Charitatívny projekt Buffetta a Gatesa sa rozšírili o ďalších 14 filantropov

7. 6. 2018

Charitatívny projekt známy ako The Giving Pledge dňa 30. mája oznámil, že v priebehu minulého roka sa k nemu pripojili ďalší 14 filantropi, ktorí sa zaviazali darovať viac než polovicu svojho majetku na dobročinné účely. Najnovší signatári záväzku pochádzajú z Kanady, Indie, Spojených arabských emirátov a Spojených štátov amerických. Do tohto projektu sa takýmto spôsobom zapojilo už celkovo 183 jedincov z 22 krajín sveta.

Projekt The Giving Pledge založil Warren Buffett s Billom a Melindou Gatesovcami už v priebehu roka 2010, pričom zúčastnených bolo v tom čase súhrnne 40 amerických filantropov. Ich spoločné úsilie odvtedy narastalo exponenciálnym tempom. Buffett vo vyhlásení uviedol: „Počas uplynulých ôsmich rokov nás neustále inšpirovali noví oduševnení ľudia, ktorí sa pridávali k nášmu projektu. Minuloročná skupina filantropov nie je žiadnou výnimkou. Sú odhodlaní pomáhať prostredníctvom svojho majetku pri odstraňovaní nerovnosti a zlepšovať kvalitu života všetkých ľudí na svete.“

Magazín Forbes uvádza, že Buffett je v súčasnosti štvrtým najbohatším človekom planéty, pričom aktuálna hodnota jeho majetku predstavuje 92,7 miliardy dolárov. Na charitatívne účely doteraz usmernil už viac než $ 32 miliárd. Bill Gates, ktorý je spoluzakladateľom charitatívneho projektu, je prinajmenšom rovnako štedrý. Kým hodnota jeho bohatstva dosahuje $ 92,8 miliardy, charite daroval už viac ako $ 35 miliárd. Gates je aktuálne druhým najbohatším mužom sveta a zaostáva iba za Jeffom Bezosom, ktorý je zakladateľom online predajnej spoločnosti Amazon. Jeho majetok dosahuje hodnotu 133,9 miliardy dolárov.

Podobné: Vrchné 1% v roku 2017 získalo až 82% svetových príjmov

Novými signatármi projektu sa stali osobnosti z rôznych sektorov priemyslu, od sveta financií cez predaj a zdravotnícke služby až po technologický priemysel a sektor investovania rizikového kapitálu. Rovnako rozmanitým je aj charitatívne zameranie tejto skupiny filantropov a často súvisí so vzdelávaním, odstraňovaním chudoby, systémom zdravotníctva, ekonomickým rozvojom, podnikateľskou iniciatívou a riadením komunít.

Predstavujeme Vám 14 nových členov projektu The Giving Pledge.

Aneel a Allison Bhusriovci, Spojené štáty

Aneel Bhusri, generálny riaditeľ spoločnosti Workday.

Aneel Bhusri sa v roku 2015 stal spoluzakladateľom spoločnosti Workday, ktorá je popredným dodávateľom podnikateľského softvéru. Od roku 2014 je navyše generálnym riaditeľom tohto podniku. Jeho manželka Allison Thoreson Bhusriová sa podieľala na vzniku spoločnosti investujúcej rizikový kapitál s názvom Lemonade Capital. Časopis Forbes uvádza, že Aneel Bhusri aktuálne disponuje majetkom o hodnote 1,8 miliardy dolárov.

David G. Booth, Spojené Štáty

David G. Booth., zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Dimensional Fund Advisors.

Booth je generálnym riaditeľom finančnej spoločnosti Dimensional Fund Advisors, ktorá spravuje financie v hodnote viac než $ 570 miliónov. V roku 2008 daroval Chicagskej univerzite celých $ 300 miliónov, v dôsledku čoho ekonomická fakulta tejto univerzity v súčasnosti nesie jeho meno. Jedná sa totiž o najväčší finančný príspevok, ktorý táto univerzita zaznamenala v rámci celej svojej histórie.

Charles Butt, Spojené štáty

Charles Butt je predsedom a generálnym riaditeľom reťazca potravinárskych predajní s názvom H-E-B, ktorý založila jeho stará matka. Spoločnosť H-E-B darovala na charitu od roku 1933 celých 5% svojich príjmov pred zdanením. Butt vo svojom liste adresovanom projektu The Giving Pledge napísal: „Zastávam názor, že prioritným celonárodným cieľom by malo byť zabezpečenie kvalitného vzdelania pre každé dieťa.“

Garrett Camp, Kanada

Garrett Camp, spoluzakladateľ a predseda spoločnosti Uber.

39-ročný Garrett Camp je spoluzakladateľom a predsedom spoločnosti Uber. Vo svojom liste adresovanom projektu The Giving Pledge uviedol: „Posledných 15 rokov svojho života som strávil rozvojom start-upových spoločností. Ešte stále s nadšením vyvíjam nové produkty, ale zároveň som si uvedomil, že by som mal začať priamo pomáhať komunitám v núdzi.“

Candy a Charlie Ergenovci, Spojené štáty

Charlie Ergen, predseda spoločnosti Echostar.

Charlie Ergen je spoluzakladateľom a predsedom spoločnosti DISH Network, ktorá sprostredkuje pripojenie na satelitnú televíziu, ako aj satelitnej telekomunikačnej spoločnosti Echostar. Podnikať začal už v priebehu roka 1980, keď predával satelitné taniere priamo z kufra svojej dodávky v meste Denver, štáte Colorado. Spoločnosť DISH Network sa stala verejne obchodovanou v roku 1996 a Ergen v nej vlastní 48% podiel.

Mario a Regina Gabelliovci, Spojené štáty

Mario Gabelli, generálny riaditeľ spoločnosti GAMCO.

Mario Gabelli je zakladateľom, generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva podielového fondu a investičnej spoločnosti GAMCO. Jeho manželka Regina pôsobí v tomto podniku na pozícii riaditeľky inštitucionálneho marketingu. Ich spoločná rodinná nadácia daruje finančné prostriedky na vzdelávacie účely už po dobu 30 rokov. Časopis Forbes odhaduje, že Mario Gabelli v súčasnosti disponuje majetkom o hodnote $ 1,7 miliardy.

Orion a Jackie Hindawiovci, Spojené štáty

Orion Hindawi, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tanium.

Orion Hindawi spolu so svojím otcom v roku 2007 založil spoločnosť Tanium, ktorá sa venuje vývoju bezpečnostných systémov. Hindawi so svojou manželkou Jackie v liste napísali: „Nevyznáme sa síce vo fungovaní modernej charity, ale mali sme v živote šťastie a sme schopní finančne pomáhať ľuďom v núdzi. Sme pripravení rozdať počas svojho života drvivú väčšinu nášho majetku.“

Reid Hoffman a Michelle Yeeová, Spojené štáty

Reid Hoffman, spoluzakladateľ a predseda spoločnosti LinkedIn, s Michelle Yeeovou.

Reid Hoffman sa v roku 2003 stal spoluzakladateľom sociálnej siete LinkedIn, ktorú v priebehu roka 2016 predal spoločnosti Microsoft za pozoruhodných $ 26 miliárd. Jeho manželka Michelle Yeeová, s ktorou sa spoznal na vysokej škole, má doktorát v odbore vzdelávania z Univerzity v San Franciscu. Časopis Forbes odhaduje, že hodnota Hoffmanovho majetku aktuálne dosahuje $ 3,3 miliardy.

Badr Jafar a Razan Al Mubaraková, Spojené arabské emiráty

Badr Jafar je generálnym riaditeľom saudskoarabského konglomerátu s názvom Crescent Enterprises. V roku 2010 založil nadáciu Pearl Initiative, ktorá spolupracuje s Organizáciou spojených národov v rámci propagácie firemnej kultúry založenej na zodpovednosti a spoľahlivosti, ktorej by sa mali držať podniky v regiónoch Stredného Východu. Okrem toho sa podieľa na prerozdeľovaní financovania humanitárnej pomoci v rámci kancelárie generálneho tajomníka OSN.

Richard a Melanie Lundquistovci, Spojené štáty

Richard Lundquist s manželkou Melanie.

Richard a Melanie Lundquistovci sú spoluvlastníkmi spoločnosti Continental Development, ktorá sídli v regióne Južná Kalifornia a špecializuje sa na výstavbu komerčných nehnuteľností. Spoločne tiež založili neziskovú organizáciu s názvom Partnership for Los Angeles Schools, ktorá sa zameriava na transformáciu štátnych škôl. Manželia v liste napísali: „Štátne peniaze už ďalej nebudú schopné udržať stav našej spoločnosti.“

Rohini a Nandan Nilekaniovci, India

Technologický magnát Nandan Nilekani v priebehu roka 1981 založil informatický gigant – Infosys. Spoločnosť opustil v roku 2009, ale po odchode nasledujúceho generálneho riaditeľa sa do nej v roku 2017 opätovne vrátil. Jeho manželka Rohini je zakladateľkou charitatívnej organizácie Arghyam, ktorej cieľom je zabezpečenie prístupu k pitnej vode a hygiene pre obyvateľov všetkých kútov Indie.

Ernest a Evelyn Radyovci, Spojené štáty

Ernest Rady je investorom kanadského pôvodu, ktorý v roku 1996 založil investičný trust zameraný na nehnuteľnosti s názvom American Assets Trust. Pôsobí ako predseda a generálny riaditeľ tohto trustu a zároveň je predsedom poisťovacej spoločnosti Insurance Company of the West. V roku 2003 daroval $ 30 miliónov na účet Kalifornskej Univerzity.

Podobné: Aký majetok zdedia deti Warrena Buffetta a Billa Gatesa?

Dr. B.R. Shetty a Dr. C.R. Shettyová, Spojené arabské emiráty

B.R. Shetty v roku 1974 založil saudskoarabskú zdravotnícku spoločnosť NMC Health. Bolo to iba dva roky po tom, čo emigroval z indického mesta Kerala do Abú Zabí. Vo svojom záväzku napísal: „Keď máte možnosť pomôcť druhým a nespravíte tak, dopúšťate sa vážneho zločinu.“ Shetty v súčasnosti disponuje majetkom o hodnote $ 4,2 miliardy. $ 1,8 miliardy investoval do jedného zo štyroch južných indických štátov s názvom Ándhrapradéš, pričom sa zameral na projekty spojené so zdravotnou starostlivosťou, ubytovaním a vzdelaním.

Shamsheer a Shabeena Vayalilovci, Spojené arabské emiráty a India

Dr. Shamsheer Vayalil je zakladateľom a výkonným riaditeľom saudskoarabskej zdravotníckej spoločnosti VPS Healthcare, ktorú založil v priebehu roka 2007. Svoju spoločnosť rozšíril z jediného zariadenia na 22 nemocníc a viac než 125 medicínskych centier v štyroch krajinách sveta.

Zdroj: Fortune, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×