Bohaté rodiny diverzifikujú svoje portfólio investovaním do lesov

25. 7. 2019

Tom Crowder strávil veľkú časť svojej dvojročnej kariéry v americkej Národnej futbalovej lige (NFL), kde hrával proti mužom nad 130 kg, v súčasnosti však musí čeliť medveďom a hadom. Ako vedúci viceprezident Bank of America, Crowder trávi väčšinu dní v lesoch Nového Anglicka, ako aj mokradiach v oblasti Carolinas a realizuje prieskumy lesného majetku vrámci Spojených štátov. To všetko pre bohatých jednotlivcov, s čistým majetkom na úrovni minimálne 100 miliónov dolárov a minimálne 10 miliónov dolárov vo forme investovatelného majetku.

„Stromy sa nehýbu tak rýchlo, ako hráči v obrane na zápasoch amerického futbalu,“ poznamenal Crowder na nedávnej návšteve lesného hospodárstva svojho klienta v Južnej Karolíne, s výhľadom na aligátormi obývanú rieku – Waccamaw. Zatiaľ čo korytnačky sa vyhrievali na slnku a divoké morky sa túlali naokolo, Crowder vrámci piknikového obedu rozprával o svojich zážitkoch vo funkcii útočníka tímu Dallas Cowboys. Po zlomení čeľuste a núdzovej operácii bol rád, že sa môže vrátiť späť k svojim koreňom, ako lesník tretej generácie.

Crowder patrí medzi viac ako 200 odborníkov, zamestnaných v divízií aktív Bank of America, známej ako Specialty Asset Management (SAM), ktorá spravuje viac ako 94 000 aktív jednotlivcov a inštitúcií v hodnote 13,6 miliardy amerických dolárov. Cieľová skupina vyhľadáva lesnú pôdu, farmy, ranče, podiely v energetike, či nehnuteľnosti. Vo všeobecnosti sa jedná o takzvané alternatívne investície, ktoré napomáhajú diverzifikovať ich portfóliá, keďže sú tvorené prevažne z akcií a dlhopisov a zároveň poskytujú ochranu proti inflácii.

Tom Crowder

Podľa indexu The National Council of Real Estate Investment Fiduciaries, výnosy z aktív v lesnom hospodárstve v roku 2018 dosiahli 3,2%, v porovnaní s 2,4% ziskom počas tohto roka.

John Kelley, ktorý je výkonným riaditeľom divízie Specialty Asset Management tvrdí, že pozornosť záujemcov o investovanie priťahujú dlhodobé zámery. Napríklad, zmenšovanie plochy ornej pôdy a nárast celosvetového dopytu po potravinách sú dôvodom investovania do poľnohospodárskej pôdy. Kelley poznamenal: „Ľudia sa musia stravovať a my sme presvedčení, že vnútorná hodnota týchto aktív spočíva v ich skutočnej užitočnosti a v tom, že časom pretrvávajú.“

Podobné: Koľko peňazí potrebujete v USA, aby ste boli považovaní za bohatého?

Pre klientov, ktorí uprednostňujú dlhodobé investovanie, SAM prináša špecialistov v obore z 38 pobočiek v Spojených štátoch. V priemere majú viac než 15 rokov profesionálnych skúseností a niektorí dokonca aj viac než 30. Mnoho ľudí, podobne ako Crowder pochádzajú z rodín, ktoré v tejto oblasti podnikajú už celé generácie.

Výnimkou nie je vedúca tejto divízie alternatívnych investícií, Nancy Fahmy, ktorá v priebehu minulého roka po takmer 23 rokoch svojej kariéry v oblasti špecializovaných finančných aktív v New Yorku, získala hlavné postavenie v SAM. „Bol to pre mňa iný svet,“ spomína situáciu, keď prvýkrát nastupovala do traktoru a to ako ju zaujalo stretnutie s kolegom, ktorý mal na sebe dokonale prispôsobený oblek a kovbojské topánky z aligátora – navyše z vlastného rodinného úlovku.

Pre Crowdera, ktorý vyrastal na rodinnej farme, kde realizovali ťažbu dreva (v Arkansase) je toto územie veľmi známe. Počas prehliadky klientských pozemkov určených pre ťažbu dreva, ktoré sú zhruba pol hodiny jazdy od mesta Myrtle Beach v Južnej Karolíne, použil GPS mapy na mimoriadne veľkom iPade, pomocou ktorého ukázal letecký pohľad na borovice, vďaka čomu si spomenul na dátum ich vysadenia. Následne opísal spôsob, ako používať prírastkový vrták (lesnícky nástroj v tvare písmena T), ktorý sa slúži na extrakciu časti dreva zo stromu.

Zároveň podrobne popísal rozšírený problém divokých ošípaných, ktoré poškodzujú zalesnené plochy. Hovoril o výhodách rekreačných poľovníckych klubov, ktoré svojim majiteľom vytvárajú zdroj príjmov. Zasmial sa nad frázou, ktorú používajú medzi kolegami – „vypustite jeleňa“, čo nastáva keď sa pri návšteve miesta objaví pozoruhodné zviera, čo vytvára dojem ako keby to vopred naaranžovali a chceli tak na potenciálnych kupujúcich zapôsobiť.

Zoznam klientov banky zahŕňa ľudí zo Spojených štátov ale aj zo zahraničia. Novým investorom v tejto oblasti sa dôrazne odporúča, aby navštívili pozemok, ktorý majú v úmysle kúpiť. Kelley ďalej dodáva: „Práve počas týchto ciest Vás zasiahne myšlienka odovzdania odkazu budúcim generáciám. Bohaté rodiny sa tiež čoraz viac zaujímajú o investície do životného prostredia a udržateľnosti.“

„Ak záujemci o investovanie majú možnosť vidieť, cítiť, dotknúť sa a niekedy v prípade poľnohospodárskej pôdy aj ovoňať, vytvára to silný transformačný efekt pri rozhodovaní. Osobná skúsenosť presahuje všetky čísla.“

A čísla, ktoré predstavujú obchody s reálnymi aktívami, ako predpokladané zisky a minimálne miery návratnosti, nezodpovedajú typickým metrikám Wall Street. V niektorých prípadoch, banka musí sofistikovaným investorom vysvetliť, že tieto investície pre nich za každú cenu nemusia byť vhodné.

Aktíva generujú výnosy – vo forme dreva, plodín, hospodárskych zvierat alebo ropy a plynu – ale kupujúci musia počítať s tým, že výnosy začnú prichádzať až v horizonte niekoľkých rokov. Lesné hospodárstvo by mohlo priniesť buď okamžitý predaj alebo roky čakania na zber, v závislosti od zrelosti stromu a trhových podmienok a dokonca aj desaťročia, ak začnú s výsadbou semien.

Kelley poznamenal: „Je to niečo iné než len akcie a dlhopisy. Nejedná sa o niečo, čo kúpite v pondelok a predáte v stredu. Podstata je niekde inde. Ak nemáte záujem investovať minimálne počas obdobia 10 rokov, potom táto investičná trieda nie je pre vás.“

Existujú aj ďalšie dôvody na opatrnosť. Univerzity, vrátane Yale a Harvardu, sa v posledných rokoch dostali do problémov z dôvodu investícií do lesného hospodárstva. Investície sa vyplatili až do roku 2017, kedy sa znížili výnosy a Univerzity sa dostali pod kritiku miestnych obyvateľov a environmentalistov. Rôzne sťažnosti zahŕňali obavy týkajúce sa nadmerného výrubu, ničenia scenérie a narušenia života zvierat v ich prirodzených biotopoch.

Najväčší verejný dôchodkový fond USA, známy ako CalPERS, vrámci septembrovej prezentácie uviedol, že reštrukturalizuje svoje portfólio lesných pozemkov po tom, čo jeho investície v priebehu posledných 10 rokov, v priemere stratili 1,1% (ročnej) hodnoty. Hovorca agentúry CalPERS – Joe DeAnda, poznamenal: „V posledných rokoch bol program pre investície do lesných pozemkov predmetom skúmania a pravdepodobne bude aj naďalej, ako aj v širšom rozsahu, pod vedením Bena Menga, ktorý od januára pôsobí na pozícii hlavného investičného riaditeľa.“

Preto americká banka Bank of America zdôrazňuje dôležitosť svojich expertov, ktorí vyberajú nehnuteľnosti na priame nákupy. Špecialistka na poľnohospodársku pôdu – Katie VanMeter pochádza z rodiny, ktorá v americkom štáte Montane vlastní stovky hektárov polí so pšenicou a cícerom. Podnikateľka v drevárskom priemysle, Shelda Owens zasa vlastní magisterský titul z ekonomiky lesného hospodárstva. Mohli by sme tvrdiť, že Crowderova lesnícka vášeň siaha až do detstva. Keď bol malý, vypestoval si stromy na poli o veľkosti pieskoviska a potom sa musel rozhodnúť, ktoré vytriedi, aby ostatné mohli rásť.

V rámci divízie SAM sú rozsiahle znalosti nesmierne dôležité, najmä na stretnutiach odborníkov s inteligentnými investormi, ktorí sa ich neúnavne pýtajú.

Podobné: Ako vyzerá najelitnejší a najtajnejší klub obchodníkov na svete

Crowder chodí do rôznych typov terénu. Raz sa brodil v rieke, namočený úplne až po pás a držal svoj iPad nad hlavou, aby mohol ohodnotiť majetok, na ktorom sa nachádza jaskyňa s ohrozeným druhom netopierov. Ohodnotenie nedopadlo úspešne a banka odmietla nehnuteľnosť spravovať. Crowder sa do posledného detailu chystá na prehliadky pozemkov a pripravuje pohotovostné plány, pre možné problémy v dôsledku zmeny počasia. Učí sa mandarínčinu, aby mohol komunikovať s klientmi z Číny, avšak ani to nie je také jednoduché, keďže jazykový program Rosetta Stone nie vždy rozumie jeho arkansaskému prízvuku.

Medzi jeho klientov patria aj Newyorčania, ktorí považujú Central Park za les. Crowder poukazuje na rozdiely – na farmách pre ťažbu dreva nemáte chodníky, osvetlenie, dokonca niekedy ani mobilné pokrytie. Tento neobvyklý zážitok mimo pokrytia sieťami a príležitosť naučiť sa o prírode viac, predstavujú veľmi osviežujúcu zmenu pre návštevníkov, ktorí by sa mohli stať úspešnými investormi v tomto odvetví. Crowder má však svoju prácu nesmierne rád.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×