Arktická hrozba pre zvyšovanie cien ropy

19. 12. 2017

Saudskoarabský minister pre ropný priemysel sa 8. decembra zúčastnil slávnostného otvorenia masívnej továrne na spracovanie skvapalneného zemného plynu, na severe Sibíra. Bol si dokonale vedomý skutočnosti, že táto udalosť bola iba jednou časťou príbehu, ktorý sa aktuálne odohráva v zamrznutých regiónoch severného Ruska. A nejde iba o zemný plyn. Spoza polárneho kruhu totiž aktuálne tečie čoraz väčší objem ruskej ropy.

Treba však poznamenať, že Rusko za to nevďačí údajným ropným plošinám, ktorými sa pred piatimi rokmi chválil ropný magnát Igor Sečin. Objavovanie nových ložísk ropy za polárnou kružnicou bolo takmer úplne pozastavené, v dôsledku nízkych svetových cien tejto komodity a sankcií vyplývajúcich zo situácie na Kryme. Avšak v tomto regióne sa až doteraz potichu rozvíjali iné projekty, ktoré sú zodpovedné za export o objeme až 400 000 barelov denne.

Infraštruktúra ropného a plynárenského priemyslu na severe Ruska sa rozvíja.

Rusko kontroluje tri kľúčové ropné terminály pozdĺž pobrežia Severného ľadového oceánu. Od roku 2008 je v prevádzke terminál spoločnosti Lukoil s názvom Varandej, ktorý bol v tom čase schopný denne spracovať 240 000 barelov ropy. V súčasnosti zo zásob na okolitých ropných poliach produkuje približne 150 000 barelov denne. Spoločnosť Gazprom vlastní ropné pole Prirazlomnoje, ktorého produkcia aktuálne dosahuje 80 000 barelov denne, pričom sa však snaží zvýšiť ju na 130 000 barelov. Táto spoločnosť tiež vlastní novootvorený ropný terminál na polostrove Jamal, ktorý je schopný spracovať 170 000 barelov denne. Bol uvedený do prevádzky iba v priebehu tohto roka a v súčasnosti z ropných polí Novoportovskoje vyváža 150 000 barelov ropy denne. Nespracovaná ropa zo všetkých troch terminálov je prepravovaná do prístavného mesta Murmansk, odkiaľ sa vo väčších tankeroch vydáva na výpravy do ostatných častí Európy.

Podobné: Aké náklady na produkciu ropy dosahuje Saudská Arábia či USA?

Tieto terminály v novembri dosiahli nový spoločný rekord, keď ich súhrnná, denná produkcia dosiahla hodnotu takmer 385 000 barelov. Oproti letu tohto roka je to zlepšenie výkonu až o 100 000 barelov denne. V auguste bola totiž produkcia znížená v dôsledku údržby jednotlivých zariadení. Tento objem predstavuje približne tretinu celkovej redukcie výroby, ktorú prisľúbilo Rusko v rámci regulačnej dohody s organizáciou OPEC.

Arktická explózia

Vývozy ropy z ruských terminálov v arktickej oblasti dosiahli v novembri hodnotu takmer 400 000 barelov za deň.

Objem exportu ropy z jednotlivých ruských terminálov v rokoch 2014 až 2017.

Dohoda o regulácii produkcie ropy bola nedávno predĺžená aj na rok 2018 a Rusko sa jej drží s pomerne vysokou úspešnosťou. V priebehu letných mesiacov sa produkcia ropy oproti októbru minulého roka znížila o viac, než sľúbených 300 000 barelov denne.

Situácia však v poslednej dobe nabrala opačný spád. Produkcia ruskej ropy bola medzi augustom a októbrom znížená predovšetkým v dôsledku údržby zariadení na ropnom poli Prirazlomnoje a v objekte Šakalin I, ktorý sa nachádza pri východnom pobreží Arktídy a patrí spoločnosti Exxon Mobil. Tieto dôvody však v súčasnosti už nie sú aktuálne. Obe zariadenia v súčasnosti pracujú pri plnej kapacite a súhrnná denná produkcia ruskej ropy sa tak zvýšila približne o 50 000 barelov na deň. Dodržiavanie regulačnej dohody s organizáciou OPEC sa nachádza na nižšej úrovni ako v máji tohto roku a situácia sa bude v priebehu nastávajúcej zimy, z tohto hľadiska naďalej zhoršovať.

Spoločnosť Novatek medzitým rozbieha nový projekt, zameraný na ťažbu skvapalneného zemného plynu. Okrem samotného plynu bude však produkovať aj približne 26 000 barelov ropného kondenzátu denne. Jedná sa o veľmi ľahkú formu nespracovanej ropy. V širšom meradle sa síce nejedná o prehnane veľký objem, ale treba mať na pamäti, že bude pochádzať iba z jedného ropného poľa. Ruský plynárenský priemysel sa v súčasnosti zameriava na nižšie položené ložiská, ktoré sú bohaté na kvapalné zložky. V dôsledku tejto skutočnosti bude úmerne narastať aj produkcia ropných kondenzátov. Produkcia ruského plynu je však vysoko sezónnou záležitosťou a rovnako sa preto bude správať aj ťažba kondenzátu. Chladné počasie zvyšuje dopyt po ruskom plyne zo strany domáceho trhu, ako aj zahraničných spotrebiteľov. Nie je ničím výnimočným, že výkyvy v produkcii zemného plynu medzi letom a zimou predstavujú až 40% v porovnaní s celoročným priemerom.

Výkyvy plynu

Produkcia ruského zemného plynu zaznamenáva výrazné výkyvy v súlade s ročným obdobím. Rovnaký charakter bude mať aj produkcia ropného kondenzátu.

Vývoj ruskej produkcie zemného plynu od januára roku 2011 až po október roku 2017.

V konečnom dôsledku by sme mali očakávať, že ruská produkcia ropného kondenzátu sa bude v najbližších mesiacoch výrazne zvyšovať. Keď zároveň zohľadníme zotavenie produkcie ropy z arktickej oblasti, Rusko bude musieť pristúpiť k zásadnej regulácii produkcie, v iných oblastiach tohto sektora. Jedine tak bude schopné udržať sa v rámci svojich záväzkov voči ostatným členským štátom spoločenstva OPEC. A to nebude vôbec jednoduché.

Podobné: Najväčšiu rafinériu ropy v USA vlastní Saudská Arábia

Pravdepodobne najjednoduchším riešením by bolo zatváranie nových ťažobných zariadení, ktoré produkujú vysoký objem ropy a nízky sprievodný objem vody. Práve tieto sú však najziskovejšími objektmi spoločností, ktoré ich prevádzkujú. Mnohé z nich si totiž užívajú štedré daňové úľavy. Staršie zariadenia na druhej strane zarábajú menej, ale spoločnosti sa obávajú toho, že obmedzenie ich činnosti by sa mohlo ukázať ako nezvratné. To by mohlo viesť k ťažkostiam pri opätovnom zvyšovaní produkcie ropy v období, keď platnosť regulačných dohôd vyprší.

Ruské ropné spoločnosti už v súčasnosti plánujú stratégiu, ktorou dokážu čeliť prípadným ťažkostiam s nadmernou produkciou. Jedno je však isté. Na zoznam svojich problémov by mali pripísať aj sezónny nárast produkcie ropy v dôsledku ťažby zemného plynu.

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×