Ako vyzerá najelitnejší a najtajnejší klub obchodníkov na svete

25. decembra 2018

Vo finančnom sektore, kde sa moc a vplyv merajú v dolároch a centoch, existuje istý mimoriadne exkluzívny klub jedincov. Aby ste doňho však vstúpili, potrebujete mať na účte prinajmenšom 25 miliónov dolárov.

Tento klub nemá žiadne meno a žiadnu správnu radu, ale zahŕňa zoznam najbohatších a najúspešnejších obchodníkov na svete. Členovia tohto zoskupenia sa v podstate stávajú svojimi vlastnými firmami, prípadne firmami v rámci firiem – a to tak, že získajú schválenie na obchodovanie s komplexnými produktmi, ktoré sú obvykle vyhradené pre inštitúcie, ktoré spravujú stovky miliárd dolárov. To všetko sa navyše deje bez toho, aby títo jedinci pútali zbytočnú pozornosť bežných milionárov z Wall Street.

Počet týchto mocných jedincov sa však postupne znižuje a kritériá na vstup do prominentného klubu sú čoraz selektívnejšie. Zatiaľ čo nikto exaktne nemonitoruje zloženie tejto skupiny ľudí, analytici odhadujú, že ich počet dosiahol svoje maximum o hodnote 3 000 jedincov už pred desiatimi rokmi, pričom od finančnej krízy sa toto číslo neustále znižuje. V priebehu posledných mesiacov sme boli schopní odhaliť identitu iba 12 ľudí, ktorým sa podarilo získať snáď najprestížnejšiu cenu finančného priemyslu. Tou je možnosť obchodovať pod záštitou rámcovej zmluvy, ktorú vydáva Medzinárodná asociácia swapov a derivátov (ISDA).

Medzi týchto aktérov patria napríklad magnáti zo sveta hedžových fondov Chris Rokos a Michael Platt, ako aj poprední zamestnanci finančných spoločností Deutsche Bank a Goldman Sachs Group, ktorí sa vďaka svojmu úspechu stali cenenými klientmi vlastných zamestnávateľov.

Zmluva ISDA vo všeobecnosti stanovuje obchodné podmienky medzi dvoma transakčnými stranami na trhu s mimoburzovými derivátmi v celkovej hodnote 542 miliárd dolárov. Uznávaný režisér Adam McKay vo svojej filmovej adaptácii s názvom „The Big Short“ popisuje tieto zmluvy ako „poľovné lístky“, ktoré investorom umožňujú sedieť za „stolom určeným pre veľkých chlapcov, kde sa môžu zúčastňovať obchodov na vysokej úrovni, ktorá nie je dostupná nevzdelaným amatérom“. Spoločnosti, ktoré disponujú takýmito zmluvami, sú obvykle schopné získavať na svoju stranu tých najžiadanejších zákazníkov.

Manuel de Souza-Girao, ktorý je bývalým manažérom správy aktív v inštitúciách ako Deutsche Bank a Credit Suisse Group, vysvetlil: „Pre banky sú takéto služby veľmi atraktívne, pretože si za ne môžu účtovať dvoj až trojnásobnú výšku poplatkov, ktoré by si žiadali od firiem. Navyše sa jedná o dobrý spôsob, akým majú možnosť prilákať si cenných klientov.“

Medzi nich patri ľudia ako 47-ročný Rokos, ktorý podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg v súčasnosti disponuje majetkom o hodnote 1,2 miliardy dolárov. Tento britský spoluzakladateľ spoločnosti Brevan Howard Asset Management aktuálne spravuje svoj vlastný hedžový fond a keď si v priebehu roka 2013 zriaďoval rodinnú finančnú kanceláriu, mal osobne prístup k zmluvám ISDA. To znamenalo, že keby sa plánované obchody nevyvíjali podľa jeho predstáv, Rokos by bol nútený prebrať plnú zodpovednosť.

Aj 49-ročý Platt, ktorý momentálne riadi spoločnosť BlueCrest Capital Management, v minulosti obchodoval na základe osobnej dohody ISDA. Index agentúry Bloomberg dokladuje, že čistá hodnota jeho majetku v súčasnosti predstavuje pozoruhodných 2,9 miliardy dolárov.

Nelson Rangel, ktorý je hlavným investičným analytikom spoločnosti Raven Capital, ktorá poskytuje služby predovšetkým mimoriadne bohatým jedincom, povedal: „Takéto možnosti nie sú produktom, ktorý by bol dostupný akémukoľvek priemernému obchodníkovi s ročným príjmom od dvoch do piatich miliónov dolárov. Dôraz sa namiesto toho kladie na slávnych obchodníkov či investorov s nadpriemerným osobným bohatstvom, ktorí nemajú problém ručiť obrovským objemom kapitálu.“

Rokos sa k tejto téme odmietol vyjadrovať, zatiaľ čo Platt neodpovedal na viacero pokusov o e-mailovú komunikáciu.

Rámcové zmluvy ISDA však nie sú vyhradené len pre celebritných investorov. Svoje bohatstvo a moc v poslednej dobe využíva aj skupina menej známych, ale rovnako úspešných bankárov a správcov fondov, ktorí sa síce pravidelne neobjavujú na titulných stránkach svetových médií, ale zužitkovali svoj vplyv vo finančnom sektore na získanie prístupu k tomuto jedinečnému mechanizmu.

39-ročný podnikateľ Sofiane Gharred zhromaždil svoj majetok prostredníctvom obchodovania s kreditnými derivátmi. V priebehu roka 2014 spustil svoj vlastný hedžový fond s názvom Selwood Asset Management, pričom podpísal dohodu ISDA so spoločnosťou Citigroup a podľa vyjadrení zasvätených ľudí obchodoval s najrizikovejšou časťou swapových indexov.

Gharred, ktorý sa narodil v Tunisku a študoval v Paríži, odmietol komentovať svoje osobné investície. Povedal, že od založenia spoločnosti Selwood v Londýne nezrealizoval žiadne osobné obchody a že spravovanie vlastného kapitálu vraj „nikdy nebolo jeho konečným cieľom“. Spoločnosť Selwood už v priebehu prvých dvoch rokov od svojho vzniku navýšila hodnotu aktív vo svojej správe nad hodnotu jednej miliardy dolárov.

Ak podobným spôsobom plánujete obchodovať so swapovými kontraktmi a inými mimoburzovými produktmi so spoločnosťou Citigroup, budete potrebovať disponovať majetkom o čistej hodnote prinajmenšom 25 miliónov dolárov, z ktorých 5 miliónov dolárov alebo viac musí byť uložených na účet v tejto banke. Popredné spoločnosti Goldman Sachs a JP Morgan Chase za týmto účelom požadujú dokonca ešte väčšie úrovne, aj keď vo väčšine prípadov môžu byť konkrétne kritériá do určitej miery prispôsobené v prospech dlhodobých klientov.

Hovorkyňa spoločnosti Citigroup sa odmietla vyjadriť k tomu, akým spôsobom banka obchoduje s jednotlivcami.

Podobne ako ďalšie prominentné inštitúcie, aj spoločnosť Goldman Sachs už obchodovala s mimoburzovými finančnými derivátmi s množstvom svojich popredných zamestnancov. Jedným z takýchto príkladov je John Wang, ktorý je bývalým výkonným riaditeľom spoločnosti v New Yorku.

Wang, ktorý v súčasnosti spravuje makro fond v meste San Maríno v štáte Kalifornia, uviedol, že pred svojím odchodom z firmy bol iba jedným z mnohých zamestnancov, ktorí mali s bankou uzavreté rámcové zmluvy ISDA. Povedal, že touto cestou obchodoval najmä s akciovými indexmi a úrokovými opciami.

„Prístup k dohode ISDA som získal v dôsledku skutočnosti, že som zanieteným obchodníkom a potreboval som možnosť investovať vo veľkom, ale bol som obmedzený štandardnou ponukou burzy.“ Wang už odvtedy podpísal dohodu o mimoburzovom obchodovaní aj so spoločnosťou Bank of America.

Keď banka v rámci takýchto dohôd obchoduje so svojimi zamestnancami, môže dochádzať k potenciálnym konfliktom záujmov. Príkladom sú situácie, keď sa od mladých zamestnancov banky vyžaduje, aby svojim starším kolegom poskytovali dobrú cenu v rámci súkromných obchodov.

Bývalí zamestnanci takýchto bánk môžu navyše zužitkovať inštitucionálne vedomosti a kontakty nadobudnuté počas pôsobenia v inštitúcii. Jedným takýmto príklad je Simon Morris, ktorý bol až do konca roka 2016 vedúcim úverových obchodov v spoločnosti Goldman Sachs pre európsky trh a ázijsko-tichomorskú oblasť.

Morris si v januári minulého roka založil spoločnosť s názvom Boltons Place Capital Management, prostredníctvom ktorej chcel obchodovať s vlastnými peniazmi. Spoločnosť nesie názov ulice v londýnskej štvrti Kensington a má podpísané zmluvy ISDA so spoločnosťou Goldman Sachs. Morris to však odmietol komentovať.

Tze Tung Chong, ktorý je bývalým obchodníkom s finančnými derivátmi napríklad v spoločnosti Citadel, vysvetlil: „Takéto kráľovské zaobchádzanie sa dostáva iba tým najvyššie postaveným osobnostiam finančného priemyslu. Musíte byť veľmi bohatí a musíte byť mimoriadne finančne sofistikovaný. Ale snáď najdôležitejšie je to, že potrebujete poznať tých správnych ľudí v tých správnych bankách.“

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×