Ako zbohatnúť v jednotlivých fázach Vášho života

14. 8. 2018

Matthew Bateman a Luke Harris sú spoluzakladateľmi spoločnosti The Property Mentors v Melbourne, ktorá zahŕňa elitný tím profesionálov v oblasti finančníctva a nehnuteľností. Títo odborníci vzdelávajú, motivujú a sprostredkujú služby klientom z celej Austrálie. Spoločná kniha dvoch spomenutých konzultantov vyšla pod názvom „Let’s Get Real“.

Bateman a Harris tvrdia, že pri budovaní pozoruhodného majetku vôbec nezáleží na Vašom aktuálnom veku. Na druhej strane sú to však práve Vaše súčasné rozhodnutia (alebo ich absencia), ktoré Vás posunú vopred, alebo Vás obmedzia na ceste za vytúženým bohatstvom. Existuje totiž viacero spôsobov, pomocou ktorých môžete navýšiť alebo dokonca úplne nahradiť Váš aktuálny príjem.

Čím skôr sa vydáte na cestu budovania bohatstva, o to k lepším výsledkom sa nakoniec dopracujete. Kľúčovou stratégiou je akumulácia rastových aktív, medzi ktoré sa radia nehnuteľnosti, vlastné podnikanie či akcie. Podobné triedy aktív majú totiž tendenciu časom zvyšovať svoju hodnotu, čo znamená, že pri odchode do dôchodku budete mať možnosť využiť tieto aktíva na čiastočné alebo úplné nahradenie príjmov, ktoré v súčasnosti generujete prostredníctvom svojho zamestnania.

Predstavujeme Vám niekoľko činiteľov, na ktoré by ste mali bezpodmienečne prihliadať v závislosti od vekovej skupiny, do ktorej momentálne spadáte.

Podobné: Mladí ľudia menia spôsob, ktorým bohatí spravujú svoj majetok

Vek 15 až 25 rokov

V tomto veku obvykle iba práve objavujete svoje miesto vo svete. Keď začínate vo svojom prvom zamestnaní, prípadne pracujete na čiastočný úväzok už popri štúdiu, s veľkou pravdepodobnosťou ešte nezarábate dostatočný objem peňazí na to, aby ste museli uvažovať o svojich plánoch na odchod do dôchodku. Akékoľvek peniaze, ktoré v tomto období zarobíte, takmer určite usmerníte do nevyhnutných záležitostí, medzi ktoré sa radí napríklad vyplácanie nájomného či poplatku za internát, zábava, nákup nového oblečenia, hradenie účtov za telefón, kúpa notebooku či iných hračiek, zaobstarávanie pomôcok nevyhnutných pre Váš odbor, cestovanie alebo kúpa prvého (či druhého) automobilu. Aj napriek tomu však existuje viacero skutočne praktických vecí, do ktorých môžete investovať aj v tomto veku.

* Investujte do svojho vzdelania! Nikdy nie je príliš skoro na to, aby ste sa začali učiť o investovaní. Existuje mnoho lacných alebo bezplatných zdrojov – či už v online alebo offline prostredí – ktoré Vám môžu pomôcť začať budovať vlastnú kariéru inteligentného investora.

* Vytvorte si vhodné finančné návyky. V prvom rade sa potrebujete naučiť, akým spôsobom si dokážete zostaviť rozpočet a následne sa ho aj naozaj pridržiavať. Bude pre Vás obrovským prínosom, keď sa Vám podarí monitorovať Vaše celkové príjmy a výdavky.

Vek 26 až 35 rokov

V tomto veku máte pravdepodobne už niekoľkoročné skúsenosti s pôsobením v pracovnej sile a dúfajme, že postupne nadobúdate absolútnu kontrolu nad svojimi osobnými financiami. Možno ste si už dokonca našli vysnívaného životného partnera a zdvojnásobili ste tak svoj celkový príjmový potenciál. Otázkou teda ostáva, čo môžete v tejto fáze svojho života spraviť pre to, aby ste získali náskok pred Vašimi rovesníkmi?

* Kúpte si to najlacnejšie auto, ktoré si môže Vaše ego dovoliť. Osobné motorové vozidlá sú totiž vo všeobecnosti znehodnocujúcimi sa aktívami, čo znamená, že ich hodnota začne klesať hneď, ako s nimi vycúvate z priestorov výstavnej haly. Keď si zaobstaráte o niečo lacnejšie ojazdené auto, ktoré je často dokonca ešte bezpečnejšie a menej náročné na prevádzku, naskytne sa Vám možnosť alokovať ušetrené finančné prostriedky do vyššie spomenutých rastových aktív.

* Včas by ste tiež mali zvážiť nákup investičnej nehnuteľnosti. V tomto veku to totiž môže byť výhodnejšie ako finančne, tak z hľadiska Vášho životného štýlu. Ak namiesto Vášho prvého bytu usmerníte svoje financie do investičnej nehnuteľnosti, ktorú budete následne ponúkať na prenájom, nájomca a daňové zákony sa postarajú o Váš skorý pasívny príjem.

Vek 36 až 45 rokov

V tomto životnom intervale Vás bude pravdepodobne viac zaujímať výchova detí ako premýšľanie o investovaní do budúcnosti. Čo však môžete v tomto veku spraviť preto, aby ste neustále napredovali?

* Všetky svoje dodatočné príjmy by ste si mali odkladať na takzvaný offsetový účet, ktorý je prepojený s Vaším úverovým účtom a podľa jeho priemerného zostatku je na Vašej hypotéke pravidelne prepočítavaná úroková sadzba. Ak máte svoje peniaze ľahko dostupné prostredníctvom úverovej linky alebo offsetového účtu, znamená to, že by ste mali disponovať flexibilitou v rámci absorbovania akýchkoľvek neočakávaných výdavkov. Zároveň budete udržiavať náklady na svoju hypotéku na čo najnižšej úrovni

* Môžete si dovoliť vlastniť investičnú nehnuteľnosť? Investícia do kvalitnej nehnuteľnosti, ktorá Vám bude následne generovať pasívny príjem, môže byť skutočne neoceniteľnou výhodou na ceste za Vašimi finančnými cieľmi.

Vek 46 až 55 rokov

V tomto období nastáva čas zužitkovať všetku tvrdú prácu, ktorú ste odvádzali za posledných 20 až 30 rokov Vášho života. Čo môžete urobiť preto, aby ste urýchlili akumuláciu svojho bohatstva?

* Využívajte takzvané „peniaze iných ľudí“ a vyťažte z nich maximum. Vo všeobecnosti totiž ide o obdobie, v ktorom budete disponovať maximálnou zárobkovou kapacitou. Často sa tiež jedná o vek, v ktorom s Vami omnoho ochotnejšie budú spolupracovať banky a rôzni veritelia, čím môžu zásadným spôsobom prispieť k Vašej ceste za bohatstvom. Vzhľadom na to, že v tejto fáze života budete môcť veľmi ľahko získať takmer akúkoľvek pôžičku, zvážte svoj vzťah k dlhu a rozhodnite sa, či Vám bezpečné stupne pákového efektu pomôžu rýchlejšie dosiahnuť Vaše finančné ciele.

* Zvyšujte svoje aktíva. Keď Vaše deti opustia hniezdo, pravdepodobne sa zvýši Váš disponibilný majetok na to, aby ste opätovne urýchlili svoj nákup rastových aktív. V priebehu tohto desaťročia by ste sa mali postarať o to, aby sa Vaše doteraz dosiahnuté bohatstvo navyšovalo exponenciálnym tempom.

Vek 55 rokov a viac

Ak ste zaznamenali požadované zisky z vlastného kapitálu či investičnej nehnuteľnosti, v tomto období môže byť vhodný čas na to, aby ste sa zamerali na konsolidáciu svojich aktív a maximalizáciu peňažných tokov.

* Dôchodok strávte v menšom. V tomto veku by ste mali zvážiť predaj veľkého rodinného domu a presťahovať sa do menšieho obydlia, ktoré bude omnoho menej náročné na údržbu a prevádzku. Takáto nehnuteľnosť sa môže nachádzať napríklad v bohatšej štvrti Vášho mesta, prípadne môže zahŕňať terasu a jazierko, po ktorých ste vždy túžili.

Podobné: Ako postupovať v prípade, že náhle zbohatnete

* Pred samotným odchodom do dôchodku je vhodné, aby ste pristúpili k vyváženiu Vášho portfólia a znížili úroveň svojho zadlženia, čím si následne zabezpečíte príjem, ktorý budete potrebovať na financovanie Vášho ideálneho životného štýlu na dôchodku. Prinajmenšom by ste si mali načrtnúť postup, ktorým tento prechod absolvujete.

V konečnom dôsledku je možné podčiarknuť tri princípy, ktoré si na ceste za osobným bohatstvom nemôžete dovoliť prehliadať:

* Postupujte podľa plánu. Je takmer zarážajúce, aký malý počet ľudí má vhodne nastavený investičný plán – a tým pádom vytýčené finančné ciele. Je kľúčové, aby ste postupovali podľa plánu nie len v začiatkoch zhromažďovania majetku, ale rovnako aj v konečných fázach tohto procesu.

* Začnite včas. Einstein povedal: „Zložené úročenie je ôsmym divom sveta. Ten, kto mu rozumie, na ňom zarába. Tí, ktorí nerozumejú, na to doplácajú.“

* Informovanosť vynáša. Desaťročia finančných a bankových škandálov nám bohužiaľ dokázali, že niekedy je skrátka ťažké vedieť, komu sa dá dôverovať. Preto Vám odporúčame, aby ste neustále zvyšovali svoju finančnú gramotnosť a zhromažďovali informácie o trhu, do ktorého zamýšľate investovať.

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×