Deutsche Bank zvažuje čiastočný odpredaj divízie správy aktív

26. 1. 2017

Deutsche Bank zvažuje čiastočnú počiatočnú verejnú ponuku svojej divízie správy aktív (asset managementu), ako súčasť svojej hlavnej reštrukturalizácie, keďže z dôvodu „toxických“ hypoték v Spojených štátoch čelí rekordnej pokute. S touto informáciou prišla agentúra Reuters, keďže získala výpovede od niekoľkých ľudí, ktorí sú rokovaniam na blízko.

Zdroje však dodali, že rokovania sú stále v počiatočnom štádiu a zatiaľ nebolo vykonané žiadne rozhodnutie. Jeden zo zdrojov dokonca uviedol, že pred takýmto krokom sa budú snažiť túto divíziu presunúť do Luxemburska, keďže práve táto krajina má jednoznačné daňové a regulačné výhody.

Deutsche Bank sa počas kontaktovania, k tejto veci odmietla vyjadriť.

Očakáva sa, že banka investorom na jar predloží aktualizáciu svojej stratégie. V tomto období by mala byť dosiahnutá aj dohoda ohľadom nových pravidiel kapitálovej primeranosti bánk od medzinárodného bankového dohľadu.

Najväčšia nemecká banka len počas minulého týždňa súhlasila so zaplatením urovnania, v hodnote 7,2 miliardy amerických dolárov, ktoré vyplynulo s vyšetrovaní ohľadom hypotekárnych cenných papierov, ktoré v roku 200á viedli k finančnej kríze.

Podľa analytikov, vedúci predstavitelia Deutsche Bank môžu v ich divízií správy aktív vidieť oporu, keďže zahŕňa jej ďalšiu značku (DWS Investments), ktorá predstavuje najväčšieho európskeho správcu fondov. Preto potencionálna počiatočná ponuka akcií (IPO) je pre túto divíziu, v hodnote 8 miliárd eur (8,6 miliardy dolárov) veľmi vhodná.

Divízia v prvých deviatich mesiacoch roka 2016 vykázala nárast zisku pred zdanením o 7 percent, na 549 miliónov eur, čo predstavuje takmer tretinu celkového zisku pred zdanením skupiny, ktorý bol na úrovni 1,6 miliardy eur.

V septembri 2016 držala pod správou aktíva v hodnote 715 miliárd eur.

Investori Deutsche Bank už v minulosti uviedli, že by dali prednosť čiastočnému odpredaju tejto jednotky, aj keď varovali, že takýto krok by znížil stály prísun príjmov z ich podnikania.

Divízia správy aktív bola v minulosti, v rôznych časových obdobiach spomínaná, ako potenciálny cieľ odpredaja. Avšak, Deutsche Bank vždy uvádzala, že na tejto divízií nechce nič meniť.

Generálny riaditeľ John Cryan, na stretnutí politikov a podnikateľov v Davose počas minulého týždňa uviedol, že správa aktív zostáva ich „absolútnym jadrom.“

Poznamenal: „Ľudia zabúdajú, ako je veľká a že pre Nás predstavuje neustály prísun predvídateľných ziskov a príjmov, takže sme s ňou veľmi spokojní.“

Počas minulého týždňa, ľudia blízky banke uviedli: „Kapitálové plány Deutsche bude taktiež určia, či Deutsche Bank nakoniec opätovne začlení jej maloobchodnú jednotku – Postbank k odpredaju, ale by si ju radšej udrží.

Deutsche Bank za rok 2016 pristúpila u svojich bankárov k drastickým zníženia bonusov.

Bonusy

Cryan minulý týždeň naznačil, že získavanie kapitálu, však nie je základný prípad možného plánu Deutsche Bank.

V Davode poznamenal: „Medzi naše silné preferencie nepatrí plán pre získavanie nového kapitálu … ale viem, nikdy nehovor nikdy.“

V samostatnom vyhlásení Deutsche Bank uviedla, že očakáva naznačenie plánov pre zoštíhlenie svojej hlavnej divízie investičného bankovníctva. To všetko, ako súčasť svojej strategickej revízie, keďže od začiatku 90. rokov prišla rýchlou expanziou.

Zdroj: Reuters, Handelsblatt

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×