Bill Gates a jeho predpovede o budúcnosti z roku 1999

31. 1. 2019

Bill Gates v roku 1999 napísal knihu s názvom „Podnikanie rýchlosťou myšlienky“. Na jej stránkach okrem iného vyslovil odvážne predpovede, ktoré v tom čase zneli takmer nepredstaviteľne.

Odvtedy sme si však stihli uvedomiť, že niektoré z jeho revolučných prognóz sa ukázali byť zarážajúco presnými. Zoznámime Vás s 10 predpoveďami technologického magnáta spred 20 rokov a analyzujeme, nakoľko sa vo svojich odhadoch dokázal priblížiť modernej skutočnosti.

1. Porovnávanie cien na internete

Gatesova predpoveď: „V budúcnosti vzniknú automatizované služby na porovnávanie cien, ktoré užívateľom umožnia monitorovať ceny konkrétnych produktov naprieč viacerými webstránkami. Bez problémov tak bude možné vybrať si tú najlacnejšiu ponuku v akomkoľvek odvetví priemyslu.“

Skutočnosť: V súčasnosti môžete zvolený produkt vyhľadávať cez Google či Amazon a získať naňho rôzne cenové ponuky. Stránky ako Kayak či Expedia pomáhajú ľuďom s výberom najlacnejších letov, pričom spoločnosť Google Shopping a Bing Shopping od Microsoftu umožňuje spotrebiteľom vyhľadávať ceny v ktorejkoľvek inej oblasti.

Podobné: Bill Gates s najbohatšími jednotlivcami spúšťa energetický fond za $ 1 miliardu

2. Mobilné zariadenia

Gatesova predpoveď: „Ľudia so sebou budú nosiť malé zariadenia, ktoré im umožnia ostať v kontakte s ostatnými a podnikať v online prostredí kdekoľvek sa budú nachádzať. Pomocou týchto zariadení si budú môcť prezerať spravodajstvo, kontrolovať rezervácie letov, získavať informácie o finančných trhoch a robiť takmer všetko, čo im napadne.“

Skutočnosť: Smartfóny, inteligentné hodinky, inteligentné reproduktory ako Amazon Echo či headsety ako Microsoft HoloLens sprostredkujú ľuďom prístup k informáciám kdekoľvek a kedykoľvek.

3. Okamžité platby a správa financií online, lepší prístup k zdravotnej starostlivosti cez web

Gatesova predpoveď: „Ľudia budú prostredníctvom internetu platiť účty, spravovať svoje financie a komunikovať so svojím lekárom.“

Skutočnosť: Technológia sa zatiaľ nezmenila zdravotníctvo tak, ako sa to podarilo spoločnosti Uber v rámci dopravy, ale vďaka webstránkam ako ZocDoc je už v súčasnosti jednoduchšie vyhľadať si lekára a objednať sa v jeho ambulancii. Start-upy ako One Medical a Forward sa snažia zmeniť povahu samotných ambulancií, pričom ponúkajú členské programy zamerané na online zdravotnú starostlivosť založenú na dátovej analýze. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ako Kaiser Permanente už navyše ponúkajú video konzultácie s lekárom pomocou smartfónu.

Na internete si tiež môžete požičať peniaze na stránkach ako Lending Club a veľmi jednoducho vykonávať platby cez platformy a aplikácie ako PayPal či Venmo.

4. Osobní asistenti a internet vecí

Gatesova predpoveď: „Na trhu sa objavia osobní asistenti, ktorí inteligentným spôsobom prepoja a zosynchronizujú všetky Vaše zariadenia a umožnia im vymieňať si medzi sebou informácie – či už vo Vašom domove alebo kancelárii. Títo asistenti budú kontrolovať Vaše e-maily a upozornenia a budú Vás informovať o dôležitých termínoch. Budú Vám pomáhať pri nakupovaní a budú schopné prispôsobiť sa Vášmu každodennému životu.“

Skutočnosť: Virtuálni hlasoví asistenti ako Google Assistant a Amazon Alexa už túto predpoveď začali napĺňať, pričom Vám poskytujú prístup k najrôznejším informáciám iba na základe hlasového povelu. Inteligentné zariadenia ako termostat od spoločnosti Nest medzitým zhromažďujú údaje o Vašej každodennej rutine a automaticky regulujú teplotu vo Vašom obydlí.

5. Online monitorovanie domácnosti

Gatesova predpoveď: „Nepretržitý video záznam Vášho domova sa stane bežnou záležitosťou a bude Vás informovať o návštevníkoch aj v čase, keď budete mimo domu.“

Skutočnosť: Takáto technológia nadobúda čoraz väčšiu popularitu. Spoločnosti ako Canary, Ring v rámci Amazonu, Netgear a Google so svojou sesterskou spoločnosťou Nest už v súčasnosti dodávajú na trh kamery, ktoré umožňujú monitorovať Váš domov prostredníctvom smartfónu a dokonca Vás upozornia na to, keď sa pred Vašimi dverami objaví nečakaný návštevník.

6. Sociálne siete

Gatesova predpoveď: „Bežnými sa stanú aj súkromné siete pre Vašich priateľov a rodinu, prostredníctvom ktorých budete môcť komunikovať a plánovať podujatia.“

Skutočnosť: Predpoveď o „súkromných sieťach“ sa síce nepotvrdila, ale Facebook, WhatsApp, Instagram, Snapchat, Line, Slack a ďalšie aplikácie Vám umožňujú udržiavať kontakt s väčšími alebo menšími skupinami Vašich známych.

7. Automatizované ponuky

Gatesova predpoveď: „Stretneme sa so softvérom, ktorý bude poznať dátum Vašej dovolenky a na základe tejto informácie Vám navrhne aktivity dostupné v danej destinácii. Bude Vám prezentovať udalosti, zľavy, špeciálne ponuky a lacnejšie ceny rámci každej aktivity, ktorej sa budete chcieť zúčastniť.“

Skutočnosť: Cestovné portály ako Expedia či Kayak Vám ponúkajú zľavy na základe Vašej nákupnej histórie. Google a Facebook Vám zobrazujú reklamy na základe Vašej lokality a záujmov. Služba Airbnb poskytuje ubytovanie v súkromných domoch namiesto hotelov a organizuje špecializované zájazdy, aby ste v danej destinácií mali možnosť zažiť život z pohľadu miestneho obyvateľa.

8. Inteligentný marketing

Gatesova predpoveď: „Digitálne zariadenia budú zapojené do inteligentného marketingu. Budú poznať Vaše nákupné správanie a budú Vám zobrazovať reklamy, ktoré budú ako šité na mieru vo vzťahu k Vašim preferenciám.“

Skutočnosť: Stačí, ak vezmete do úvahy reklamy, ktoré sa Vám zobrazujú na portáloch ako Facebook či Google. Svet online marketingu využíva schopnosť týchto platforiem zacieliť reklamu na konkrétneho užívateľa, pričom tieto reklamy by mali byť personalizované na Vaše demografické charakteristiky a záujmy.

9. Online diskusné fóra

Gatesova predpoveď: „Obyvatelia miest a štátov budú mať možnosť viesť diskusie na internete ohľadom tém, ktoré sa ich bezprostredne týkajú – napríklad o miestnej politike, mestskom plánovaní či verejnej bezpečnosti.“

Skutočnosť: Čo sa týka politickej diskusie, túto predpoveď už do veľkej miery napĺňajú platformy ako Facebook či Twitter. Aplikácie ako Nextdoor a Citizen sa zároveň zameriavajú na konektivitu v jednotlivých štvrtiach, pomáhajú im spájať občanov a sprostredkujú diskusiu o lokálnych témach.

Podobné: Charitatívny projekt Buffetta a Gatesa sa rozšírili o ďalších 14 filantropov

10. Prevrat v projektovom manažmente

Gatesova predpoveď: „Projektoví manažéri so záujmom o vytvorenie tímu budú mať možnosť propagovať sa online, prezentovať svoj projekt a zhromažďovať odporúčania na široké spektrum potenciálnych zamestnancov, ktorí by spĺňali ich podmienky.“

Skutočnosť: Súčasné trendy vo svete podnikania vychádzajú z prevratných technológií a softvéru, akými sú Slack, Asana a Trello, ktoré podnietili revolúciu náborových postupov a formovanie pracovných tímov. Platformy ako Fiverr a Gigster medzitým pomáhajú spoločnostiam vyhľadávať kreatívny talent, ktorý potrebujú na realizáciu svojich projektov.

Zdroj: Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×