Hodnota spoločnosti Apple

2. 5. 2017

Dokonca by si to nevyžadovalo úspech projektov Apple Pay ani Apple Car – stačil iPhone 8 a zopár mesiacov navyše.

Keď sa snažíte predpovedať vývoj v oblasti ekonomiky a finančného sveta, ste sem-tam odsúdený sa zmýliť. Možno sú predpovede jednoducho „priskoré“, „unáhlené“, „napoly pravdivé“ alebo ich vystihuje iná výhovorka, ktorá sa v tejto oblasti zvykne používať. Nasledujúci článok je analýzou Tima Mullaneyho.

V roku 2015 som uverejnil prognózu, o ktorej som si následne myslel, že v mojej zásuvke zapadne prachom. Teraz sa však ukazuje, že by sa nakoniec naozaj mohla potvrdiť. V roku 2017 má Apple šancu aby dosiahla trhové ohodnotenie na úrovni 1 bilióna dolárov. To by ešte mala potvrdiť správa o ziskoch spoločnosti, za druhý kvartál.

Takýto vývoj situácie je zrejmý z analýzy Kulbindera Garchu, ktorý je analytikom banky Credit Suisse. Podľa jeho minulotýždňovej správy sa hodnota akcií spoločnosti Apple pohybuje medzi $ 170 až $ 176 za akciu. To znamená $ 935 miliardové ohodnotenia na trhu, čo ďaleko presahuje predošlých $ 754 miliárd a je oveľa bližšie k $ 1 biliónovej hranici. Zarážajúce však je to, že Apple za tento úspech nevďačí produktom, ktoré mali spoločnosť vytiahnuť na pozíciu prvej biliónovej spoločnosti v USA.

Ohľadom silne propagovanej trojice produktov som bol vždy skeptický. Ako som predpokladal, Apple Pay je vo veľkom pláne spoločnosti, skôr chybou vo výpočtoch. Program Apple Car je zase planým sľubom (aj napriek tomu, že Apple požiadalo o oficiálne povolenie testovania samoriadiacich vozidiel na kalifornských diaľniciach). A divízia Apple Watch v štvrtom kvartáli predala náramkové hodinky v hodnote okolo $ 2,6 miliardy, čo je zhruba tretina toho, čo predpovedali býčie odhady v roku 2015.

Garcha tvrdí, že hybnou silou spoločnosti Apple je podnikanie v oblasti služieb. Sem patrí aj Apple Pay, ale predovšetkým oveľa významnejšie služby ako App Store a iTunes. Podľa analytika, Apple môže v tejto oblasti svoje tržby až zdvojnásobiť, konkrétne na úroveň $ 52 miliárd. Neupresňuje však, kedy sa tak stane. Ja osobne spolu s ostatnými analytikmi si myslíme, že skutočným „ťahúňom“ je najmä iPhone 8. Vychytávky ako bezdrôtové napájanie a sklom pokrytá predná strana sú prísľubom toho, že prvotná produkcia môže zahŕňať až 100 miliónov zariadení.

Chybu vo svojich kalkuláciách som spravil, keď som nevzal do úvahy minuloročný pokles predajov v Číne. To prirodzene viedlo k zníženiu ceny akcií spoločnosti Apple. Vtedy som tvrdil, že hodnota spoločnosti dosiahne $1 bilión, už začiatkom roku 2017; vďaka Číne sa však zdá, že sa tak stane až v poslednom kvartáli roka 2017, možno začiatkom roka 2018. Ide však o zanedbateľnú chybu. Odhadnúť, kedy sa trh vyrovná s veľkými prešľapmi, akou je obrovský dlh Číny, je skôr umenie ako veda.

Aspoň som na rok 2018 nepredpovedal predaje Apple Watch v hodnote $ 26 miliárd, ako to spravila Deutsche Bank.

Mojím predpokladom pre nárast trhovej kapitalizácie spoločnosti na zhruba $ 750 miliárd, bol fakt kde Apple bude potrebovať dosiahnutie výrazného navýšenia svojich ziskov. Objem hotovosti sa vtedy zvýšil z $ 140 miliárd na $ 250 miliárd. Apple však odvtedy vygeneroval toľko hotovosti, že celý proces sa stal oveľa jednoduchším. Ku koncu tohto roka sa zásoba hotovosti spoločnosti pravdepodobne rozšíri na $ 350 miliárd, takže bude stačiť, aby ohodnotenie spoločnosti dosiahlo $ 650 miliárd.

To by nemal byť problém. Garcha vraví, že Apple v tomto fiškálnom roku pred zdanením, úrokmi a odpismi zarobí $ 73,7 miliárd. $ 650 miliardové ohodnotenie predstavuje 8,7-násobok tejto sumy. A to je skromné číslo pre akúkoľvek zrelú spoločnosť. Obzvlášť pre takú, ktorá navyšuje zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) v dvojciferných hodnotách.

Čo bolo teda príčinou toho, že Apple nakoniec svoj cieľ predsa len dosiahne? Niekoľko, nie veľmi komplikovaných záležitostí.

Po prvé, Čína sa stabilizovala.

47% pokles čínskeho akciového indexu Shanghai Composite medzi júnom 2015 a januárom 2016 dal spoločnosti Apple poriadne zabrať. Jej predaje v Číne sa vo fiškálnom roku 2016 prepadli o 17%.

Ale to rovnako pominulo, ako všetky podobné panické situácie na trhu. Nemusíte si myslieť, že čínske akcie sú teraz podhodnotené. 6% ročný nárast ekonomiky je však schopný lokálne predaje stabilizovať, ba možno aj vynahradiť minulé straty.

Po druhé, iPhone zaznamenal výnimočne dobrú predajnosť. Aj napriek problémom v Číne, iPhone v prvom kvartáli zaznamenal 5% nárast predajov.

Po tretie, hotovostná zásoba spoločnosti Apple rástla rýchlejšie, ako sa predpokladalo.

Predpokladal som, že objem hotovosti v spoločnosti Apple v roku 2017 dosiahne úroveň $ 250 miliárd. Avšak už k 31. decembru 2016 spoločnosť Apple v hotovosti a ďalších aktívach vlastnila až $247 miliárd. V decembrovom kvartáli minulého roku, spoločnosť Apple svoj objem hotovosti navýšila o takmer $ 24 miliárd. Nie je teda ťažké predstaviť si, že by sa k decembru 2017 tento objem zvýšil na $ 350 miliárd. A to hlavne preto, lebo…

Po štvrté, iPhone 8 sa k trhu priblížil. Vďaka všetkým svojim pútavým vychytávkam.

Prirodzene, Apple ešte stále môže potiahnuť za kratší koniec. Garcha vo svojej analýze predpokladá, že Apple bude rozvíjať svoje najziskovejšie služby cez vysoko profilové akvizície, akými sú Disney či Netflix, ktoré takýto vývoj zatiaľ zvažujú. Čína sa naďalej topí v dlhoch a chýba jej transparentnosť. A či Apple uspeje v odkúpení spoločnosti Disney závisí od toho, či sa prezidentovi Donaldovi Trumpovi podarí pretlačiť cez Kongres zákon o korporátnej dani.

Apple by si však z doterajších skúseností mala vziať nasledujúce ponaučenia: iPhone je schopný kvalitne zarábať, poskytovanie služieb prinieslo počas minulého roka 22% nárast a skutočnými peniazmi je jedine hotovosť. Investovanie by malo byť vždy také priamočiare.

Zdroj: MarketWatch, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×