Amazon má potenciál transformovať zdravotnícky priemysel

29. 1. 2019

Spoločnosť Amazon víri vodu v americkom zdravotníckom priemysle, ktorý aktuálne dosahuje celkovú hodnotu 3,5 bilióna dolárov.

Technologický gigant vykonal akvizíciu farmaceutickej spoločnosti PillPack, plánuje rozbehnúť svoj vlastný projekt v oblasti zdravotnej starostlivosti so spoločnosťami JPMorgan a Berkshire Hathaway a zároveň sa stavia do úlohy dodávateľa zdravotníckeho vybavenia pre americké nemocnice. Kombinácia týchto činiteľov v súčasnosti spôsobuje, že potenciálni konkurenti v tomto sektore – ako sú lekárne a veľkopredajcovia liekov – v súčasnosti s napätím očakávajú ďalší krok spoločnosti Amazon.

Hráči zo zdravotníckeho priemyslu sa totiž obávajú, že Amazon spôsobí kritický prevrat v tomto sektore, zníži zisky spoločností pôsobiacich v zdravotníctve a prevezme zákazníkov existujúcim podnikom rovnakým spôsobom, ako sa to technologickej spoločnosti podarilo v rámci vydavateľského a maloobchodného sektora. Napriek tomu je ešte príliš skoro na to, aby sme mohli spoľahlivo posúdiť ambície spoločnosti Amazon v tomto smere, pričom samotní jej predstavitelia sa na túto tému zatiaľ na verejnosti nevyjadrili. Je síce možné, že Amazon sa naplno zapojí do predaja a distribúcie farmaceutických výrobkov či zdravotníckych zariadení, no v súčasnosti nie je jasné, aký dopad by to mohlo mať na veľké farmaceutické spoločnosti.

Jorge Conde, generálny partner v spoločnosti Andreessen Horowitz, ktorá sa venuje investovaniu rizikového kapitálu, potvrdil, že potenciálny vplyv technologického gigantu na súčasné americké ale aj svetové zdravotníctvo by mohol byť skutočne závratný.

Podobné: Najväčšie americké spoločnosti plánujú revolúciu zdravotnej starostlivosti

Toto tvrdenie je založené práve na vyššie uvedených iniciatívach technologickej spoločnosti v rámci zdravotníckeho sektora, rovnako ako aktivite spoločnosti Amazon v oblasti výskumu genomiky prostredníctvom služby Amazon Web Services. Conde zastáva názor, že predajný gigant sa v tomto smere skutočne rozbehol a neplánuje spomaliť: „Amazon nepochybne zohrá významnú úlohu v transformácii hodnôt súčasného zdravotníckeho priemyslu.“

Eliminácia prostredníkov

Oslovení predstavitelia farmaceutických spoločností potvrdili, že sa nepovažujú za subjekty, ktoré by mali čeliť náhlemu a nečakanému prevratu v tomto priemysle. Vývoj a výroba nových liečiv je totiž procesom náročným ako na čas, tak aj na kapitál. Uviedli, že potenciál spoločnosti Amazon v tomto smere spočíva skôr v tom, akým spôsobom by mohla ovplyvniť zvyšok zdravotníckeho priemyslu.

Treba totiž poznamenať, že od výroby konkrétneho lieku až po moment, keď si ho zákazník kúpi v lekárni, môže byť do tohto procesu zapojených až päť rôznych firiem. Každý účastník si pritom z tohto procesu odnáša svoj vlastný zisk. A so zvyšovaním cien liekov samozrejme rastú aj tieto zisky. Farmaceutické spoločnosti už dlho poukazujú na skutočnosť, že práve títo prostredníci sú dôvodom neustále narastajúcich cien liekov, ktorým musia v konečnom dôsledku čeliť spotrebitelia a pacienti.

Christi Shawová, ktorá v rámci farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly spravuje divíziu pre neurológiu a imunológiu, povedala, že osobne verí v to, že technologické spoločnosti majú potenciál zlepšiť prístup pacientov k liekom, ktoré potrebujú.

Shawová uviedla: „Bolo by pekné znovu sa vrátiť k výrobe liekov, ktoré pomáhajú zlepšovať životy pacientov a už sa v prílišnej miere nezameriavať iba na otázku dostupnosti a rôznych zliav či rabatov. Myslím si, že ak Amazon dokáže zdokonaliť distribučný systém, malo by sa tak stať. Ak nám zase Google dokáže pomôcť s novými technológiami a lepšími výsledkami pre pacientov, mali by sme to využiť v prospech ľudí. Takýmto spôsobom získame prístup k novým inováciám, budeme schopní zhromažďovať dáta v reálnom čase a naučíme sa oceňovať svoje produkty v súlade s ich skutočnými výsledkami. Z tohto vývoja som preto jednoznačne nadšená a želám si, aby mohol prebiehať ešte rýchlejšie.“

Paul Hudson, ktorý je generálnym riaditeľom farmaceutickej divízie švajčiarskej zdravotníckej spoločnosti Novartis, je tiež zvedavý na to, čo Amazon a ďalšie technologické spoločnosti do zdravotníckeho sektora prinesú. Navyše je všeobecne známe, že spoločnosť Novartis presadzuje zavádzanie nových technológií do tohto odvetvia priemyslu.

Hudson povedal: „Technologické spoločnosti majú potenciál spôsobiť prevrat v našom sektore a takáto predstava mi pripadá atraktívna. Myslím si, že takýmto spôsobom si môžeme udržať vlastnú relevanciu. Naša spoločnosť je posadnutá zhromažďovaním digitálnych dát a preto sa neobávam toho, že by sme sa ocitli medzi porazenými. Naopak, máme možnosť zaujať miesto po boku víťazov. Modernému svetu už nevládne lekársky predpis na obyčajnom papieri.“

Amazon by sa mohol stať partnerom veľkých farmaceutických spoločností

Rick Suarez, ktorý je viceprezidentom spoločnosti AstraZeneca pre americký trh, potvrdil, že niektorí farmaceutickí lídri považujú Amazon za potenciálneho partnera. K tejto téme povedal: „V súčasnosti existujú obrovské príležitosti pre spoluprácu verejných a súkromných inštitúcií, ktoré by mohli zahŕňať aj nových partnerov na trhu.“

Platí to najmä v kontexte spoločného projektu spoločností Amazon, JPMorgan a Berkshire Hathaway, ktorého cieľom je zníženie nákladov na zdravotnú starostlivosť pre zamestnancov týchto organizácií.

Suarez ďalej povedal: „Ak existuje príležitosť úzkej spolupráce s takýmito subjektmi, v rámci ktorej by bolo možné riešiť zdravotné problémy týkajúce sa zamestnancov veľkých spoločností – najčastejšími sú napríklad cukrovka, rakovina či respiračné ochorenia – pre spoločnosť AstraZeneca by bolo obrovským prínosom stať sa partnerom takéhoto projektu.“

Potenciál prevratných zmien

Nina Kjellsonová, ktorá je generálnou partnerkou v spoločnosti Canaan Partners, investujúcej rizikový kapitál, so záujmom sleduje oblasti, v ktorých spoločnosť Amazon už v súčasnosti predáva produkty súvisiace so zdravím, akými je napríklad zdravotnícke vybavenie či lieky bez lekárskeho predpisu.

Táto investorka navyše povedala, že ak by spoločnosť Amazon začala predávať a distribuovať aj lieky na predpis, spoločnosti ako CVS Caremark a Express Scripts, ktoré pôsobia v rovnakej sfére, by sa mali začať obávať o svoju budúcnosť.

Kjellsonová dodala: „Spoločnosť Amazon má všetky nevyhnutné prostriedky na to, aby sa stala lídrom vo svete online lekární.“

Hudson zase podotkol, že v rámci nedávnej komunikácie s predstaviteľmi farmaceutickej spoločnosti PillPack, ktorá už v súčasnosti spadá pod Amazon, si vytvoril predstavu o možnom smerovaní tohto sektora: „Ich cieľom nie je ovládnuť svet. Namiesto toho sa snažia porozumieť potrebám spotrebiteľov a vytvoriť systém distribúcie liekov, ktorý by najviac vyhovoval samotným pacientom. S tým sa stotožňujem. Musíme si iba počkať na to, ako bude takýto systém vyzerať v praxi.“

Axel Bouchon stojí na čele spoločnosti Leaps by Bayer, ktorá pôsobí pod záštitou farmaceutického gigantu – Bayer a zameriava sa na vyhľadávanie a financovanie prelomových zdravotníckych technológií. Bouchon uviedol, že technologické spoločnosti sa v súčasnosti angažujú do oblastí zdravotníckeho sektora, na ktorých má jeho organizácia mimoriadny záujem.

Podobné: Tajomstvo úspechu spoločnosti Amazon

Google sa v tomto smere angažuje prostredníctvom spracovania dát v rámci spoločností ako napríklad Verily. Iniciatíva Apple je zase založená na produkte Apple Watch a monitorovaní zdravia svojich užívateľov. Bouchon si však napriek tomu myslí, že podobné aktivity veľkých technologických hráčov – vrátane Amazonu – zatiaľ nie sú prevratným posunom v prenikaní týchto spoločností do zdravotníckeho priemyslu.

Bouchon povedal: „Rovnako ako spoločnosť Amazon kúpila potravinársky reťazec Whole Foods, niektorý z technologických gigantov možno odkúpi veľkého farmaceutického hráča. Nejaká farmaceutická spoločnosť by mohla zároveň odkúpiť technologickú firmu. Funguje to oboma smermi. Spolupráca dvoch podnikov má totiž svoje limity. No až keď vlastníte nejakú spoločnosť, máte možnosť omnoho lepšie ju pochopiť.“

Medzitým sa však nedá pochybovať o tom, že spoločnosť Amazon už potvrdila svoje postavenie významného hráča aj v zdravotníckom priemysle.

Zdroj: Bloomberg, NYtimes

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×