Apple a Samsung sa v najväčšom spore dopracovali k uzmiereniu

28. 6. 2018

Najväčšia patentová vojna v sektore moderných technológií sa konečne skončila. Trvala celých sedem rokov.

Spoločnosti Apple a Samsung Electronics 27. júna potvrdili súdnym orgánom, že sa dohodli na riešení zostávajúcich právnych sporov, ktoré kedysi zahŕňali územie štyroch kontinentov. Séria súdnych konaní začala v roku 2011 po tom, ako sa Steve Jobs, ktorý bol spoluzakladateľom spoločnosti Apple, sa vyhrážal, že bude musieť rázne zakročiť voči svojim konkurentom, ktorí používali operačný systém Android. Zúčastnené spoločnosti zatiaľ nezverejnili konkrétne podmienky vzájomnej dohody.

Takzvané „smartfónové vojny“ síce zahŕňali každého významného výrobcu mobilných zariadení, no boj medzi spoločnosťami Apple a Samsung predstavoval najintenzívnejší konflikt. Spoločnosť Apple obvinila Samsung z „nehanebného“ kopírovania dizajnu zariadenia iPhone, zatiaľ čo právnik spoločnosti Samsung v jednom prípade nazval Apple „džihádistom“. Podobné obvinenia a slovné roztržky vyústili do súdneho procesu, v rámci ktorého obe spoločnosti stratili stovky miliónov dolárov na právnych poplatkoch a kriticky ohrozili svoju povesť inovátorov na trhu. Takže tento koniec sporu je pozitívnym faktorom pre obe spoločnosti.

Súboj gigantov

Paul Berghoff je patentovým právnikom advokátskej kancelárie McDonnell Boehnen Hulbert & Berghoff v Chicagu a vývoj konfliktu medzi spomenutými spoločnosťami sledoval počas celého jeho trvania. Ohľadom správ o ukončení sporu povedal: „Nekonečné zápasenie v konečnom dôsledku unavilo oboch gigantov. Stratili záujem na dodatočnom predlžovaní sporu a boli šťastní, že už viac nebudú musieť platiť veľké peniaze externým právnikom. Možno sa nikdy nedozvieme, ktorý z nich sa vzdal ako prvý a kto nakoniec navrhol prímerie.“

Podobné: 5 značiek, ktoré generácia milénia jednoducho zbožňuje

Niet žiadnych pochýb o tom, že iPhone predstavuje revolúciu na trhu so smartfónmi. Steve Jobs predstavil prvý model tohto zariadenia už v roku 2007 a počas slávnostnej prezentácie ho nazval „magickým“. Zároveň sa nezabudol dôrazne zmieniť o tom, že spoločnosť Apple si túto inovatívnu technológiu patrične patentovala.

V tom čase však pôsobila na trhu už aj spoločnosť Samsung a po veľkom odhalení nového zariadenia značky Apple sa musela rýchlo prispôsobiť novým trhovým podmienkam. Elegantný iPhone sa stal okamžitou senzáciou medzi spotrebiteľmi po celom svete, za čo vďačil jednoduchosti používania a pútavému dizajnu. Navyše je zrejmé, že Samsung sa netají svojou rivalitou voči spoločnosti Apple ani v súčasnosti. Vo svetových médiách sa totiž objavujú reklamy, v ktorých spotrebiteľ rozbaľuje svoj nový smartfón modelu Samsung Galaxy, zatiaľ čo v pozadí znejú slová piesne „Odchádzam od teba“ – čo je očividná narážka na iPhone.

Povaha technologického sektora sa od začiatku súdnych sporov výrazne zmenila. Spoločnosť Apple rozšírila svoju ponuku smartfónov o drahšie aj lacnejšie modely. V priebehu rokov tiež zdokonalila základné rozhranie svojich mobilných zariadení, ktoré v súčasnosti zahŕňa nové ikony, farby a ďalšie dizajnové prvky. Spoločnosť Samsung zase priniesla na trh nové modely so zaoblenými obrazovkami a predstavila snímače očnej dúhovky, ktorým sa spoločnosť Apple úspešne vyhýbala.

iPhone značky Apple.

Čínski výrobcovia telefónov

Tieto dve spoločnosti si neustále udržiavajú výrazný náskok pred konkurenciou a s ohľadom na objem predajov, celosvetovému trhu stále dominujú. Treba však poznamenať, že podiel na trhu spoločnosti Samsung sa v posledných rokoch postupne znižuje následkom úspechu čínskych výrobcov telefónov, medzi ktorých sa radia napríklad mená ako Huawei Technologies a Oppo. Postavenie spoločnosti Apple zatiaľ ostáva pomerne stabilné.

Globálna analytická agentúra IDC uviedla, že spoločnosť Apple pokrývala v priebehu prvého kvartálu tohto roka 16% trhu so smartfónmi, zatiaľ čo spoločnosť Samsung ovládala až 23%. Jedná sa o výrazný posun voči roku 2012, v rámci ktorého sa na scéne po prvýkrát naplno prejavil ich vzájomný konflikt. Spoločnosť v tom čase ovládala až 30% celosvetového trhu, kým na Apple pripadlo 19%.

Podobné rozpory však nie sú žiadnou novinkou. Smartfónové vojny spadajú do dlhej americkej tradície patentových sporov, ktoré vyplávali na povrch vždy, keď sa v mainstreamovom prostredí udomácnila nejaká revolučná inovácia – či už sa jednalo o šijacie stroje, lietadlá, rádiá, počítače alebo plienky. Spoločnosti obvykle využívajú svoje patenty na spomalenie rastu konkurentov a na propagáciu vlastných výrobkov. Menej úspešný účastník takýchto konfliktov je často nútený zmeniť podobu svojho produktu.

Berghoff povedal: „Takéto spory zakaždým končia vzájomnou dohodou zúčastnených strán. Je totiž logické, že keď sa nakoniec unavia, chcú zviazať všetky voľné konce a posunúť sa ďalej. Nikdy sa jednej strane nepodarí úplne zničiť svojho protivníka, ale veľmi často mu spôsobí závažné finančné straty a v tom lepšom prípade ho prinúti zmeniť jeho technológiu. Niekedy sa dokonca stáva, že porazená strana následne uvedie na trh ešte kvalitnejší produkt.“

Nové nápady

Profesor Michael Carrier, ktorý sa špecializuje na antitrustové právo a právo duševného vlastníctva, vysvetlil: „Spoločnosti zaoberajúce sa mobilnými zariadeniami neustále prichádzali s novými nápadmi, ale nedá sa jednoznačne posúdiť, či bola táto iniciatíva motivovaná patentovými spormi. Hráči ako Apple a Samsung však jednoznačne potvrdili, že súdna cesta nie je najideálnejším riešením takýchto konfliktov. Nie som si totiž istý, či by spoločnosť Apple v súčasnosti potvrdila, že celý tento súdny spor stál za to. V jeho priebehu totiž musela vynaložiť obrovský objem finančných prostriedkov a vôbec nie je isté, či z toho niečo vyťažila.“

Výsledok súdneho konania v podstate výrazne neovplyvnil ziskovosť ani jednej zo zúčastnených spoločností. Tim Cook, ktorý je aktuálnym generálnym riaditeľom spoločnosti Apple, však uviedol, že v celej kauze išlo predovšetkým o princíp. Povedal, že žaloba sa týkala duševných hodnôt a že spoločnosť Apple „zvolila súdnu cestu iba veľmi neochotne a to až po tom, čo opakovane požiadala spoločnosť Samsung, aby prestala kopírovať“ jej prácu.

Viac než peniaze

Porota v máji tohto roku rozhodla, že Samsung bude musieť nahradiť škody spoločnosti Apple v hodnote 539 miliónov dolárov. Časť týchto peňazí bola vyplatená spoločnosti Apple už pred rozhodnutím Najvyššieho federálneho súdu. Michael Risch, ktorý je profesorom na právnickej fakulte univerzity Villanova v štáte Pensylvánia, povedal: „Už dávno sme predpokladali, že tento prípad sa skončí uzmierením oboch strán. Konečný verdikt bol iba poslednou bodkou za príliš dlhým procesom.“

Spoločnosť Apple po svojom májovom víťazstve uviedla, že celý prípad „bol vždy o viac než len peniazoch“ a že „je dôležité, aby sme aj naďalej chránili tvrdú prácu a inovatívny prístup zamestnancov spoločnosti Apple“.

Hovorkyňa spoločnosti Samsung konečnú dohodu odmietla komentovať a spoločnosť Apple na dodatočné otázky neodpovedala.

Výrobca zariadení iPhone v minulosti riešil podobné konflikty aj so spoločnosťou Google, ktorá vyvinula operačný systém Android, ako aj s taiwanským výrobcom mobilných zariadení HTC.

Podobné: 8 nových technologických trendov, ktoré úplne zmenia povahu života a podnikania

Spoločnosť HTC v roku 2012 súhlasila s tým, že bude spoločnosti Apple uhrádzať štvrťročné licenčné poplatky a zároveň sa zaviazala, že nebude vyrábať telefóny, ktoré by vyzerali ako kópie produktov Apple. Spoločnosti Apple a Google sa v roku 2014 dohodli, že sa povznesú nad vzájomné nezrovnalosti a namiesto toho začnú spolupracovať na riešení politických otázok týkajúcich sa technologických patentov.

Trh s inteligentnými telefónmi síce už nevykazuje taký rapídny rozvoj ako v minulosti, ale Apple a Samsung pravdepodobne ostanú hlavnými konkurentmi aj počas desiatok nadchádzajúcich rokov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však bude jednať o nové sektory priemyslu, vrátane autonómnych automobilov, okuliarov spojených s rozšírenou realitou, inteligentných reproduktorov a softvéru určeného pre umelú inteligenciu.

Zdroj: NYTimes, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×