by bolo možné šetriť čas a peniaze, ako aj predchádzať nebezpečným situáciám.

Zdravotníctvo

Medicínska technika vybavená umelou inteligenciou má potenciál znižovať náklady na zdravotnú starostlivosť.

Medicínska technika je už v súčasnosti veľkým biznisom sektoru zdravotníctva. Umelá inteligencia by mohla ďalej navýšiť hodnotu zdravotníckych prístrojov a potenciálne znížiť celkové výdavky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, čím by sa uvoľnili prostriedky pre iných hráčov.

Už v súčasnosti existujú implantáty pre pacientov s epilepsiou, ktoré znížili frekvenciu ich záchvatov pomocou umelej inteligencie. Na obzore sa tiež črtajú ďalšie inteligentné prístroje, ktoré by mohli byť použité pri diagnostikovaní alebo prevencii viacerých zdravotných komplikácií.

Analytici uviedli, že vývoj v tomto smere by bol jednoznačne pozitívny pre poisťovne, spoločnosti a pacientov, nehovoriac o výrobcoch týchto zariadení. Súčasným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti by sa to však pravdepodobne nepáčilo.

Stavebný priemysel

Umelá inteligencia sľubuje efektívnejšiu výstavbu budov.

Drony, roboty a kamerové systémy so zabudovanou umelou inteligenciou by mohli dramaticky zvýšiť produktivitu a efektivitu v stavebníctve. Takéto zariadenia by mohli zredukovať plytvanie materiálmi, čo stojí spoločnosti približne $160 miliárd ročne.

Jedným z príkladov je spoločnosť Doxel, ktorá ponúka roboty monitorujúce priebeh prác na staveniskách pomocou umelej inteligencie. Istý projekt využívajúci systém tejto spoločnosti zaznamenal až 38% nárast produktivity a v konečnom dôsledku ušetril až 11% pôvodného rozpočtu.

Analytici spoločnosti Deloitte však poznamenali, že zvýšená efektivita by mohla byť problémom pre dodávateľov materiálov, ktorí by mohli zaznamenať znížený dopyt po svojich produktoch.

Energetika

Inteligentné veterné turbíny budúcnosti by mohli aktívne meniť svoju polohu v reakcii na poveternostné podmienky.

Veterné elektrárne by sa čoskoro mohli stať omnoho efektívnejšími a nákladovo konkurencieschopnejšími v porovnaní s ostatnými zdrojmi energie. Opäť za to vďačia umelej inteligencii. Inteligentné veterné turbíny budú totiž schopné monitorovať meniace sa poveternostné podmienky a patrične meniť orientáciu svojich vrtúľ. Pri vzájomnom prepojení jednotiek by mohla synchronizovane reagovať celá veterná farma.

Podobné: 5 spoločností, ktoré chcú zmeniť svet pomocou rozpoznávania tváre

Automobilový priemysel a doprava

Autonómne vozidlá ako to od spoločnosti Waymo môžu zmeniť dopravu od základov.

Autonómne vozidlá sú už realitou a analytici predpokladajú, že ich počet na cestách sa v najbližšom desaťročí výrazne navýši. Okrem toho by sa na scéne mohol objaviť trend, v súlade s ktorým budú spotrebitelia preferovať systém zdieľanej dopravy postavený na inteligentných samoriadiacich vozidlách. To by mohlo masívne znížiť dopyt po automobiloch a zásadne uškodiť tradičným výrobcom. Výhodu v takejto situácii by však videli alternatívne taxi služby ako Uber.

Vzostup autonómnych vozidiel a zdieľanej dopravy by tiež mohol úplne narušiť tradičný systém vlastníctva automobilov, čo by viedlo k dôležitým kultúrnym zmenám. Zmeny by pocítili napríklad aj poskytovatelia automobilového poistenia alebo logistické a prepravné spoločnosti.

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×