Centrálne banky vytvárajú hordu “zombie“ investorov

25. 6. 2019

Ruchir Sharma, ktorý je hlavným globálnym stratégom spoločnosti Morgan Stanley Investment Management, nedávno uverejnil provokatívny príspevok v denníku New York Times. Vo svojom článku s názvom „Keď mŕtve spoločnosti neumierajú“ tvrdí, že bezprecedentný menový stimul v podaní globálnych centrálnych bánk vytvoril „tučný a pomalý“ svet, ktorému dominujú veľké spoločnosti a zároveň je sužovaný veľkou skupinou „zombie firiem“ – teda spoločností, ktoré mali už dávno zbankrotovať, ale udržiavajú sa pri živote vďaka extrémne nízkym nákladom na požičiavanie finančných prostriedkov.

Mohli by sme tiež dodať, že centrálni bankári okrem toho vytvárajú aj hordu takzvaných zombie investorov.

Trhy s dlhopismi sa už stihli prispôsobiť mimoriadne mierumilovnej politike Maria Draghiho, ktorý je prezidentom Európskej centrálnej banky, ako aj Jeroma Powella, predsedu amerického Federálneho rezervného systému. V Spojených štátoch klesli výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov pod hodnotu 2% – prvýkrát od zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta – pričom niektorí stratégovia z Wall Street očakávajú, že približne o takomto čase v roku 2020 dosiahne táto hodnota rekordne nízku úroveň. Rovnako aj výnosy nemeckých štátnych dlhopisov dosiahli historické minimum na zápornej hodnote – 0,33%. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vo Francúzsku po prvýkrát v dejinách spadli na nulu a celá výnosová krivka v Dánsku sa ocitla na pokraji negatívnych hodnôt.

Mierna menová politika znižuje výnosy bezpečných štátnych dlhopisov po celom svete – Graf zobrazuje vývoj hodnoty výnosov štátnych dlhopisov s 10-ročnou dobou splatnosti v USA (modrá krivka), Nemecku (čierna), Francúzsku (sivá) a Spojenom kráľovstve (červená krivka).

Keďže neprieč celým svetom sa objavovali vyhliadky na ďalšie menové uvoľňovanie, výnosy akýchkoľvek bez-rizikových investícií neustále vykazovali klesajúcu tendenciu. Z toho dôvodu nie je žiadnym prekvapením, akým spôsobom sa zachovali investori. Tí sa totiž začali obracať na osvedčenú stratégiu a zamerali sa na čokoľvek aspoň trochu riskantné. Bez ohľadu na to, že globálne zotavenie trvá takmer celé desaťročie, opakovane sa na scéne objavujú obavy ohľadom medzinárodného obchodu a centrálne banky zaznamenávajú známky ekonomického oslabenia – americký akciový index S&P 500 však promptne vzrástol na rekordne vysoké hodnoty, keďže investori do neho bezmyšlienkovito usmerňovali svoj kapitál. Marcus Ashworth a Elisa Martinuzziová, ktorí o tejto téme písali pre agentúru Bloomberg, tiež vysvetlili, že americkí investori boli až príliš ochotní usmerniť svoj kapitál do nákupu podriadeného gréckeho bankového dlhu od spoločnosti Piraeus Bank, čím po prvýkrát od finančnej krízy využili európske kapitálové trhy. Autori vo svojom príspevku napísali: „Takáto situácia by bola ešte pred rokom úplne nemysliteľná.“

Podobné: Ako porozumieť úrokovým sadzbám, inflácii a dlhopisom

Môžeme o uvedených faktoch skutočne vyhlásiť, že symbolizujú zdravé finančné trhy? Pravdepodobne nie je ideálne, že individuálni investori, poskytovatelia dôchodkového sporenia a poisťovatelia sú nútení vlastniť dlhopisy s nízkym ratingom, akcie alebo dokonca alternatívne aktíva ako napríklad drevo, aby tak naplnili svoje ciele v rámci očakávaných výnosov. Celá táto situácia v skutočnosti pripomína učebnicovú definíciu bubliny.

Sharma však zároveň správne poukázal na to, že cieľom trvalo uvoľnenej peňažnej politiky je vytvoriť prostredie, v ktorom takéto bubliny jednoducho nemôžu prasknúť. Stratég spoločnosti Morgan Stanley Investment Management vysvetlil: „Vládne stimulačné programy vznikli v úlohe spôsobu na oživenie ekonomík v recesii, nie za cieľom udržania rastu na dobu neurčitú. Svet bez recesií síce môže pôsobiť ako všeobecný pokrok, ale recesie môžu v skutočnosti fungovať ako lesné požiare – prečisťujú hospodárstvo od odumretej vegetácie a dovoľujú rásť novým výhonkom. Tento cyklus regenerácie bol v poslednom čase pozastavený, pretože vlády bojujú proti prvému záblesku nadchádzajúcej recesie, neprimeraným objemom lacných peňazí a nových výdavkov. Experimenty zamerané na permanentné finančné stimuly však narúšajú proces kreatívnej deštrukcie, ktorá sa nachádza v srdci každého kapitalistického systému, v dôsledku čoho vznikajú nadrozmerné zombie objekty a naďalej rastú rýchlejšie ako start-upové podniky.“

„Keby sme sa domnievali, že centrálne banky budú schopné odďaľovať ďalšiu recesiu donekonečna, žili by sme s pocitom falošného bezpečia.“

Pozorovatelia trhu budú v blízkej budúcnosti opakovane varovať, že úverový cyklus je na pokraji obratu. Bob Michele, ktorý je riaditeľom oddelenia pre globálny fixný príjem v spoločnosti JPMorgan Asset Management, vyhlásil: „Budúcnosť vyzerá dosť ponuro.“ Scott Mather, ktorý je hlavným investičným riaditeľom pre americký trh v spoločnosti Pacific Investment Management, povedal: „Momentálne zaznamenávame pravdepodobne najrizikovejší úverový trh v histórii.“ Investičná spoločnosť Morningstar medzitým pozastavila vedenie ratingu pre fond vo vlastníctve francúzskej banky Natixis kvôli obavám týkajúcim sa „likvidity a primeranosti“ niektorých podnikových dlhopisov v jej vlastníctve, čím táto popredná spoločnosť iba prispela k širšiemu rozruchu v rámci zdanlivých problémov s likviditou v sektore správy aktív.

Na druhej strane je však ťažké brať tento rozruch príliš vážne, keď sú centrálne banky opakovane ochotné poskytovať bezprecedentnú záchranu. Navyše sa nedá pochybovať o tom, že v mnohých ohľadoch je v najlepšom záujme všetkých zúčastnených, aby podobné riziká neprerástli do väčších, nezvládnuteľných problémov.

Čistá hodnota majetku domácností a neziskových organizácií sa opiera o vysoké ocenenie aktív na akciovom trhu – Modrá farba udáva objem priamo držaných akcií, kým čierna farba znázorňuje objem nepriamo držaných akcií.

Údaje Fedu pojednávajú o tom, že americké domácnosti a neziskové organizácie disponovali v prvom kvartáli roku 2019 súhrnnou čistou hodnotou majetku na úrovni 109 biliónov dolárov, čo je nepopierateľným historickým rekordom. Keď sa na túto situáciu pozrieme o niečo detailnejšie, je zrejmé, že kľúčovú úlohu v tomto trende zohráva prudký nárast hodnoty ich držaných aktív na finančnom trhu. V monitorovanom období totiž priamo vlastnili akcie v hodnote 17,5 bilióna dolárov, čo predstavuje 110% ich disponibilného osobného príjmu. Tento pomer v treťom kvartáli roku 2018 dosiahol hodnotu až 120%, čo sa takmer rovná historickému rekordu na úrovni 121,2%, ktorý bol zaznamenaný tesne pred pádom technologickej bubliny v 90. rokoch minulého storočia. Keď k tomu zohľadníme „nepriamo držané“ akcie, môžeme jednoznačne vyhlásiť, že jednotlivci sú na akciovom trhu vystavení riziku ako nikdy predtým. V treťom kvartáli minulého roku tento podiel predstavoval hodnotu 12,3 bilióna dolárov – teda 78,6% DPI, v porovnaní s úrovňou 69,5%, ktorá bola príznačná pre vrchol technologickej bubliny.

Súčasnú situáciu je možné jasnejšie ilustrovať na nasledujúcich číslach. Hodnota celkových aktív domácností a neziskových organizácií sa od začiatku ekonomického zotavenia v polovici roku 2009 navýšili takmer o 70%. Finančné aktíva sa zhodnotili o 76%. Objem držaných akcií narástol o viac než 140%.

Prudké zhromažďovanie akcií v konečnom dôsledku viedlo k mimoriadnemu nárastu celkového bohatstva Američanov. Úvahy o strate týchto ziskov sú pritom obzvlášť nepríjemné. Možno práve preto Jeffrey Gundlach z investičnej spoločnosti DoubleLine Capital v januári tohto roka zdôraznil, že investori v priebehu masového predaja akcií koncom roka 2018 „panikárili a vrhali sa hlbšie do akciového trhu miesto toho, aby z neho cúvali“. Gundlach vysvetlil, že „ľudia boli naprogramovaní, aby kupovali akcie, keď sa ich hodnota prepadá“. Tiež uviedol, že mu to tak trochu pripomenulo spôsob, akým vznikala finančná kríza. Môžeme nazvať investorov naprogramovanými alebo ich označiť pojmom zombie – je to to isté.

Fed na druhej strane tvrdí, že udržiavaním ekonomickej expanzie dosahuje pozitívne výsledky. Powell vysvetlil, že ekonomické zotavenie sa začína prejavovať aj v častiach americkej populácie, kde sa tak doteraz nedialo – údajne sa jedná o komunity, ktoré zatiaľ „nezažili býčie trhy“ a „neboli svedkami prosperujúcej ekonomiky“. Tiež poznamenal, že americké úrady si nemyslia, že Spojené štáty dosiahli maximálnu hodnotu zamestnanosti. Sharma zo spoločnosti Morgan Stanley však oponoval tým, že rast miezd je spomalený, pretože veľké spoločnosti majú väčšiu moc potláčať mzdy svojich zamestnancov, keďže vytláčajú (alebo odkupujú) start-upy a ďalšiu konkurenciu.

Podobné: Ako je možné kontrolovať infláciu?

Na tieto rozsiahle problémy neexistujú jednoduché odpovede. To sa týka aj centrálnych bánk, ktoré jednoducho znižujú úrokové sadzby alebo nakupujú viac štátnych dlhopisov. Powell však potvrdil, že na druhej strane sa aspoň objavujú isté možnosti pre takzvané „mäkké pristátie“ ekonomiky. Európska centrálna banka napríklad znížila výnosy niektorých podnikových dlhopisov až pod nulu, pričom Centrálna Banka Japonska, ktorá vlastní obrovský objem miestnych ETF fondov, v poslednom čase neuskutočnila prakticky žiadne sprísnenie monetárnej politiky a čoskoro ju bude musieť ďalej uvoľňovať.

Najzávažnejším dopadom tohto prístupu centrálnych bánk je fakt, že eliminuje možnosť investorov zarábať na bezpečných aktívach nad úroveň inflácie. Súčasná krehká rovnováha však môže existovať iba dovtedy, kým to umožní nálada podnikov a spotrebiteľov. Prešlo už takmer viac ako desať rokov, odkedy Fed naposledy znížil úrokové sadzby a počas tohto obdobia sa viac než platilo byť „zombie“ investorom a bez otázok usmerňovať peniaze do akciového indexu S&P 500. Nasledujúci cyklus uvoľňovania sa však blíži a všetko závisí od toho, nakoľko sa podarí ustrážiť aktuálnu rovnováhu.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×