Buffettove predpovede o raste indexu Dow Jones sa zdajú byť konzervatívne

28. 9. 2017

Magazín Forbes nedávno oslavoval výročie 100 rokov od svojho vzniku. Na podujatí vystúpil aj Warren Buffett, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway a vo svojom prejave vyjadril názor na budúcnosť akciových trhov. Jeho predpoveď sa môže zdať prehnaná, ale v príhovore tvrdil, že americký akciový index Dow Jones dosiahne za najbližších 100 rokov úroveň 1 milión bodov.

Táto hodnota pôsobí ako veľmi odvážny odhad. Treba však poznamenať, že vôbec nemusí byť prehnaná. Je dokonca možné, že tvrdenie Veštca z Omahy je pomerne konzervatívne a mohli by sme byť svedkami oveľa väčšieho nárastu tohto indexu.

Podobné: Ako Warren Buffett zbohatol pomocou poistenia

Prečo sa Buffettova predpoveď považuje za konzervatívnu

Na podujatí v New Yorku Buffett tvrdil, že hodnota akciového indexu Dow Jones Industrial Average by počas nasledujúceho storočia mohla dosiahnuť „vyše jedného milióna bodov“. Zamyslime sa nad skutočným významom týchto slov. Presiahnutie tejto hranice by v porovnaní s dnešným stavom indexu znamenalo nárast o približne 4 500%. Na prvý pohľad to vyzerá ako naozaj ambiciózny cieľ.

No keď vezmeme do úvahy časový horizont 100 rokov, ročný nárast indexu by v takom prípade mal dosahovať necelé 4%. Za posledných sto rokov sa hodnota indexu zvýšila z 81 na 22 370 bodov, čo predstavuje celkové navýšenie o 276 000%, respektíve 5,8% za rok.

Inými slovami, dosiahnutie 1 miliónového míľnika v rámci nasledujúcich 100 rokov by bolo v podstate sklamaním. Keby Dow Jones narastal rovnakým tempom ako doteraz, o 100 rokov by jeho hodnota mala ďaleko presiahnuť 6 000 000 bodov.

Prirodzene, Buffett povedal, že hodnota indexu presiahne 1 milión. To znamená, že sa nemýlil. Ak však zastávate názor, že jeho odhad bol príliš optimistický, opak môže byť pravdou.

Buffett si myslí, že americký akciový trh nemožno podceniť

Prečo predpovedal, že Dow prekročí 1 miliónovú hranicu? Jednoducho povedané, verí, že úspech amerického trhu je výbornou dlhodobou investíciou.

Buffett poznamenal: „Vždy, keď počujem ľudí vyjadrovať pesimistické názory týkajúce sa vývoja tejto krajiny, predpokladám, že sa zbláznili.“ Buffett na podujatí konštatoval, že počas predchádzajúcich rokov figurovalo na každoročnom zozname 400 najbohatších Američanov magazínu Forbes až 1 500 ľudí. Dodal: „Na zozname nenájdete ľudí, ktorí predávajú svoje akcie príliš skoro. Takýto prístup bol v Amerike vždy stratový. Predpovedám, že tomu tak bude aj naďalej.“

Podobné: Warren Buffett odporúča investície na dôchodok

Stále najlepší spôsob, ako investovať

Primárny odkaz Buffettovho prejavu však nespočíva v predpovedi konkrétneho míľnika, ktorý Dow dosiahne v budúcnosti. Snažil sa vyjadriť svoj názor, podľa ktorého dlhodobé investovanie stále bolo a aj bude najlepším spôsobom investovania. V minulosti sa už viackrát vyjadril, že najlepšou investíciou pre väčšinu Američanov predstavuje nízko-nákladový indexový fond S&P 500.

Buffett si dokonca praje, aby bolo po jeho smrti týmto spôsobom investované aj dedičstvo jeho manželky. Takáto investícia Vám umožní spoliehať sa na dlhodobý výkon trhu, ktorý je z historického hľadiska veľmi uspokojivý. A má pravdu. Investorov, ktorí sa budú riadiť jeho radami, úspech neminie.

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×