Banky na pokutách zaplatili $ 321 miliárd, ale zarobili $ 1 bilión

7. 3. 2017

Banky od obdobia poslednej finančnej krízy zarobili takmer 1 bilión dolárov, ale počas cesty museli za svoje prehrešky aj platiť.

Podľa nedávnej štúdie od konzultačnej spoločnosti Boston Consulting Group, finančné inštitúcie v súvislosti s krízou celkovo na pokutách zaplatili až 321 miliárd dolárov. Americké banky však platili väčšinu z týchto nákladov, aj keď ďalšie inštitúcie nimi boli taktiež zasiahnuté.

V rovnaký týždeň Regulačný orgán zodpovedný za dohľad nad poistením bankových vkladov v USA (FDIC) oznámil, že zisky bánk sa v roku 2016 dostali na rekordných 171,3 miliardy dolárov, keďže iba v treťom štvrťroku dosiahli najlepší výsledok v histórií, na úrovni 45,6 miliardy dolárov. Podľa záznamov FDIC, na základe každoročných výsledkov tak banky po kríze (od tretieho štvrťroku 2009) dosiahli celkový zisk v hodnote 987,8 miliárd dolárov.

Banky_graf

Štúdia však poznamenáva, že banky museli za svoje problémy nakoniec aj pykať a to vysokými pokutami, zároveň ich ďalšie ešte len čakajú.

Autori z Boston Consulting Group uviedli: „Správa týchto nákladov je pre banky hlavným bremenom, čo vyžaduje vytvorenie silného rámca pre nefinančné riziká, aby sa zabránilo chybám z minulosti.“

Medzi najväčšie prekážky rastu patrí súhrn regulačných požiadaviek, keďže od roku 2011 (kedy Kongres prijal bankovú reformu pod označením „Dodd-Frank“) museli v priemere vykonať 200 revízií. Táto legislatíva sa snažila obmedziť možnosti, kde by sa inštitúcie mohli stať príliš veľké na bankrot a vyžadovať nákladné sanácie, ktoré boli počas krízy vynucované.

Podobné: Pomôže 300 miliárd, aby sa spoločnosti začali slušne správať?

Boston Consulting uviedla, že hlavná výzva ich čaká pri určovaní toho, ako sa tieto veľké inštitúcie budú musieť musieť reorganizovať, aby nakoniec nepredstavovali spomínané systémové riziko.

V správe sa ďalej píše: „V porovnaní s ostatnými oblasťami reformy, toto rozlíšenie ostáva najmenej jasné a patrí medzi najdôležitejšie otázky,“ … „Zatiaľ neexistuje žiadny konsenzus ohľadom toho, ako sa bankám bude určovať, aby ukončili alebo preskupili svoje operácie v rámci štrukturálnych opatrení.“

Správa uvádza, že bankové reformy budú pokračovať, aj napriek všeobecnému anti-regulačnému naladeniu, ktoré je vidno z novej prezidentskej administratívy USA.

Zvýšená regulácia

Kým prezident Donald Trump bol voči bankovej regulácií, s označením Dodd-Frank kritickým, s obmedzeniami okolo veľkých bánk však súhlasil. Všeobecným politickým konsenzom je, že Biely dom bude hľadať spôsoby, ako uľahčiť podmienky pre komunitné a regionálne banky a zároveň do značnej miery chcú udržiavať svoj tlak na väčšie inštitúcie. Osamelou výnimkou je eliminácia tzv. Volckervho pravidla, ktoré zakazuje bankám realizovať obchodovanie na vlastný účet.

Podobné: Zákon Dodd-Frank nemusí predstavovať pohromu

Boston Consulting ďalej uvádza: „Zvýšenie regulácie bude pravdepodobne pokračovať,“ … „Očakávame, že táto stratégia bude realizovanou aj napriek nedávnemu politickému vývoju v Spojených štátoch, ktoré by mohli predpovedať kritické výzvy k regulačnej implementácií.“

Správa požaduje, aby banky vo väčšej miere spolupracovali s regulátormi pri stanovení pravidiel, ktoré dávajú zmysel a zamerajú sa na realizáciu technologických zmien pre zníženie nákladov a zvýšenej efektivity.

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×