Bill Gates s najbohatšími jednotlivcami spúšťa energetický fond za $ 1 miliardu

13. 12. 2016

Bill Gates a viac ako tucet najbohatších ľudí na svete predstavili nový investičný fond v hodnote 1 miliardy amerických dolárov, ktorý má podporovať významné pokroky v oblastiach čistej výroby energie.

Dubbed Breakthrough Energy Ventures bude 20-ročným fondom, ktorý sa bude opierať o kombináciu jednotlivých technologických postupov a profesionálov z oblasti energetiky. Vo vyhlásení uviedli: „Cieľom je, aby sme mohli investovať peniaze do riskantných, dlhodobých energetických technológií, ktoré by mohli výrazne znížiť emisie skleníkových plynov.“ Investície budú pravdepodobne smerovať do oblastí, ako je napríklad výroba a skladovanie elektriny, poľnohospodárstvo a doprava.

Medzi ďalších investorov patrí Jeff Bezos, ktorý je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Amazon.com, Richard Branson – zakladateľ skupiny Virgin Group, Jack Ma – výkonný predseda Alibaba Group Holding, John Arnold – obchodník a miliardár z oblasti zemného plynu a princ Alwaleed Bin Talal, zakladateľ Kingdom Holding.

Počas minulého roka sa niekoľko týchto investorov pripojilo k pánovi Gatesovi, do celosvetovo pôsobiacej skupiny Breakthrough Energy Coalition – skupina bohatých investorov, ktorí sa zaviazali zamerať veľkú časť svojich majetkov k energetickým technológiám. Tento príchod fondu tak predstavuje ďalší konkrétny krok k stanoveným cieľom tejto skupiny.

Breakthrough Energy Coalition bol spustený v deň začatia summitu OSN o zmene klímy v Paríži, popri globálnej iniciatíve, pre urýchlenie verejných a súkromných inovácií v oblastiach čistej energie, pre riešenie klimatických zmien – Mission Innovation, ktorá predstavuje niekoľko miliárd. Krajiny zúčastňujúce sa na iniciatíve sa do roku 2020 zaviazali zdvojnásobiť svoje rozpočty na výskum a vývoj čistých energetických technológií a k tomu súkromní investori zvýšia svoje investície v tomto odvetví.

Gates vo svojom vyhlásení uviedol: „Je mi cťou spoločne pracovať s týmito investormi, kde podporíme verejné investície do základného výskumu,“ … „Naším cieľom je vybudovať spoločnosti, ktoré pomôžu dodávať novú generáciu spoľahlivých, cenovo dostupných energií pre celý svet a k tomu bez emisií.“

Bill Gates, ktorý je spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft strávil väčšiu časť minulého roka v snahách, ktoré by mali vytvoriť pokrok vo výrobe energie. Tvrdí, že energetické aktivity ako slnečné elektrárne, jadrová energia a elektrické automobily v relatívne krátkom horizonte budú predstavovať len veľmi malú časť, v riešení problémov okolo globálneho otepľovania. Jediným spôsobom, ako je podľa Gatesa možné zastaviť globálne otepľovanie, je potreba nájsť zdroje energie, ktoré neprodukujú žiadne skleníkové plyny.

Osobne podporil rad radikálnych energetických startupov a snaží sa podporiť ďalších bohatých jednotlivcov, aby sa k jeho iniciatíve pridali. Pred niekoľkými rokmi sa investované peniaze rizikového kapitálu zamerali na oblasť čistej energie, ale mnoho z týchto investícií nedosiahlo požadovanú výnosnosť a niektoré firmy z oblasti rizikového kapitálu sa stiahli.

John Arnold vo vyhlásení poznamenal: „Nedostatok investícií z rizikových fondov do oblasti čistých energetických technológií spôsobuje možné vytvorenie údolí smrti, najmä pre priemysel s novými nápadmi, ako nedostatok potrebného kapitálu ohrozuje dosiahnutia okolo komercializácie,“ … „Keďže významní investori vedú úsilie, Breakthrough Energy Ventures je koncipovaný ako potrebný zdroj kapitálu na účely podpory inovácií, s cieľom uspokojiť rastúci dopyt po nízko-nákladových riešeniach z čistých energií.“

Dvaja investori z oblasti rizikového kapitálu, ktorí investovali do startupov čistých energií – John Doerr a Vinod Khosla zároveň patria medzi podporovateľov nového fondu.

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×