Čo by ste mali vedieť o Brexite?

22. 1. 2019

Európska únia je pravdepodobne najsilnejším svetovým blokom krajín. Čoskoro však stratí Spojené kráľovstvo, teda jedného zo svojich najväčších členov. Avšak definitívny odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bude mať zásadné následky, ktoré sa nepochybne prejavia po celom svete.

Je veľmi pravdepodobné, že o Brexite ste už síce niečo počuli, no na druhej strane je pochopiteľné, ak ste nezvládali udržiavať krok so všetkými novými zvratmi vo vývoji tohto dlhotrvajúceho procesu.

Prinášame Vám preto krátke zhrnutie všetkých kľúčových informácií, pomocou ktorých získate prehľad v súčasnom prevratnom dianí na scéne Európskej únie.

Čo je Brexit?

Británia + exit = Brexit. Jedná sa kedysi nemysliteľný zámer Britov vystúpiť z Európskej únie. O všetkom sa rozhodlo v neslávnom referende počas roka 2016, keď obyvatelia Spojeného kráľovstva úspešne odhlasovali odchod krajiny z európskeho bloku.

Odvtedy pojem Brexit zahŕňal nespočetné diskusie, spory, prehadzovanie zodpovednosti a politické hrozby – presne ako počas typického rozvodu.

Spojené kráľovstvo a Európska únia by však nakoniec predsa len mohli dospieť k vzájomnej dohode, ktorá by finálne spečatila ich rozdelenie.

Podobné: Nové peniaze Európy sa investujú do lesov

Ako Brexit ovplyvní zvyšok sveta?

Najväčšej hrozbe a najvýznamnejším stratám sú vystavené európske krajiny, keďže celkovo približne polovica exportu Spojeného kráľovstva smeruje do EÚ. Zároveň o niečo viac ako polovica britského importu pochádza z ďalších 27 krajín európskeho bloku. Konečný výsledok však bude závisieť od finálnych vyjednávaní. Ďalšou dôležitou stránkou veci je diplomatická situácia. Kedykoľvek totiž Európa podnikla zásadné kroky na tomto fronte, Spojené kráľovstvo, ktoré disponuje významnou vojenskou mocou, sa obvykle nachádzalo na čele diplomatických iniciatív. Je teda zrejmé, že Európa môže po Brexite stratiť kľúčového spojenca.

Čo sa týka Spojených štátov, nedá sa poprieť, že svet je pre túto veľmoc už aj tak nebezpečným a volatilným miestom. Niektorí ľudia v USA sa preto obávajú, že rozdelenie Únie a následná strata dôležitého spojenca povedie k ďalšiemu umocnenie súčasnej nestability. Spojené kráľovstvo je zároveň siedmym najväčším obchodným partnerom USA. Brexit v tejto súvislosti reprezentuje nebezpečné narušenie aktuálnej rovnováhy.

Z pohľadu ďalších svetových krajín je dôležitou skutočnosťou, že Spojené kráľovstvo je piatou najväčšou národnou ekonomikou na planéte. Je dôležité zamyslieť sa nad tým, aký vplyv bude mať Brexit na globálne trhy. Aj v prípade, že svetové trhy nebudú čeliť okamžitému poklesu, neistota vyvolaná odchodom krajiny z EÚ bude kritickým činiteľom. Trhy totiž vo všeobecnosti uprednostňujú stabilitu. A nestabilné trhy môžu byť potenciálne zlou správou pre akúkoľvek krajinu na svete.

Theresa Mayová.

Aký je rozdiel medzi Anglickom, Veľkou Britániou a Spojeným kráľovstvom?

Tieto pojmy sa často vzájomne zamieňajú, čo je však kritickým omylom. Nasleduje rýchla lekcia z geografie.

Spojené kráľovstvo nepredstavuje iba jednu krajinu, práve naopak, zahŕňa štyri národy: Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko.

Veľká Británia je ostrovom, na ktorom sa nachádza Anglicko, Škótsko a Wales.

Anglicko je najľudnatejšou časťou Veľkej Británie a jej hlavným mestom je Londýn.

Ako funguje EÚ a prečo sa objavili problémy?

Európska únia je blokom 28 krajín, ktoré sa rozhodli, že by každému prospelo, keby jej občania mohli cestovať a obchodovať navzájom bez akýchkoľvek obáv týkajúcich sa národných hraníc a s nimi spojenej byrokracie.

Korene tohto združenia národov sa datujú do obdobia po druhej svetovej vojne. Po šiestich rokoch bojov bola totiž Európa zničená, národné ekonomiky boli na dne. Bývalí nepriatelia museli prijať skutočnosť, že aj naďalej potrebujú žiť spolu na jednom kontinente (ako napríklad Francúzsko a jeho bývalý okupant Nemecko). Rôzne krajiny tak medzi sebou postupne začali formovať partnerstvá.

V priebehu deväťdesiatych rokov minulého storočia sme sa dopracovali k modernej podobe Európskej únie, ktorá v súčasnosti zahŕňa pol miliardy ľudí. Hlavnou ideou tohto bloku je fakt, že keď sú krajiny prepojené ekonomicky, je omnoho menej pravdepodobné, že medzi nimi budú vznikať neprekonateľné spory.

Situácia však nikdy nie je úplne ideálna. Členské krajiny EÚ majú často rôzny postoj k svetovým udalostiam, rôzne pristupujú k migračnej politike a nedokážu sa dohodnúť na finančných záležitostiach. Všetko toto postupom času viedlo k vzniku antieurópskych politických skupín po celom území Európy.

Čo je jedenou z najvýznamnejších tém diskusií o Brexite?

Snáď najväčším problémom je tvrdá hranica na území Írska. Hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom je v súčasnosti otvorená – medzi týmito dvoma národmi sa môžu ľudia voľne pohybovať a obchodovať. Existujú však obavy ohľadom faktu, že toto by sa mohlo po Brexite zásadne zmeniť. Írska republika je členom EÚ. Severné Írsko, ktoré je súčasťou Veľkej Británie, však po Brexite už nebude patriť do európskeho obchodného bloku. Takýto stav by si za normálnych okolností vyžadoval vytvorenie takzvanej tvrdej hranice s kontrolnými bodmi, hraničnými priechodmi a ďalšou infraštruktúrou. To by však mohlo vážne spomaliť obchod a ďalšie ekonomické aktivity.

Írski politici sa navyše obávajú, že vytvorenie tvrdej hranice by mohlo umocniť napätie v krajine a zvýšiť požiadavky na národnú bezpečnosť. Zástancovia Brexitu vo Veľkej Británii by však súhlasili so zavedením tvrdej hranice, ak by to znamenalo, že Spojené kráľovstvo bude mať možnosť vyjednávať o svojich vlastných obchodných zmluvách s inými krajinami. Súčasný návrh dohody teda počíta so zachovaním rovnováhy na írskych hraniciach, kým sa obe strany dopracujú k trvalému riešeniu.

Prebehne nové referendum o Brexite?

Požiadavku o nové referendum prezentovali niekoľkí poprední Briti, medzi nimi aj bývalý premiér Tony Blair. Napriek tomu sa nezdá, že by voliči dostali šancu zvrátiť svoje predošlé rozhodnutie. Aktuálna britská premiérka Theresa Mayová túto možnosť vylúčila slovami, že nové hlasovanie by bolo „hrubou zradou“ demokracie. Jedinou premennou teda ostáva návrh vzájomnej dohody, o ktorej budú hlasovať parlamenty Spojeného kráľovstva a EÚ.

Podobné: Ako sa svetové vlády postavili k ekologickému investovaniu

Bola táto dohoda prijatá?

Nie. Parlament Spojeného kráľovstva 15. januára jednoznačne odhlasoval odmietnutie Brexitového plánu, ktorý navrhla Theresa Mayová. Výsledok hlasovania priniesol 432 hlasov proti a iba 202 pre dohodu, pričom členovia Mayovej vlastnej strany odovzdali viac ako stovku záporných hlasov. Jednalo sa o historickú porážku.

Ako keby neistota ohľadom Brexitu nebola dostatočným problémom, opozičný líder britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vyzval k hlasovaniu o dôvere voči Mayovej vláde, ktoré však nakoniec dopadlo pozitívne pre súčasnú premiérku. Prioritou britskej vlády tak ostáva čo najskôr predložiť v parlamente nový návrh dohody o Brexite.

Zdroj: TheGuardian, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×