Giving Pledge – projekt, ktorý chcel zmeniť filantropiu miliardárov

16. júla 2019

Pred desiatimi rokmi – v máji 2009, miliardári Bill Gates a Warren Buffett v New York City pre ostatných miliardárov usporiadali súkromnú večeru. Údajne sa jej zúčastnila Oprah, a taktiež aj David Rockefeller a Michael Bloomberg. Rok na to, prezradili o čom toto stretnutie bolo: Gates a Buffett sa so svojimi ultra-bohatými kolegami rozprávali o filantropii a snažili sa ich presvedčiť, aby sami boli viac filantropickí.

V roku 2010 spustili projekt, o ktorom dúfali, že zmení svet filantropie: Giving Pledge (Sľub darovať). Zámerom bolo presvedčiť miliardárov, aby prisľúbili minimálne 50% podiel svojho majetku, charite. Bolo to vítané s nadšením. Tieto stretnutia zhodnotil článok z časopisu Fortune: “Spoločnosť nemôže pomôcť, ale môže byť príjemcom darov.” O desať rokov neskôr sme schopní zhodnotiť výsledky záväzku Giving Pledge. Stovky miliardárov sa zaviazali prispieť, medzi nimi aj bývalý starosta mesta New York – Michael Bloomberg, Mark Zuckerberg, Elon Musk a Mackenzie Bezosová. Bolo prisľúbených viac ako 500 miliárd amerických dolárov a časť už bola využitá.

Aj napriek tomu je však tento projekt tak trocha sklamaním. Napriek počiatočnému odhodlaniu Gatesa a Buffetta, vzdať sa aspoň polovice ich bohatstva, sú teraz bohatší ako predtým. Medzitým sa k tejto aktivite nepridal až tak veľký počet ďalších miliardárov. V Spojených štátoch amerických aktuálne žije 607 miliardárov, v roku 2010 sa jednalo o 404 jednotlivcov, avšak po celom svete ich bolo viac ako 2000 a z týchto 2000 miliardárov sa k tomuto sľubu prihlásilo len 204 z nich.

Podobné: Prečo má komunistická Čína toľko miliardárov?

Okrem toho sa za posledných desať rokov zmenilo aj to, čo si spoločnosť myslí o filantropii miliardárov. Verejný skepticizmus narastá a charitatívne aktivity miliardárov sú spochybňované a to z toho ohľadu, či majú reálne výsledky alebo či nie je nesprávne, že takáto filantropia a trieda vôbec existuje. Desaťročie po prvom stretnutí, môže byť Giving Pledge ohodnotený, ako krok správnym smerom ale zároveň aj sklamanie.

Skromná žiadosť, so skromnými výsledkami

V niektorých ohľadoch, záväzok Giving Pledge nepredstavoval rozsiahlu žiadosť. Nezahŕňal časový harmonogram, ani požiadavky akým spôsobo, by mali byť peniaze darované. Taktiež nebol ani právne záväzný.

Tento projekt však znamenal dramatickú zmenu v správaní najbohatších ľudí sveta. Gates a Buffett, prisľúbili svoj majetok na zlepšenie celosvetového zdravia a vzdelania, čo je veľmi neobvyklé. Väčšina miliardárov daruje relatívne málo. Odhad zo záznamov Daňového odboru Ministerstva financií USA uvádza, že 400 Američanov, ktorí zaplatili najvyššie objemy daní, v roku 2010 darovali na charitu niečo medzi 8 a 10% zo svojich príjmov.

Gates a Buffett chceli tento podiel zvýšiť až na 50%. Zámer, ktorý uvádza webová stránka Giving Pledge, je “kolektívne stanoviť nový štandard štedrosti medzi ultra-bohatými jednotlivcami”. Možno, že to chceli posunúť ešte na vyššie úrovne, keďže Buffett prisľúbil 99% svojho majetku a vyhlásil “že bohatí by si mali sadnúť, rozhodnúť koľko peňazí oni a ich potomstvo potrebujú a dohodnúť sa, čo urobiť so zvyškom ich majetku.”

Okrem toho prebehla aj diskusia, ktorá nabádala darcov, aby nie len darovali peniaze ale, aby ich darovali rozumne. Marc Gunther v Kronike Filantropie oznámil: “Bill a Melinda Gatesoví uvažujú aj o predstavení 4 pilierov v rámci Giving Pledge: Daruj veľa, rozumne, okamžite a tam, kde je nedostatok.“ Podľa Gunthera, Buffett cúvol. Nechcel aby sľub diktoval, kde, ako, alebo kedy dávať. Gunther ďalej poznamenal: “Prvotná myšlienka predstavovala, zahrnúť čo najviac ľudí a nedávať im žiadne prekážky v tom, ako môžu svoje peniaze darovať,” … “Ukázalo sa, že išlo o nesprávny odhad,” Menej náročná forma, v akej existuje organizácia dnes, mala nalákať viac miliardárov, aby sa k nej pridali. Ale kompromisy, ktoré Buffett a Gates urobili, výrazne oslabili potenciál a silu tohto projektu.

Pre vysvetlenie: To čo robí z Gatesa pozoruhodného filantropa nie je akým objem finančných prostriedkov daruje, ale to, ako sú jeho dary využité. Gatesova Nadácia financovala mnoho projektov, ktoré boli veľkým sklamaním (napríklad Projekt okolo vzdelávania). Avšak mnohé projekty zaznamenali aj pozitíva, ako v oblasti zdravotníctva, ktoré zlepšili dostupnosť vakcín a zachránili veľa životov, taktiež vedecký výskum, ktorý financuje priniesol naozaj pôsobivé výsledky.

Gates je však rarita. Nie všetci miliardári majú rovnaké priority. Mnohí financujú nové strediská na prestížnych „Ivy League“ univerzitách alebo rôzne projekty vrámci múzeí v hodnote 10 miliárd dolárov, ktoré sú následne pomenované po nich. Ak chcú podporiť svoju “alma mater“ – skvelé, ak chcú zachrániť ľudí pred maláriou, taktiež sa jedná o skvelý počin. Giving Pledge iba žiada od miliardárov, aby darovali časť svojho bohatstva: nenúti im oblasti, kde by mali darovať svoje rozsiahle finančné prostriedky, rovnako ako ich nenúti prispieť okamžite. V určitom ohľade sa môže jednať o skutočne premeškanú príležitosť, ako posunúť filantropiu smerom, ktorý by viedol k lepšiemu a efektívnejšiemu darcovstvu.

Zároveň je tu ďalší problém, o ktorom sa nerozpráva: darovať tak veľa peňazí, aby boli využité efektívne, v skutočnosti vôbec nie je jednoduché. Hoci Gates a Buffett prispievajú pravidelne, sú bohatším ako v roku 2010, pričom hodnota Gatesovho majetku nedávno presiahla 100 miliárd dolárov. Väčšina miliardárov, ktorý sa podpísali pod Giving Pledge, rozdáva svoje peniaze pomaly. Je to spôsobené aj tým, že rozdať miliardy dolárov a zabezpečiť, aby boli dobre využité, predstavuje naozaj náročnú úlohu. Miliardári vo veľkej miere stále neprekonali svoju ostražitosť, míňať do oblastí, ktoré neboli preverené.

V poslednom desaťročí sa v oblasti filantropie zmenilo naozaj veľa. Nezisková organizácia, ktorá predstavuje tzv. posudzovateľa charitatívnych projektov – GiveWell, vyhľadáva vhodné projekty, ktoré sú dôležité pre globálny rozvoj a mohli by profitovať z desiatok alebo stoviek miliónov od sponzorov, bola spustenou v roku 2010, rovnako ako aj Giving Pledge. V súčasnosti sa jedná o veľkú a uznávanú organizáciu, ponúkajúcu kvalitnejšie odporúčania.

Taktiež spustila sesterskú organizáciu Open Philantropy Project, ktorá radí signátorom Giving Pledge – Dustinovi Moskovitzovi a Cari Tune, ako efektívne rozdeľovať miliardy v prospech nových technológií, výskumov a iných projektov, ktoré sa netýkajú globálneho rozvoja. Mark Zuckerberg a Priscilla Chan taktiež budujú tím v rámci Iniciatívy Chan-Zuckerberg, ktorá im ako dúfajú, pomôže nachádzať podobné projekty pre financovanie.

V poslednom desaťročí sa však ľudia rozhodli viac nenávidieť miliardárov

Ale ani to nie je jediným sklamaním v rámci Giving Pledge. Mnohým ľuďom sa tento sľub zdá ako z inej éry – kedy, neboli miliardári tak podozrievaní a kde bolo vidno silu filantropie.

Keď sa Mark Zuckerberg v roku 2010 podpísal pod Giving Pledge, bol vysoko uznávaným generálnym riaditeľom a občasne spomenutým, prípadným kandidátom na prezidenta, dnes je Facebook najmenej dôveryhodnou technologickou spoločnosťou a Zuckerberg tiež nie je najpopulárnejší.

Významný spisovateľ Anand Giridharadas poznamenal, že miliardári, ktorí prispievajú na dobročinné účely iba “podplácajú spoločnosť, ako takú” a prirovnal Zuckerbergove školské reformy k dobrodružstvám Krištofa Kolumba. Historik Rutger Bregman sa stal okamžitou celebritou, keď na stretnutí v Davose začal karhať svojich bohatých poslucháčov, “aby prestali rozprávať o filantropii a začali hovoriť o daniach”.

Z dôvodu pripomienok týchto jednotlivcov, dnešnou spoločnosťou rezonuje jedna významná otázka. Ak by Gates a Buffett venovali svoje zdroje, povedzme na zlepšenie daňových zákonov a hospodárskej politiky, na rozdiel od väčšej podpory filantropie, nebolo by to pre svet predsa len užitočnejšie? Vyzerá to tak, že rozhodne áno. (Gates povedal, že by mal platiť vyššie dane a iní prominentní miliardári sa k tomuto stanovisku taktiež pridali).

Pravdepodobne tak v súčasnosti existuje legitímna kritika filantropie, ale na túto kritiku existujú aj rôzne odpovede. Sú isté témy, o ktoré sa americká vláda nezaujíma a ani nebude – od presadzovania občianskych slobôd, po starostlivosť o reprodukčné zdravie a rozvíjajúce sa technológie. Filantropia môže pomôcť túto medzeru vyplniť.

Gates a Buffett sú voči tejto kritike odolní. A to najmä vďaka, očkovaciemu programu Gatesovej nadácie – GAVI a z dôvodu ich boju proti malárii a iným smrteľným chorobám, ktoré sa vyskytujú v chudobných krajinách. Gatesovo a Buffettovo darcovstvo pomohlo zachrániť milióny životov a každá diskusia ohľadom filantropie by to rozhodne mala oceniť.

Podobné: Prečo americkí miliardári platia nižšie dane ako bežní ľudia

Avšak organizácia Giving Pledge nie je odpoveďou na všetku túto kritiku. Povzbudzuje miliardárov k tomu aby darovali viac, bez toho aby zaujali stanovisko k tomu, či ich dar naozaj niekomu pomáha. Sľub a komunita okolo neho vyzdvihuje miliardárov, ktorí sú ochotní prispieť na dobročinný účel, čo predstavuje pozitívne strategické rozhodnutie ako nalákať viac miliardárov, aby sa pod tento sľub podpísali, ale popritom neprihliada na veľa dôležitých problémov, o ktoré sa zvyšok sveta zaujíma.

V niektorých ohľadoch by prísnejší sľub, ktorý by zaväzoval signatárov, k tomu aby oznamovali podrobnosti o ich daroch a aby darovali do oblastí, o ktorých sú presvedčení, že sú zanedbávané, by mohla byť lepšou cestou. Náročnejší, menej exkluzívny, ale zmysluplnejší sľub by mohol byť lepším signálom, že signatár urobil niečo skutočne chvályhodné a dôležité. To by tiež mohlo nasmerovať viac peňazí voči dôležitým svetovým problémom, aj keď by v celkovom merítku znamenalo nižší objem darov.

Podpísaním tohto sľubu sa nikto nezaväzuje, že prispeje na dobrú vec alebo, že sa o to bude snažiť. Aj pre tých ktorí, si stále myslia že filantropia má dôležitú úlohu pri riešení globálnych problémov, je to stále sklamaním.

Zdroj: NYTimes, Vox

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×