Ďalšia kríza by mohla začať v Silicon Valley

26. 9. 2017

Od poslednej finančnej krízy uplynulo takmer 10 rokov. Niektorí ľudia už dokonca začali predpovedať, že ďalšia je za rohom. A keď príde, miesto jej vzniku pravdepodobne nebude na Wall Street. Mohla by vypuknúť v Silicon Valley.

Svet financií v súčasnosti vyzerá inak ako pred 10 rokmi. Naše najväčšie obavy sa v roku 2007 týkali bánk, ktoré boli príliš dôležité na to, aby padli. Banky na Wall Street narástli do takých ohromujúcich rozmerov a stali sa takými dôležitými pre zdravie finančného systému, že žiadna racionálna vláda nemohla dopustiť, aby sa zrútili. Keď si banky uvedomili svoje postavenie, púšťali sa do prehnane riskantných investícií na trhoch s nehnuteľnosťami a vymýšľali stále komplikovanejšie finančné deriváty. Výsledkom bola najväčšia finančná kríza od čias Veľkej depresie.

Od roku 2007 sme v riešení dilemy, spojenej s príliš sebavedomými bankami dosiahli veľký pokrok. Dnes sú banky kapitalizované oveľa lepšie ako kedykoľvek predtým. Regulačné orgány vykonávajú pravidelné záťažové testy veľkých inštitúcií. Dodd-Frankov zákon ukladá prísne nároky na systémovo dôležité finančné inštitúcie.

Týmto reformám sa uspokojivo podarilo znížiť riziká, ktoré spôsobili poslednú finančnú krízu. Zároveň však ignorovali a v niektorých prípadoch umocnili riziká, ktoré môžu spôsobiť nasledujúcu.

Od roku 2007 sa vo finančnom sektore šíri obrovská vlna inovácií, ktorá už zasiahla takmer každú oblasť finančníctva. Noví robo-poradcovia ako Betterment a Wealthfront začali poskytovať finančné poradenstvo založené na algoritmických výpočtoch, pričom ľudský faktor v týchto procesoch nemá takmer žiadne miesto. Crowdfundingové spoločnosti ako Kickstarter a Lending Club zaviedli nové možnosti, pomocou ktorých môžu spoločnosti a jednotlivci zhromažďovať finančné prostriedky, prostredníctvom rozptýlených sietí investorov. Nové virtuálne meny ako Bitcoin a Ethereum radikálne zmenili naše chápanie toho, ako môžu a ako by mali peniaze fungovať.

Trhy s finančnými technológiami („FinTech“) sú plné malých start-upových spoločností („FinTech spoločnosti“). Sú presným opakom veľkých centralizovaných bánk na Wall Street, ktoré svetu financií tak dlho dominovali. FinTech spoločnosti priniesli veľké výhody tak investorom, ako aj spotrebiteľom. Vniesli automatizáciu do finančného rozhodovania a znížili náklady pri vykonávaní finančných transakcií. Premazali ozubené kolesá finančného systému a ten sa stal rýchlejším a efektívnejším. Prostredníctvom nich majú prístup ku kapitálu aj skupiny, ktoré boli v minulosti znevýhodnené. Vo finančnom sektore tak zavládla demokracia, ako nikdy predtým.

Ale revolúcie často končia skazou. A revolúcia FinTech spoločností vytvára prostredie, ktoré je náchylné na nestabilitu a rozvraty. Robí to troma spôsobmi.

Po prvé, FinTech spoločnosti sú voči náhlym nepriaznivým finančným šokom zraniteľnejšie ako tradičné banky na Wall Street. Sú malé a nediverzifikované a aj mierne výkyvy na trhu pre nich môžu mať vážne následky. Vezmite do úvahy prípad tokijskej spoločnosti Mt. Gox, ktorá bola najväčšou Bitcoinovou burzou na svete. Samozrejme iba dovtedy, kým sa v roku 2014 niekto nabúral do jej systému. Utrpela straty, ktoré by pri dnešnej cene Bitcoinu dosahovali viac ako 3,5 miliardy dolárov.

Po druhé, FinTech spoločnosti je ťažšie monitorovať ako konvenčné finančné inštitúcie. Pri vykonávaní mnohých svojich základných úloh sa spoliehajú na zložité počítačové algoritmy. Pre nezasvätených jednotlivcov je preto ťažké získať jasnú predstavu o rizikách a odmenách jednotlivých finančných rozhodnutí. Mnohé z ich technológií sú navyše také moderné a inovatívne, že sa môžu ocitnúť mimo dosahu zastaraných regulačných štruktúr. V poslednej dobe sa výrazne zvýšila popularita takzvaných počiatočných ponúk digitálnych mien. Regulačné orgány po celom svete jednoducho nevedeli, ako na tento fenomén reagovať.

Po tretie, FinTech spoločnosti si zatiaľ neuzákonili súbor nepísaných noriem a očakávaní, ktorými sa riadia tradičné finančné inštitúcie. Keď sa spoločnosť Lehman Brothers ocitla v roku 2008 na pokraji bankrotu, vedúci predstavitelia najväčších investičných bánk na Wall Street sa zišli v New Yorku, aby svoje kroky koordinovali a zabránili ďalšiemu šíreniu paniky. Je ťažké predstaviť si podobný vývoj situácie vo svete FinTechu. Toto odvetvie je veľmi mladé a hráči sú príliš rôznorodí. Podniky nemajú skutočnú motiváciu spolupracovať v záujme väčšieho dobra. Namiesto toho uprednostňujú agresívny rast a ľahkomyseľné správanie.

Ako sa môže FinTech stať bezpečnejšou oblasťou pre podnikanie? Jednoduchá odpoveď neexistuje. Na začiatok by bolo vhodné pozrieť sa na situáciu mimo Spojených štátov. Podnikavé vlády v Abú Zabí a Singapure rozbehli nový systém, v rámci ktorého môžu FinTech spoločnosti spolupracovať priamo s regulačnými orgánmi a tak sa postarať o bezpečnosť a spoľahlivosť svojich podnikov. Aj Úrad pre finančné správanie v Londýne vytvoril podobný program. Takáto iniciatíva je prísľubom úspešnej budúcnosti.

Je dôležité nájsť spôsoby, ktorými dokážeme optimalizovať trhy s finančnými technológiami. Ešte dôležitejšie je však uvedomenie, že ich musíme hľadať čím skôr. Budúcnosť finančného sektora už nie je na Wall Street. Spočíva v Silicon Valley.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×