Druhý najvyšší mrakodrap na svete je po omeškaní konečne otvorený

12. 12. 2017

Shanghai Tower predstavuje najvyšší mrakodrap Číny. Jeho otvorenie sa omeškalo o viac než dva roky, ale v súčasnosti sa už zapĺňajú kancelárske priestory na všetkých jeho poschodiach.

Kancelárske priestory 128-poschodovej stavby aktuálne patria viac ako 60 spoločnostiam. Vyskytujú sa medzi nimi aj veľké mená čínskeho finančného trhu ako napríklad Ant Financial. Jedná sa o spoločnosť, ktorú vlastní miliardár Jack Ma, zakladateľ internetovej firmy Alibaba. Na prízemí vežiaka sa nachádza podnik Fatburger & Fatbar, ktorý servíruje prvotriedne hamburgre a prezentuje sa ako ideálne miesto na pár drinkov, po dlhom dni v práci.

Výstavba Shanghai Tower stála celkovo $ 2,4 miliardy a budova sa tak stala najdrahším mrakodrapom v Číne. Je druhou najvyššou budovou na svete, disponuje najrýchlejším výťahom na planéte a najpokrokovejším architektonickým softvérom a technológiami. Napriek tomu by ste však nemali očakávať prehnanú okázalosť.

Cheng Luo, ktorý je hovorcom mrakodrapu, vraví: „Radi by sme ostali nenápadní. Neplánujeme žiadnu veľkolepú otváraciu ceremóniu. Budova je v súčasnosti dokončená po všetkých stránkach, no aj doteraz sme boli verejnosti vystavení v nadmernej miere.“

Otvorenie 632-metrového mrakodrapu bolo naplánované na polovicu roka 2015. Jeho rozmery a zložitosť architektonických projektov však spôsobili, že bolo potrebné vyčleniť omnoho viac času na doladenie opatrení z hľadiska požiarnej bezpečnosti. Sčasti bola dôvodom skutočnosť, že doteraz neexistovali stavebné normy pre niektoré prvky takejto majestátnej budovy. A to aj napriek tomu, že Čína v poslednej dobe investuje do výstavby veľkého množstva projektov a snaží sa pretlačiť Šanghaj do pozície svetového finančného centra.

Podobné: Prenájom bytov na Manhattane vynáša takmer toľko ako štátne dlhopisy

Jason Barr, ktorý je profesorom ekonomiky na Rutgersovej univerzite v americkom meste New Jersey, vysvetľuje: „Čína túži propagovať samú seba po celom svete takým spôsobom, že bude poukazovať na svoje úspechy v rámci ekonomického rastu a globálneho kapitalizmu. Konštrukcia takejto veže symbolizuje, že ekonomický a politický systém Číny v ničom za Západným kapitalizmom nezaostáva.“

Problém s bezpečnostnými opatreniami

Mrakodrap Shanghai Tower má skutočne komplexný dizajn. Vonkajší povrch veže je spevnený dvojitou konštrukciou, ktorá ja navrhnutá za účelom zníženia nakláňania sa budovy, pod náporom silného vetra. Ďalším významným bezpečnostným prvkom sú napríklad ohňovzdorné výťahy. Uvedené príklady však znázorňujú, že čínske regulačné opatrenia nedokážu udržiavať krok s vývojom moderných technológií. Sektory priemyslu od letectva cez staviteľstvo až po armádne systémy si v súčasnosti osvojujú, či dokonca vyvíjajú vlastné revolučné technológie. Čínske regulačné orgány sa však napriek tomu ešte stále obmedzujú na metódy a pravidlá, ktoré boli zavedené pred desiatkami rokov.

Budova Shanghai Tower (v strede), medzi mrakodrapmi Shanghai World Financial Center (vľavo) a Jinmao Tower.

Dan Winey je výkonným riaditeľom architektonickej spoločnosti Gensler, ktorá bola zodpovednou za návrh dizajnu Shanghai Tower, poznamenal: „V priebehu celého realizovania projektu sme sa opätovne stretávali so závažným problémom. Najprv sme navrhli konkrétny dizajn istého prvku, následne sme však zistili, že pre takého prevedenie neexistujú bezpečnostné opatrenia. Museli sme teda vytvoriť požadované protokoly. Takto to šlo dookola takmer, počas celých siedmych rokov.“ Nové opatrenia museli byť vypracované napríklad v rámci evakuácie výťahu, počas požiaru. Jedná sa totiž o prvý takýto prípad medzi výškovými budovami v Číne.

Rozhľadňa mrakodrapu bola sprístupnená verejnosti už v apríli tohto roka. Štátna spoločnosť Shanghai Municipal Investment, ktorá je jedným z hlavných investorov výškovej budovy, však tvrdí, že orgány zamerané na požiarnu ochranu schválili jej používanie až v júni. Budova bola oficiálne vyhlásená za dokončenú 18. júla.

Obsadenosť mrakodrapu

Reštaurácia Fatburger na prízemí je populárnou medzi domácimi aj zahraničnými návštevníkmi. Ponúka červený biliardový stôl, sedem druhov čapovaných pív a barman Vám okamžite vyčarí pozoruhodné množstvo prestížnych drinkov. Na jedálnom lístku figurujú pokrmy ako hongkonské dim sum, kurča po hainansky, šanghajské knedličky a japonská rezancová polievka.

Spoločnosť Ant Financial zabrala tri a pol poschodia už koncom marca. Stala sa tak najväčším nájomcom v rámci 34 (doteraz) obsadených poschodí, ktoré ponúkajú kancelárske priestory. V auguste sa do mrakodrapu nasťahovala aj mníchovská spoločnosť Allianz, pričom londýnska poisťovacia firma Lloyd’s of London dorazila do priestorov v septembri. Spoločnosť Fitch Ratings vyhlásila, že uviedla do prevádzky svoju novú pobočku už v septembri minulého roka. To bolo asi štyri mesiace predtým, ako predstavitelia Shanghai Tower ohlásili, že sa vysporiadali s nedostatkami na poli požiarnej bezpečnosti.

Medzi ďalších nájomcov kancelárskych priestorov sa radia najmä právnické firmy a spoločnosti, ktoré poskytujú finančné služby. Cheng vraví, že na najvyšších poschodiach mrakodrapu sa nachádza luxusný hotel spoločnosti Shanghai Jin Jiang International Hotels. Ten však pred začiatkom budúceho roka pravdepodobne nebude otvorený.

Shanghai Tower je o niečo nižší ako 828-metrový mrakodrap Burj Khalifa v Dubaji. Prináša však do Šanghaja nové kancelárske priestory o rozlohe 220 180 metrov štvorcových a je schopný poskytnúť pracovný priestor pre 34 767 ľudí. Realizácia celého projektu stála $ 2,4 miliardy. Informačný portál Emporis.com pre porovnanie uvádza, že budova One World Trade Center v New Yorku poskytovala kancelárske priestory o rozlohe 278 709 metrov štvorcových a jej hodnota dosahovala $ 3,9 miliardy.

Verejné orgány sú radšej opatrné

Zmena postojov k rozvoju miest a niekoľko významných katastrof v Číne spôsobili, že verejné orgány majú obavy z podobných ambicióznych projektov. V roku 2009 sa v Pekingu slávil začiatok nového čínskeho roku a jeden z ohňostrojov, spôsobil požiar vy výškovej budove Beijing Television Cultural Center. V roku 2010 si požiar vo výškovej obytnej budove v Šanghaji vyžiadal život 58 ľudí. Udalosti počas osláv Silvestra v roku 2014 si vyžiadali 58 obetí, čo viedlo k podnieteniu iniciatívy v rámci revidovania bezpečnostných opatrení, v rôznych oblastiach života čínskych obyvateľov.

Architektonické nákresy mrakodrapu Shanghai Tower.

Za zmienku nepochybne stojí aj tohtoročný požiar výškovej obytnej budovy Grenfell Tower v Londýne, ktorý usmrtil desiatky ľudí. Podobné nešťastie sa odohralo v roku 2015 v hoteli Address Downtown v Dubaji. Takéto katastrofy iba podčiarkujú ťažkosti, ktoré sú spojené s evakuáciou vysokých stavieb.

Dizajn Šanghajskej veže sa opiera o rozľahlé otvorené priestory, ktoré sa nachádzajú medzi presklenou konštrukciou a vnútornými stenami. Tie mohli viesť k riziku vytvárania komínov, prostredníctvom ktorých by sa mohol požiar rýchlo šíriť, medzi viacerými poschodiami budovy. Práve podobné otvorené priestory boli údajne jedným z dôvodov, prečo sa oheň v budove Grenfell vymkol spod kontroly. Architekti v Šanghaji následne vytvorili bezpečnostný systém vzduchových uzáverov.

Podobné: 15 obrovských projektov, ktoré zmenia svet

Spoločnosť Gensler tvrdí, že ak bude mrakodrap naplno vyťažený, evakuácia bude trvať približne 2 hodiny a 18 minút. V prípade funkčných výťahov sa tento čas zníži na 1 hodinu a 48 minút. Núdzové výťahové šachty sú natlakované tak, aby nenasávali dym a disponujú dvojitým záložným generátorom elektrickej energie.

„Úplne bezpečné“

Winey zo spoločnosti Gensler vraví: „Všetko musí byt absolútne bezpečné. Nikto nechce riskovať, že sa niečo pokazí.“ Ďalej dodáva, že vonkajšia presklená stena mrakodrapu doteraz nebola testovaná na žiadnej budove podobných rozmerov. Jej návrh si vyžadoval zapojenie pokročilých modelovacích softvérov. Konštrukcia sa skladá z viac než 20 000 sklenených tabúľ, pričom každá jedna z nich musela byť prácne analyzovaná laserovou technológiou. To spôsobilo spomalenie celkovej konštrukcie.

Sklenená fasáda mrakodrapu Shanghai Tower.

Futuristická architektúra mrakodrapu využíva niekoľko dlhodobo udržateľných technológií. V samotnej fasáde budovy sa nachádza 270 veterných turbín, ktoré generujú elektrickú energiu pre celý objekt. Dažďová a odpadová voda je recyklovaná a následne slúži na splachovanie záchodov a zavlažovanie zelene v celej budove.

Barr z Rutgersovej univerzity dodáva: „Mrakodrap Shanghai Tower je svetovou ikonou, ktorá reprezentuje ekonomickú a finančnú silu Číny. Je spôsobom, ktorým Čína a Šanghaj dávajú najavo svoju ekonomickú moc.“

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×