Bill Gates bilionárom? Warren Buffett ukazuje, ako na to

30. 3. 2017

Kedy svet zažije svojho prvého bilionára? Britská charitatívna organizácia predpokladá, že sa to stane v rámci najbližších 25 rokov. A nebude ním nikto iný, ako zakladateľ Microsoftu, Bill Gates.

Oxfam je mimovládnou organizáciou bojujúcou proti chudobe vo svete, sídliacou v Spojenom kráľovstve. Každoročne vytvára zoznam, ktorým sa snaží zahanbiť najbohatších ľudí sveta. Čo je trochu zvláštne, pretože Bill Gates a Warren Buffett sú zakladateľmi tzv. záväzku najbohatších jednotlivcov sveta – The Giving Pledge, prostredníctvom ktorého na boj s hladom a chorobami darovali už niekoľko miliárd.

Bez ohľadu na to. Médiá až tak nevenujú pozornosť koncentrácii bohatstva v rámci úzkej skupiny jednotlivcov. Skôr ich zaujíma skutočnosť, že by jediný človek na svete vlastnil 1 bilión dolárov. Faktom však ostáva, že The Giving Pledge zaväzuje Gatesa darovať vyše polovicu svojho majetku na dobročinné účely.

Ako k tomu vôbec došlo? Jednoducho. Gates zarába peniaze rýchlejšie, ako ich dokáže míňať alebo rozdávať. V konečnom dôsledku nám dáva poučnú lekciu o moci zloženého úročenia, ktorý sa dá uplatniť pri budovaní majetku na akejkoľvek úrovni.

Oxfam zhodnotil Gatesov majetok – mimo toho, čo spadá pod jeho charitatívnu organizáciu – na $75 miliárd. To je o $25 miliárd viac, ako mal v čase svojho odchodu z Microsoftu, pred 10 rokmi.

Dalo by sa očakávať, že táto hodnota sa v súčasnosti bude pohybovať okolo $100 miliárd. Koniec koncov, za posledných 10 rokov dosahoval americký akciový index S&P 500 priemerné ročné výnosy na úrovni 7,7%. To by bez problémov stačilo na zdvojnásobenie pôvodnej sumy.

Gates však už v roku 2000 rozbehol svoju rovnomennú charitatívnu organizáciu (Bill & Melinda Gates Foundation) a intenzívne do nej investoval práve po odchode z firmy, ktorú založil a priviedol k rozkvetu. Nič mu nebráni v tom, aby do nej smerovalo ešte viac jeho majetku a Gates sa o to jednoznačne pričiní i v budúcnosti.

Či už s charitou alebo bez nej, Gates vďaka zloženému úrokovaniu naďalej svoj majetok navyšuje.

Ak bude Gates takto pokračovať, $ 75 miliárd sa veľmi pravdepodobne vyšvihne ďaleko nad $1 bilión. Oxfam predpokladá, že pri 11% priemerných ročných výnosoch, Gatesov majetok o 10 rokov dosiahne hodnotu $ 213 miliárd, následne $ 605 miliárd a hranicu $ 1 bilióna prekoná už o 25 rokov.

Oxfam odhaduje, že Gatesova návratnosť sa blíži hodnote, s ktorou sa stretávajú najbohatší investori, spoliehajúci sa na pomoc poradcov v oblasti nadačných fondov. Zo strany charitatívnej organizácie je to síce iba domnienka, ale keby sa potvrdila, Gates by sa mohol stať bilionárom po dovŕšení 86. roku života. V súčasnosti má 61 rokov.

Pre nádejných investorov vyplýva z uvedených faktov jasný odkaz. Nejde o to, že Gates, Buffett a ďalší bohatí ľudia majú lepších poradcov, ako my ostatní. Prirodzene, že ich majú.

Skutočnou lekciou je však to, že investičný úspech, v ktorom sa títo veľkí muži kúpu, je dostupný pre všetkých. Aj pre bežných ľudí a za relatívne nízku cenu. Za omnoho nižšiu, akú platia investičným gigantom.

Dlhodobá stávka

Podstatné je, že odhady Oxfamu neberú do úvahy výdavky na Gatesových poradcov a dane. Predstavme si, že disponujete istou čiastkou peňazí a rozhodnete sa ich investovať do indexového fondu. Ten potom necháte pracovať po dobu 10 rokov. Aký bude výsledok?

Presne takto sa rozhodol Warren Buffett a vývoj svojej situácie opisuje v nedávnom liste svojim akcionárom. Jedná sa o medializovanú „dlhodobú stávku“, v rámci ktorej sa snažil dokázať, že jeho investícia do indexového fondu S&P 500 prekoná kombináciu drahých, aktívne spravovaných hedžových fondov, ktoré zvolí investičný odborník.

K roku 2016 bola návratnosť indexového fondu na úrovni 7,1%, kým hedžové fondy skončili na výnose okolo 2,2%. Buffett na adresu aktívne spravovaného fondu povedal: „Pri $1 miliónovej investícii by daný fond zarobil $ 220 000. Indexový fond by v rovnakom čase získal až $ 854 000.“

Do konca stávky ostáva ešte jeden rok. Buffett za desaťročie takmer zdvojnásobí svoju investíciu. A to iba vďaka tomu, že ovládol trh.

Je 7,1% to isté, ako 11%? Nie, nie je. Ale i 7% v kombinácií s veľmi nízkymi nákladmi na spravovanie, Vám aj zo skromných príspevkov na individuálny dôchodkový účet, počas 25 rokov zabezpečí slušné úspory.

Dôležité je investovať, v dlhodobom horizonte a pustiť sa do finančných pretekov na poli zloženého úročenia. Dovoľte svojim peniazom, aby Vás predbehli a v cieli nájdete zaslúžený majetok.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×