Čoraz viac bohatých rodín zveruje majetok do rúk miestnych rodinných kancelárií

24. 4. 2018

V súčasnosti USA zaznamenávajú neudržateľný vzostup rodinných kancelárií.

Bohaté rodiny v juhovýchodných oblastiach amerického štátu Michigane v čoraz väčšej miere zamestnávajú investičných odborníkov a zriaďujú si vlastné kancelárie, prostredníctvom ktorých pristupujú k realizácií svojho podnikania. Prestávajú sa tak spoliehať na pasívne investovanie a spoluprácu s komerčnými správcami majetku či súkromnými investičnými firmami.

Sam Valenti III., ktorý je prezidentom a generálnym riaditeľom rodinnej kancelárie Valenti Capital Management, založenej v roku 1998 so sídlom v meste Bloomfield Hills, uviedol: „Najväčšiemu bohatstvu sa v súčasnosti tešia úspešní podnikatelia. Často sú pyšní na to, že zhromaždili majetok vlastnými silami, prostredníctvom fúzií a akvizícií. Zároveň však nechcú upadnúť do pasivity, zveriť starostlivosť o svoje peniaze do rúk cudzieho človeka a iba v štvrťročných intervaloch kontrolovať, ako sa darí ich investíciám.“

Valenti ďalej vysvetlil: „Súčasná doba nastolila ideálne podmienky na rozvoj rodinných kancelárií. Takéto inštitúcie totiž poskytujú dokonalú kontrolu nad kapitálom a eliminujú závislosť na tradičných finančných subjektoch. Bohatí ľudia kedysi usmerňovali všetky svoje peniaze do New Yorku. V súčasnosti však podstatná časť kapitálu ostáva v našom regióne.“

Podobné: Moderné umenie a jeho význam pre bohatých zberateľov

Scott Eisenberg, ktorý je výkonným riaditeľom investičnej spoločnosti Amherst Partners so sídlom v meste Birmingham, povedal: „Mimoriadne bohaté rodiny v minulosti využívali prístup k popredným investičným a správcovským firmám v New Yorku. Všetky zhromaždené finančné prostriedky usmernili tam, prípadne do Chicaga. Takmer žiadny kapitál nebol investovaný na lokálnej úrovni. Situácia sa však zmenila. Keď úspešná rodina v súčasnosti predá spoločnosť za 50 či 100 miliónov dolárov, členovia tejto rodiny sa už nechcú nečinne prizerať. Túžia aktívne spravovať svoje portfólio a osobne zveľaďovať svoj majetok. Keď si súčasný trend porovnáme so situáciou spred 20 rokov, veľmi rýchlo si uvedomíme, že aktuálne sa na trhu objavuje neporovnateľne veľký počet rôznych rodinných kancelárií.“

Nábor sľubných talentov

Juhovýchodný Michigan bol kedysi považovaný za oblasť, v ktorej finančný priemysel nemal dostatočné podmienky na dlhodobý rozvoj. Aktuálne je tu však spravovaný pozoruhodný objem súkromného majetku a miestni bohatí jedinci sa už nezameriavajú výhradne na investičné a správcovské spoločnosti vo veľkých metropolách. Práve naopak, profesionáli a mladé talenty v súčasnosti odchádzajú z New Yorku a Chicaga a hľadajú uplatnenie v čoraz populárnejších miestnych rodinných kanceláriách.

Spoločnosť Simon Holdings Group z mesta Birmingham nedávno zamestnala dvoch finančných poradcov z Chicaga a v súčasnosti zostavuje pracovnú zmluvu pre ďalších dvoch odborníkov, ktorí pricestovali do Michiganu z omnoho prestížnejších regiónov. Rovnakým smerom sa vydala aj spoločnosť O2 Investment Partners z mesta Bloomfield Hills, ktorá bola založená v roku 2010 a z dvoch členov sa rozrástla na ôsmich, pričom títo zahŕňajú finančných poradcov z Chicaga, New Yorku a Denveru. Spoločnosť Lorient Capital v Birminghame získala jedného zo svojich šiestich investičných poradcov z New Yorku a druhého z mesta Grand Rapids.

Sam Simon, ktorý je zakladateľom spoločnosti Atlas Oil v meste Taylor, povedal: „Pred piatimi rokmi bolo veľmi náročné presvedčiť mladé talenty o potenciáli tohto regiónu. V súčasnosti sa sem však snažia dostať sami od seba. Sú si dokonale vedomí rozvoja, ktorý tu nastáva.“ Simon v roku 2013 založil vlastnú rodinnú kanceláriu s názvom Simon Holdings Group.

Mark Mitchell, ktorý je zakladateľom spoločnosti Lorient Capital, uviedol: „V súčasnosti sa snažíme prijímať mladých talentovaných odborníkov na finančné poradenstvo najmä z New Yorku. Je to omnoho jednoduchšie ako pred 20 rokmi, pretože Detroit (hlavné mesto štátu Michigan) je na vzostupe a novým zamestnancom sme schopní ponúknuť moderné kancelárie a špičkové pracovné prostredie.“ Mitchell tiež dodal, že do konca roka plánuje obohatiť svoj tím o ďalších troch ľudí, pričom niektorí z nich by mali pochádzať z iných trhov.

Kevin Prokop, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti Rockbridge Growth Equity v Detroite, uviedol, že súkromné investičné spoločnosti slúžia ako ideálny zdroj mladých talentov pre rodinné kancelárie ako Lorient a Simon Holdings. Prokop ďalej povedal: „Čoraz viac mladých profesionálov opúšťa veľké investičné spoločnosti a vyhľadáva nové príležitosti na trhu. Vyhovuje im flexibilita rodinných kancelárií.“

Platí to najmä pre tých odborníkov, ktorí odchádzajú z veľkých investičných spoločností, kde boli doteraz obmedzovaní vysoko špecifickou pracovnou náplňou. V rodinných kanceláriách si môžu dovoliť rozvíjať vlastné podnikateľské ambície a disponujú väčšími právomocami pri spravovaní investičných portfólií. Pridanou hodnotou je aj skutočnosť, že spoločnosti ako Lorient a Simon Holdings nešetria na interiérovej úprave a pohodlí svojich zamestnancov.

Menšie majetky, vyššia odbornosť

Cliff Roesler, ktorý je výkonným riaditeľom investičnej spoločnosti Angle Advisors v Birminghame, uviedol, že zatiaľ neexistujú spoľahlivé štatistiky týkajúce sa rozvoja rodinných kancelárií v juhovýchodnom Michigane. Roesler napriek tomu odhaduje, že kým pred 15 rokmi pôsobilo na miestnom trhu približne 15 takýchto inštitúcií, ich počet v súčasnosti dosahuje viac než 100. Rodinné kancelárie sa v minulosti týkali výhradne tých najbohatších predstaviteľov americkej populácie. Aktuálne sme však svedkami toho, že týmto smerom sa uberajú aj rodiny s omnoho menšími objemami majetku.

Gary Lewis, ktorý je výkonným riaditeľ investičnej spoločnosti Cascade Partners v meste Southfield, poznamenal, že zmluvy v oblasti fúzií a akvizícií dosahujú v súčasnosti mimoriadne vysoké hodnoty. Túto skutočnosť pripísal práve rozvoju rodinných kancelárií. Lewis vysvetlil: „Trh spojený s fúziami a akvizíciami bol za posledných osem rokov mimoriadne silný. Zaznamenali sme vysokú likviditu, čo viedlo k vytváraniu veľkého objemu kapitálu. Ľudia, ktorí predávajú spoločnosti, disponujú odbornými znalosťami na vysokej úrovni a skúsenosťami v každodennej podnikateľskej činnosti. Niet pochýb o tom, že chcú investovať do podnikov, ktoré poznajú.“

Keďže mnohé rodinné kancelárie sú financované bohatými podnikateľmi, ktorí úspešne vybudovali svoje vlastné spoločnosti, sú ochotné investovať do začínajúcich a rozvíjajúcich sa firiem. Spoločnosti investujúce rizikový kapitál sú v tomto smere omnoho opatrnejšie.

Chris Rizik, ktorý je generálnym riaditeľom a správcom investičného fondu Renaissance Venture Capital Fund v meste Ann Arbor, uviedol: „Rodinné kancelárie sú ochotné v čoraz väčšej miere investovať do start-upových spoločností.“ Rizik investuje do spoločností, ktoré majú záujem investovať rizikový kapitál do rozvoja podnikov v Michigane. Ďalej uviedol: „Spoločnosti investujúce rizikový kapitál sa v posledných rokoch vyhýbali podnikom, ktoré sa zaoberajú vývojom medicínskych zariadení a technológií. A práve v tomto sektore na scénu vstupujú rodinné kancelárie.“

Miestne rodinné kancelárie

Lorient je jednou z rodinných kancelárií, ktoré majú v úmysle investovať do začínajúcich firiem so zdravotníckymi pomôckami. Mitchell založil Lorient v roku 2015, pričom na rozvoj podniku zasvätil 250 miliónov dolárov z vlastnej finančnej rezervy. V roku 2014 predal svoj väčšinový podiel v spoločnosti U.S. Medical Management, ktorú založil v roku 1993. Tento podiel od neho odkúpila spoločnosť Centene Corp v St. Louis za 200 miliónov dolárov.

Rodinná kancelária Lorient má flexibilnú investičnú stratégiu. Pôsobí v úlohe súkromnej investičnej spoločnosti, pričom skupuje väčšinové a menšinové podiely v etablovaných spoločnostiach a zároveň investuje rizikový kapitál do nových start-upov. Jej prvá investícia rizikového kapitálu zahŕňala 3,3 milióna dolárov, ktoré putovali na účet spoločnosti First Sense Medical. Tento začínajúci podnik má v pláne využívať infračervené tepelné zobrazovanie, ktoré by dokázalo detegovať rakovinu prsníka omnoho skôr a spoľahlivejšie ako tradičná mamografia.

Mitchell po založení spoločnosti Lorient uviedol: „Nadobudol som veľký kapitál, čo mi umožnilo rozbehnúť ďalšie podnikanie. Mojím cieľom bolo zvyšovať hodnotu začínajúcich podnikov a inteligentné investovanie rodinných finančných prostriedkov. Naša kancelária sa start-upom snaží poskytovať cestu na vyššiu úroveň podnikania.“

Mitchell tiež potvrdil, že všetci jeho zamestnanci disponujú bohatými skúsenosťami. Zároveň opísal, že spolupracuje aj s inými rodinnými kanceláriami, vrátane spoločnosti Simon Holdings Group, ktorá sídli v Birminghame.

Súvisiace: Prečo túžba stať sa milionárom nedáva zmysel

Simon v roku 1985 založil spoločnosť Atlas Oil, pričom mal k dispozícii iba jediné nákladné vozidlo a vlastnú kreditnú kartu. Táto malá firma sa však časom stala veľkoobchodným predajcom palív s trhovou hodnotou vo výške 2 miliárd dolárov. Simon následne vybudoval sieť šiestich investičných fondov, ktoré v súčasnosti vystupujú pod značkou Simon Holdings.

Simon uviedol: „Neinvestujeme do spoločností, ktoré jednoducho potrebujú kapitál. Namiesto toho sa zameriavame na začínajúce firmy, ktoré potrebujú mentorskú podporu a asistenciu pri riadení operácií. Snažíme sa im sprostredkovať technológie, ktoré im pomôžu pri rozvoji ich podnikania. Ponúkame skúsenosti a odbornosť, ktorú sme nadobudli pri riadení vlastných spoločností.“

Zdroj: Fortune, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×