Čínsky juan v nasledujúcich rokoch čelí oveľa náročnejšej ceste

22. 8. 2017

Doterajší vývoj čínskej meny v tomto roku by mohol napovedať, že miestnej ekonomike sa začína dariť. Juan totiž v porovnaní s americkým dolárom narástol o 4,5%. To však nemusí nevyhnutne odrážať úspešnosť čínskej ekonomiky. Naopak, môže to byť známkou oslabovania americkej meny. Investori by sa v súčasnosti mali pripraviť na to, že juan sa bude až do konca roku 2017 udržiavať na stabilnej úrovni. V prípade, že bude jeho hodnota predsa len narastať, tento nárast bude oveľa pomalší, ako doteraz.

Juanu sa v uplynulom období darilo predovšetkým kvôli tomu, že čínske devízové rezervy sa v rámci posledných šiestich mesiacov kontinuálne navyšovali. Dosiahli hodnotu 3,01 bilióna dolárov, čo predstavuje najviac za posledných deväť mesiacov.

Podobné: Top 19 krajín, ktoré držia dlh USA

Dôvodom pozitívneho vývoja je zvyšovanie obchodného prebytku krajiny, ktorý v období uplynulých piatich mesiacov narastal. Dialo sa tak v dôsledku silného ekonomického rastu hlavných obchodných partnerov Číny a zníženiu čínskeho dovozu, realizovaných od konca minulého roka. Efektívnou sa ukázala byť aj kontrola odlivu čínskeho kapitálu. Zámorské fúzie a akvizície čínskych spoločností sa v prvej polovici roka 2017 medziročne znížili o 43%. Čínske investície do zahraničných podnikov poklesli o 82%.

Juan posilňuje. Graf zobrazuje klesajúcu cenu dolára voči juanu.

Sprísňovanie kontroly nad odlivom čínskeho kapitálu bolo umocnené skutočnosťou, že Európa a Spojené štáty zaujali negatívny postoj k priamym zahraničným investíciám prichádzajúcim z Číny. Taktiež vzrástla pravdepodobnosť toho, že Spojené štáty pristúpia k uplatneniu článku 301 zákona o obchode z roku 1974. Ten americkému prezidentovi umožňuje Číne udeliť sankcie, za zneužívanie amerického duševného vlastníctva a vyvíjanie nátlaku na transfer technológií, od amerických korporácií pôsobiacich v Číne. Článok 301 dokonca oprávňuje americkú vládu, viesť vyšetrovanie činností zahraničných vlád, ktoré vedú k „zaťaženiu, obmedzeniu alebo znevýhodneniu amerického obchodu“. Americký prezident bude môcť na Čínu uvaliť sankcie alebo iné obchodné obmedzenia. Donald Trump zároveň môže nariadiť vyšetrovanie čínskych obchodných postupov už v priebehu blížiaceho sa obdobia. Toto rozhodnutie by teda mohlo vstúpiť do platnosti práve v čase, kedy Spojené štáty čelia zvýšenému napätiu, vo vzťahoch so Severnou Kóreou.

Čína sa zatiaľ naplno nezameriava na stabilizáciu svojej ekonomiky a nesnaží sa dosiahnuť potrebnú reštrukturalizáciu svojich dlhov. Na jeseň tohto roku prebehne zasadnutie 19. ústredného výboru Komunistickej strany Číny. Prvoradým je, aby čínsky prezident Si Ťin-pching v rámci tohto zasadnutia upevnil svoju moc. Krajina sa medzitým aspoň čiastočne snaží spomaliť neudržateľné navyšovanie národného dlhu a úverov. Problematiku sa snaží riešiť predovšetkým zavádzaním rôznych regulačných opatrení. Zatiaľ nepristúpila k sprísňovaniu monetárnej a úverovej politiky. Za týmto účelom môže v budúcnosti využiť nástroje centrálnej banky, medzi ktoré patria úrokové sadzby, operácie na voľnom trhu, zmeny v požiadavkách na minimálne rezervy a tak ďalej.

Podobné: Čína spomaľuje. Čo to znamená pre investorov?

Predstavitelia čínskej vlády budú pravdepodobne aj naďalej riešiť situáciu na úverovom trhu a trhu s aktívami, pomocou regulačných a administratívnych opatrení. Je možné, že pristúpia k priamej kontrole nad prerozdeľovaním úverov v rámci jednotlivých sektorov a priemyselných odvetví. To znamená, že vláda sa bude snažiť regulovať úvery na trhu s nehnuteľnosťami a ovplyvňovať strop pri cenách nehnuteľností. Taktiež budeme svedkami ďalších pokusov o kontrolu nad úvermi, ktoré pochádzajú z tieňového bankového systému.

Je pravdepodobné, že tradičné nástroje monetárnej politiky v najbližšom čase ostanú nezmenené. Jedná sa hlavne o úrokové sadzby pri 7-dňových reverzných REPO obchodoch (tzn. nákup štátnych pokladničných poukážok od investorov), úrokové sadzby pri ročných vkladoch a úrokové sadzby pre ročné pôžičky. Čína spomedzi týchto nástrojov v súčasnosti aktívne využíva iba sadzby pri 7-dňových reverzných REPO obchodoch, pri ktorých vo februári a marci došlo k navýšeniu o 10 bázických bodov. Úrokové sadzby pri vkladoch a pôžičkách sa nemenili od októbra roku 2015. Krajina má infláciu pod kontrolou a tak v rámci domácej ekonomiky neexistuje žiadny dôvod, aby sa výška týchto sadzieb menila.

Zdroj: Bloomberg, The Economist

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×