Dopady hurikánu Harvey na ekonomiku a svet investícií

12. 9. 2017

Hurikán Harvey spustošil pobrežie Golfského zálivu. Vyžiadal si obete na ľudských životoch, zaplavil domácnosti a zničil infraštruktúru postihnutých oblastí. V prvom kvartáli tohto roku bol štát Texas, po Kalifornii druhým najväčším prispievateľom k celkovej hodnote HDP Spojených štátov amerických. Táto prírodná katastrofa bude mať ďalekosiahle dopady na správanie sa investorov vo vládnom, ako aj súkromnom sektore.

Makroekonomické dopady

Houston je spolu s okolitými regiónmi dôležitým centrom podnikania. Spolu s oblasťami The Woodlands a Sugar Land tvoria metropolitný trojuholník, ktorý je známy ako „Greater Houston“. Americký úrad pre ekonomickú analýzu (BEA) tvrdí, že v roku 2015 sa Greater Houston stal oblasťou so štvrtou najvyššou hodnotou hrubého domáceho produktu v USA. Celková produkcia tohto regiónu dosiahla približne 500 miliárd dolárov, čo predstavuje takmer 3% celkového HDP krajiny (v danom roku).

Denník The Financial Times napísal, že odborníci zo spoločnosti JP Morgan odhadli škody napáchané hurikánom Harvey na hodnotu $10 – $20 miliárd, čo by sa malo prejaviť zmenou v rámci HDP o 0,1 percentuálneho bodu. Analytici spoločnosti Goldman Sachs odhadujú, že dopad na HDP bude predstavovať 0,2%.

Dopady katastrofy na HDP danej oblasti sú však komplexnou problematikou. Je potrebné zvážiť krátkodobé ale aj dlhodobé faktory. Vzniknuté škody a narušená infraštruktúra ovplyvnia podnikanie a ekonomickú aktivitu predovšetkým z krátkodobého hľadiska. Obnova a rekonštrukcia poškodenej oblasti však môže z dlhodobého hľadiska zmierniť negatívne následky hurikánu.

Rovnaký vývoj situácie sme zaznamenali aj pri vyčíňaní hurikánu Katrina. Nie je pravdepodobné, že sa bude v prípade hurikánu Harvey ekonomika správať odlišne.

Brett Ryan, ktorý je ekonómom v Deutsche Bank povedal: „Negatívne dopady na ekonomický rozvoj budú sčasti vyvážené zvýšenými investíciami, ktoré budú smerovať do výstavby a rekonštrukcie. Je preto pravdepodobné, že táto nešťastná udalosť neovplyvní dlhodobú trajektóriu ekonomiky a monetárnej politiky.“

Dopady na priemysel

Texas je v Spojených štátoch najväčším hráčom na poli ropného a plynárenského priemyslu. V tomto štáte sú situované mnohé rafinérie a Texas vlastní ropné vrty na pevnine, ako aj na mori. Keď sa štátom prehnal hurikán Harvey, viaceré prevádzky museli prerušiť činnosť. Ďalšie pracovali s obmedzeným výkonom.

Americké ministerstvo energetiky vyhlásilo, že kvôli počasiu bola v Mexickom zálive k 30. augustu 2017 znížená kapacita produkcie ropy o 18% a kapacita ťažby zemného plynu o 19% (mimo pobrežia). Evakuovaných bolo vyše 100 plošín s posádkou a 5 vrtov. Produkcia zariadení na pevnine sa znížila o 300 000 až 500 000 barelov na deň.

Zavreté museli ostať aj americké národné rafinérie. Najväčšia z nich, vlastnená spoločnosťou Motiva, sa nachádza v meste Port Arthur. Celková kapacita rafinérií dosahuje viac než 3 milióny barelov za deň. To predstavuje 31,7% všetkej produkcie v rámci Golfského zálivu a 16,6% celkovej produkcie USA.

Hurikán prekazil plány aj ďalším rafinérskym spoločnostiam. Medzi ne patria rafinérie Baytown a Beaumont Rafineries, ktoré vlastní spoločnosť Exxon. Činnosť prerušili aj podniky Corpus Christi a Three Rivers ktoré sú vo vlastníctve spoločnosti Valero Energy a rafinéria Pasadena, ktoré patrí pod spoločnosť Petrobras. Ďalšími boli Tx refinery, Tx unit a Deer Park ktoré sú spravované spoločnosťou Shell.

Produkcia v Golfskom zálive.

Ministerstvo energetiky v poslednej správe tvrdí, že niektoré rafinérie už svoju činnosť začali obnovovať. V závislosti na vzniknutých škodách však môže trvať niekoľko týždňov, kým dosiahnu pôvodný výkon.

Dopad na dopravu

Texas je taktiež domovom najrušnejších a najväčších nákladných prístavov v krajine. V roku 2015 prešlo prístavmi v Texase 563 miliónmi ton nákladu, čo je takmer 22% z celkového výkonu v USA. Houston (2.), Beaumont (5.), Corpus Christi (6.) a Texas City (15.) boli zaradené medzi 50 najväčších amerických prístavov. Silný dážď ochromil schopnosť nákladných lodí vykladať svoj tovar. Správa ministerstva odhalila, že do 28. augusta 2017 nedokázalo svoj náklad vyložiť až 22 tankerov, ktoré dokopy niesli viac ako 15,3 miliónov barelov ropy.

Záplavy narušili aj nákladnú dopravu na cestách a železniciach. To by mohlo viesť k oneskoreniam v donáške a predovšetkým k vyšším nákladom na prepravu.

Poistenie

Postupom času sa odhaľuje skutočná škoda napáchaná prírodným živlom. Spolu s týmito informáciami sa objavujú odhady týkajúce sa poistných nákladov. Mark Hanna, ktorý je hovorcom poisťovacej spoločnosti Insurane Council of Texas, odhadol vzniknutú škodu na 12 miliárd dolárov, podobne ako v roku 2008, po Hurikáne Ika. Sarah DeWittová, ktorá na analytičkou spoločnosti JP Morgan, uvádza že škoda bude pravdepodobne nižšia a dosiahne menej ako 9 miliárd dolárov.

Analýza realizovaná prieskumnou spoločnosťou CreditSights naznačuje, že najväčšiu škodu spojenú s poistnými udalosťami utrpí štátna poisťovacia spoločnosť State Farm. Za ňou sú na zozname spoločnosti All Corp, Farmers Insurance, USAA a Liberty Mutual Insurance. Najviac postihnutá súkromná spoločnosť bude CAN.

Cena akcií spoločnosti All State v období medzi 24. a 30. augustom klesla až o 3%. Historické údaje však dokladujú, že pri podobných katastrofách sa poisťovacie spoločnosti prenesú cez svoje straty a problémom čelia najmä zaisťovacie spoločnosti.

Dopad na súkromné financie

Prírodné katastrofy predstavujú ničivý fyzický a psychický zážitok. Zničujúco však môžu zapôsobiť aj na finančnú situáciu. Robert Lawless, ktorý je profesorom práva na univerzite v Illinois, uverejnil výskum pojednávajúci o priamom dopade hurikánov na osobný bankrot zasiahnutých občanov. Počas troch rokov realizovania štúdie zistil, že aj štáty vystavené zosuvom pôdy zaznamenali nárast počtu bankrotujúcich jednotlivcov až o 45%.

Závažnej situácii v prípade prírodných katastrof čelia najmä ľudia bez vhodného poistenia majetku. To sa môže prejaviť aj v prípade hurikánu Harvey. Americká federálna agentúra pre zvládanie krízových situácií (FEMA) tvrdí, že podľa údajov z 20. júna 2016 malo v najviac postihnutých oblastiach okolo mesta Houston, iba 15% domácností uzavreté poistenie proti povodniam. Uzatváranie poistných zmlúv proti povodniam malo počas štyroch z posledných piatich rokov klesajúcu tendenciu.

Počet poistných zmlúv proti povodniam uzavretých v regióne Harris, v štáte Texas. V rámci všetkých rokov sa uvádzajú údaje z 30. júna, v roku 2014 je zobrazený údaj z 31. júla.

Ľudia mimo juhozápadu krajiny pocítia následky hurikánu až keď budú chcieť dotankovať svoje vozidlá. Pokles v produkcii pohonných látok spôsobí, že ich cena sa bude zvyšovať. Ako dlho bude tento trend pokračovať závisí od toho, ako rýchlo sa podarí vyčísliť škody a obnoviť výrobný proces.

Dopad na federálnu vládu

Neadekvátne povodňové poistenie škodí najmä ľuďom, ktorým hurikán zničil ich domov. Avšak vyvíja tlak aj na Národný program povodňového poistenia. Program vypláca straty tým, ktorí nemajú poistenie proti povodniam a často si požičiava peniaze od ministerstva financií, aby splnil nároky na vyplácanie pohľadávok.

Úrad pre zodpovednosť vlády Spojených štátov amerických (GAO) však začiatkom tohto roka zaradil program medzi organizácie s vysokým rizikom. Domnieva sa totiž, že program nebude schopný generovať dostatočné príjmy na to, aby splatil čo si vypožičal.

Úrad vyhlásil: „V marci roku 2016 agentúra FEMA dlhovala ministerstvu financií 23 miliárd dolárov. To predstavuje výrazné zvýšenie od novembra 2012, kedy sa dlh pohyboval na úrovni 20 miliárd dolárov. Na konci decembra 2014, FEMA odviedla na účet ministerstva splátku vo výške 1 miliardy dolárov. Išlo o prvú takúto splátku od roku 2010.“

Dopady na investičný sektor

Akciové trhy sotva reagovali na vyčíňanie hurikánu Harvey a zdalo sa, že sa viac obávajú testov rakiet Severnej Kórei. Pokiaľ ide o ropný priemysel, akcie spoločností Exxon a Royal Dutch zažili mierne výkyvy, ale medzi 24. a 30. augustom sa držali na stabilnej úrovni. Akcie spoločnosti Valero Energy dokonca narástli takmer o 1,5%. Vďačia za to pravdepodobne zvýšenej cene benzínu.

Jim Cramer zo CNBC poukazuje na to, že akcie poisťovacích spoločností môžu z krátkodobého hľadiska mierne utrpieť. V rámci strednodobého horizontu však presunú výdavky spojené s vyplácaním pohľadávok na zaisťovacie spoločnosti a ich akcie by mohli dokonca stúpať. V rámci troch mesiacov po hurikáne Katrina sa zvýšila hodnota akcií spoločnosti Progressive o 27% a akcie spoločnosti Chubb Limited o takmer 25%.

Ceny akcií poisťovacích spoločností po hurikáne Katrina. Zobrazené je obdobie od 23. augusta po 23. november roku 2005.

Ceny ropy sa zásadne nezvýšili ani následkom obmedzenia produkcie a výpadkov v dodávkach importovanej suroviny. Niektorí analytici tvrdia, že táto situácia je ideálnou príležitosťou pre útok zo strany producentov bridlicovej ropy.

Howard Marella, ktorý je prezidentom spoločnosti Icon Alternatives investujúcej do futures kontraktov, povedal: „Hurikán zasiahol produkciu ropy v postihnutej oblasti a zároveň vyzdvihuje dôležitosť produkcie bridlicovej ropy. Bridlica je silným hráčom. Je to jeden z dôvodov, prečo cena ropy nestúpla. Už vieme, že bridlicová ropa je vhodnou alternatívou, ktorá je schopná nahradiť tradičné vrty. Teraz by sa produkcia bridlicovej ropy mohla výrazne zvýšiť, čo by nám poskytlo dlhodobú predstavu o tom, koľko barelov za deň vieme vyprodukovať týmto spôsobom.“

Zdroj: WSJ, Bloomberg, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×