Dva startupy spojili sily a mohli by spôsobiť revolúciu na Wall Street

15. 2. 2018

Niektorí obchodníci z Wall Street využívajú službu na odosielanie správ s názvom Symphony. Nedávno bola zabudovaná do platformy spoločnosti OpenFin, ktorá poskytuje rôzne aplikácie spojené s finančným priemyslom. Táto integrácia otvorí nové možnosti pre hráčov z Wall Street, keďže budú môcť kombinovať komunikačné funkcie aplikácie Symphony s obchodnými a dátovými funkciami aplikácií, ktoré sa už v súčasnosti nachádzajú na platforme OpenFin. Takýto krok by mohol predstavovať hrozbu pre služby agentúry Bloomberg a aplikáciu Eikon od spoločnosti Thomson Reuters.

Komunikačná aplikácia Symphony, ktorá sa v poslednej dobe stala obľúbeným nástrojom medzi firmami na Wall Street, bola nedávno začlenená do repertoáru operačného systému OpenFin. Ten predstavuje platformu, ktorá v rámci sektora finančným služieb prevádzkuje rôzne aplikácie s vysokou úžitkovou hodnotou. Obe spoločnosti túto spoluprácu už potvrdili 8. februára.

Spoločnosť Symphony Software Foundation je nezávislou neziskovou organizáciou, ktorá prispela k zavádzaniu inovatívnych technológií, v rámci komunikačných aplikácií vo svete finančného sektora. V súčasnosti zahŕňa viac než 50 projektov, 100 prispievateľov a developerov, 4 aktívne pracovné skupiny a 25 členských spoločností.

Podobné: Wall Street sa zatiaľ nemusí obávať čínskych bánk

Jej primárnym cieľom je presadzovanie open-source technológií v sektore poskytovania finančným služieb. Open-source softvér predstavuje počítačový softvér s otvoreným zdrojovým kódom. To znamená, že užívatelia so zakúpenou licenciou ho môžu používať, modifikovať a šíriť ďalej. V konečnom dôsledku sú schopní prispôsobiť daný program vlastným špecifickým potrebám.

OpenFin

Spoločnosť OpenFin bola založená v roku 2010. Na trh priniesla prvý univerzálny operačný systém, prispôsobený potrebám finančného priemyslu. Jej centrála sídli v meste New York a prevádzkuje kancelárie aj v Londýne. V súčasnosti poskytuje služby viac než 45 najväčším bankám a obchodným platformám sveta, medzi ktoré sa radia napríklad BNP ‎Paribas, Citigroup, HSBC, ICAP, JP Morgan a RBS. Aktuálne hosťuje na svojej platforme viac než stovku aplikácií. Integrácia služby Symphony do tejto komplexnej siete znamená, že komunikačnú aplikáciu bude možné využívať v tandeme s ktorýmkoľvek softvérom v ponuke platformy. Jedná sa teda o podobný princíp, na ktorom vzájomne interagujú aplikácie sociálnych sietí na našich smartfónoch.

Mazy Dar, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti OpenFin, sa k týmto novinkám vyjadril nasledovne: „Sprístupnením aplikácie Symphony, prostredníctvom operačného systému spoločnosti OpenFin sa snažíme dosiahnuť, aby naši spoloční zákazníci mohli využívať jej výhody v spojení s ďalšími aplikáciami dostupnými cez túto platformu.“

Gabriele Columbro, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti Symphony Software Foundation, dodal: „Spoločnosť OpenFin sa rozhodla dať priestor open-source softvéru a sprostredkovať integráciu rôznych aplikácii do svojej platformy. Považujem to za mimoriadne ambiciózny a prospešný krok. Obchodníci budú môcť takýmto spôsobom vzájomne využívať svoje individuálne ekosystémy a developeri získajú prístup k najkvalitnejším technológiám každej zapojenej spoločnosti. Integrácia je zároveň obrovským prínosom aj pre každého zákazníka, ktorý bude využívať funkcie platformy OpenFin. Práve takáto iniciatíva má potenciál viesť k inováciám v oblasti vysoko hodnotných spoločných riešení, ktoré môžu v konečnom dôsledku pretvoriť charakter podnikania na Wall Street.“ Integrácia softvérov sa v súčasnosti nachádza vo fáze beta testovania.

Aplikácia Symphony sa v súčasnosti môže pochváliť 230 000 užívateľmi naprieč 200 firmami, zatiaľ čo systém OpenFin je nainštalovaný s plnou licenciou na viac než 125 000 počítačoch, v rámci 400 spoločností pôsobiacich na Wall Street. Spoločnosť Symphony v priebehu mája minulého roku získala finančnú dotáciu o hodnote 63 miliónov dolárov a súhrnne tak zhromaždila finančné prostriedky na úrovni 234 miliónov dolárov. Spoločnosť OpenFin vo februári 2017 ukončila kolo financovania, v rámci ktorého sa jej podarilo zhromaždiť financie o hodnote 15 miliónov dolárov. Rizikový kapitál jej v tomto prípade poskytla investičná banka JP Morgan. Poskytovateľ softvéru tak celkovo vyzbieral už 22 miliónov dolárov. Medzi ďalších investorov do platformy OpenFin patria významné mená ako Bain Capital Ventures, DRW Venture Capital, Euclid Opportunities, Nyca Partners a Pivot Investment Partners.

Symphony istým spôsobom kopíruje komunikačné funkcie, ktoré ponúka softvérový systém známy ako Bloomberg Terminal. Mnoho zástancov aplikácie sa rozhodlo investovať do jej rozvoja, výhradne s cieľom vyvinúť nátlak na agentúru Bloomberg, ktorá v súčasnosti na tomto trhu vystupuje v úlohe softvérového giganta. Tá totiž svojim užívateľom v ročnom predplatnom účtuje viac než 20 000 dolárov, na základe čoho môžu využiť funkcie svojho komunikačného terminálu.

Podobné: Jedna z najúspešnejších súkromných investičných spoločností sa nenachádza na Wall Street

Ambíciou operačného systému OpenFin ja stať sa rovnakým prínosom pre Wall Street, akým boli iOS a Android pre svet mobilných aplikácií. Keby sa jej to podarilo, zamestnanci spoločností z Wall Street by boli schopní vybudovať si vlastné osobné platformy kombináciou aplikácie Symphony s ďalšími službami systému OpenFin, ktoré im uľahčujú prácu v rámci ich podnikania. Zároveň by tak čelili omnoho nižším výdavkom ako v súčasnosti. Poplatok za využívanie komunikačnej aplikácie Symphony predstavuje 20 dolárov na mesiac, zatiaľ čo finančné inštitúcie majú bezplatný prístup k platforme spoločnosti OpenFin.

Generálny riaditeľ spoločnosti OpenFin však zastáva názor, že integrácia týchto dvoch softvérov môže prispieť k tomu, že sa Wall Street začne podobať na Silicon Valley. Ďalej vysvetlil: „OpenFin je vo svojej podstate technologickou spoločnosťou rovnakého charakteru ako giganti zo Silicon Valley. Jediným rozdielom je skutočnosť, že sa zameriavame na zdokonaľovanie svetových finančných centier. Popredné technologické spoločnosti dosiahli bezprecedentný úspech predovšetkým zameraním sa na open-source softvér. Už dávno nás oslovila snaha spoločnosti Symphony Software Foundation o aplikáciu tohto prístupu, vo svete finančných služieb.“

Zdroj: MarkWatch, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×