Ako Warren Buffett zachraňuje banky a zarába miliardy

4. 7. 2017

Warren Buffett je generálnym riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway a legendárnym investorom. V rámci svojej kariéry investoval do viacerých finančných inštitúcií, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii. Výsledkom boli pribúdajúce miliardy na Buffettovom účte.

Buffett takýmto spôsobom zarobil až 18,71 miliardy dolárov. Výška jeho počiatočnej investície pri tom dosahovala iba 13 miliárd dolárov, ktoré rozdelil medzi Bank of America, banku Goldman Sachs a General Electric.

Bank of America sa v roku 2011 vyrovnávala s ťažkosťami, ktoré pramenili z hypotekárnej krízy. Warren Buffett investoval do tejto inštitúcie práve “v čase najväčšej potreby“. Svoj životodarný kapitál poskytol aj spoločnostiam Goldman Sachs a General Electric, ktoré sa potrebovali postaviť na nohy, po najťažšom období svetovej finančnej krízy (z roku 2008).

Toto správanie dokonale odráža Buffettove známe motto: „Buďte opatrní, keď sú ostatní chamtiví a buďte chamtiví, keď ostatní sú opatrní.“

Analytik Myles Udland však tvrdí, že podobný kúsok sa môže podariť jedine investorovi Buffettovho kalibru.

Podobné: Ako Warren Buffett zbohatol pomocou poistenia

Bank of America – $5 miliardová investícia

V roku 2011 sa Bank of America vyrovnávala s rozsiahlymi pokutami a právnymi spormi, ktorých príčinou boli hypotéky a rôzne aktíva kryté hypotékami. Väčšina z nich bola spojená so spoločnosťou Countrywide Financial, ktorú Bank of America v roku 2008 odkúpila.

Počas leta, roku 2008 Buffett kontaktoval šéfa banky – Briana Moynihanu a oznámil mu, že zamýšľa investovať do jeho finančnej inštitúcie.

25. augusta 2011 banka oznámila, že Buffett si kúpil preferenčné akcie v hodnote 5 miliárd dolárov, ktoré vyplácali ročné dividendy na úrovni 6%. To znamená, že Bank of America mala Buffettovi ročne vyplácať 300 miliónov dolárov. Táto investícia, navyše Buffettovi poskytla právo (warrant) na odkúpenie 700 miliónov kmeňových akcií v hodnote 7,14 dolárov za akciu. Čas na to mala do 2. septembra 2021.

Banka mu v roku 2016 ponúkala ročné dividendy z akcií, v hodnote 30 centov. Buffett následne komentoval túto situáciu vo svojom liste akcionárom. Vyjadril sa, že ak Bank of America pred rokom 2021 vykoná navýšenie hodnoty dividend nad 44 centov, pristúpi k zámene preferenčných akcií za kmeňové.

Bank of America na konci minulého týždňa oznámila svoje plány na zvýšenie štvrťročných dividend, na 12 centov za (kmeňovú) akciu, tzn. ročných 48 centov na akciu. Buffett tak naplnil očakávania. Oznámil, že začne odkupovať kmeňové akcie ihneď, ako zvýšenie hodnoty vstúpi do platnosti.

Po zámene preferenčných akcií za kmeňové, sa spoločnosť Berkshire Hathaway stane najväčším akcionárom Bank of America. Podľa údajov z predchádzajúceho týždňa má akcia banky hodnotu 24,26 dolárov. Berkshire Hathaway teda získa akcie v celkovej hodnote 16,98 miliárd dolárov. Bank of America sa tak stane jednou z piatich organizácií, v ktorých má Berkshire Hathaway najväčšiu majetkovú účasť.

Keď zvážime realizačnú cenu 7,14 dolárov a uzatváraciu cenu akcií z piatka minulého týždňa (24,26 dolárov), Berkshire Hathaway dosiahla zisk na úrovni okolo 11,98 miliárd dolárov, pri počiatočnej investícií 5 miliárd dolárov. Dokonca $ 300 miliónové ročné dividendy Buffettovi priniesli ďalších 1,725 miliárd dolárov.

Odhadované výnosy: $13,71 miliárd

Goldman Sachs – $5 miliardová investícia

Bank of America však nie je prvou finančnou organizáciou, ktorá s otvorenou náručou privítala investíciu Warrena Buffetta. V roku 2008 sa svet spamätával z krachu spoločnosti Lehman Brothers. Buffett vtedy uzavrel dohodu s vedením organizácie Goldman Sachs, ktorou vyjadril značnú dôveru v budúcnosť tejto legendárnej firmy z oblasti investičného bankovníctva.

23. septembra roku 2008 spoločnosť Goldman Sachs vyhlásila, že Buffettovi predá preferenčné akcie v hodnote 5 miliárd dolárov, ktoré vyplácajú dividendy na úrovni 10%. Goldman sa tak zaviazala, že bude Buffettovi ročne vyplácať 500 miliónov dolárov. Spätné odkúpenie akcií nemalo byť časovo obmedzené, ale malo zahŕňať 10% prirážku. Buffett taktiež dostal právo na nákup kmeňových akcií v hodnote 5 miliárd dolárov, s realizačnou cenou na úrovni 115 dolárov za akciu. Tento nákup mohol vykonať, v rámci päťročnej lehoty.

Berkshire Hathaway je nepochybne spokojná so spomínanými dividendami. Keď si ročných 500 miliónov dolárov rozmeníme na drobné, denne získame vyše 1,4 milióna dolárov, 57 077 dolárov na hodinu, 951 dolárov na minútu a 15 dolárov na sekundu.

Buffett si však bol vedomý toho, že to nepotrvá večne.

V liste akcionárom z roku 2010 píše: „Goldman Sachs môže kedykoľvek odkúpiť naše preferenčné akcie. Je to iba otázka 30-dňovej oznamovacej lehoty. Spoločnosť je zatiaľ obmedzená Federálnym rezervným systémom, ale každú chvíľu môže dostať zelenú.“

Uplynulo iba niekoľko dní a Fed povolil spätný odkup akcií. V apríli roku 2011 spoločnosť Goldman Sachs odkúpila 50 000 Buffettových preferenčných akcií za cenu 110 000 dolárov za kus. Investor tak získal naspäť svoj $ 5 miliardový vklad a ďalších 500 miliónov dolárov za predčasné odkúpenie akcií.

Za celú dobu trvania kontraktu, Buffett na dividendách zarobil takmer 1,25 miliárd dolárov.

Aj po spätnom odkúpení akcií mohla spoločnosť Berkshire Hathaway nakúpiť takmer 43,5 milióna kmeňových akcií, s realizačnou cenou 115 dolárov za akciu. V marci 2013 však Goldman a Berkshire upravili podmienky práv, na nákup akcií. Buffett mohol po novom nakúpiť akcie v hodnote, ktorá by zodpovedala rozdielu medzi 10-dňovým priemerom uzatváracej ceny akcií, k 1. októbru 2013 a realizačnou cenou na úrovni 115 dolárov. Agentúra Reuters tvrdí, že Buffett nebol povinný vyčleniť žiadny kapitál na uplatnenie nároku, okolo kúpy akcií.

Správa z roku 2013 ukazuje, že Berkshire vlastnila viac ako 13 miliónov akcií v banke Goldman Sachs. To predstavuje 2,8% podiel, ktorý má hodnotu 2,32 miliardy dolárov a spoločnosť Berkshire naň vynaložila 750 miliónov dolárov.

Podobné: Akým spôsobom Berkshire Hathaway zarába?

Ku koncu roka 2016 Berkshire Hathaway vlastnila približne 11,39 miliónov akcií spoločnosti Goldman Sachs. Ich celková hodnota sa podľa posledných aktuálnych údajov pohybovala na úrovni 2,55 miliárd dolárov.

Počiatočná investícia do spoločnosti Goldman Sachs dosahovala úroveň 5 miliárd dolárov. Berkshire Hathaway v konečnom dôsledku zarobila 3,5 miliardy dolárov.

Odhadované výnosy: $3,5 miliardy

General Electric – $3 miliardová investícia

Buffett uzavrel podobnú dohodu aj so spoločnosťou General Electric. GE Capital, ktorá je dcérskou spoločnosťou obrovského konglomerátu, bola tiež postihnutá následkami finančnej krízy z roku 2008.

V októbri 2008, GE predala preferenčné akcie spoločnosti Berkshire Hathaway, v hodnote 3 miliárd dolárov. Tieto akcie vyplácali 10% dividendu, čo ročne predstavovalo 300 miliónov dolárov. Podobne ako pri zmluve so spoločnosťou Goldman, spätné odkúpenie akcií nemalo byť časovo obmedzené. Buffett aj v tomto prípade získal právo na nákup kmeňových akcií, v hodnote 3 miliárd dolárov, s realizačnou cenou na úrovni 22,25 dolárov za akciu.

17. októbra 2011 spoločnosť GE odkúpila všetky preferenčné akcie za 3,3 miliardy dolárov, čo zahŕňalo 10% prirážku.

Spolu s ročnými dividendami Buffett zarobil približne 1,2 miliardy dolárov.

V januári 2013 GE a Berkshire Hathaway upravili podmienky dohody o nákupe akcií. Buffettovi vznikol nárok na „čisté zúčtovanie akcií“, ktorý zodpovedal rozdielu medzi 20-dňovým priemerom ceny akcií, k 16. októbru 2016 a realizačnej cene na hodnote 22,25 dolárov. V októbri 2013 Buffett v spoločnosti nakúpil 10,7 miliónov kmeňových akcií. Na základe uzatváracích cien trhu ,v deň nákupu to zodpovedalo 264,76 miliónom dolárov.

Berkshire Hathaway v súčasnosti vlastní 10,58 miliónov akcií spoločnosti General Electric, ktorých súhrnná hodnota predstavuje 291 miliónov dolárov.

Odhadované výnosy: $1,5 miliardy

Zdroj: NYTimes, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×