Investičný výhľad WEM pre rok 2017

22. 1. 2017

Vzhľadom na fakt, že akcie poskytujú z dlhodobého hľadiska najlepší pomer medzi rizikom a výnosom a zároveň sa v súčasnosti nachádzame približne v prvej polovičke ekonomického cyklu, ako hlavné aktívum spoločnosť WEM odporúča pre svojich klientov akcie.

Z geografického hľadiska sú najatraktívnejšie akcie z USA, nakoľko majú najlepšie rozvinutý kapitálový trh, ktorý nie je zviazaný nadmernými reguláciami.

Z ekonomického pohľadu, USA dosahujú vyšší rast HDP ako EÚ, nezamestnanosť je na polovičnej úrovni a TOP spoločnosti z nových, rýchlo rastúcich sektorov (sektor sociálnych médií, sektor E-commercea pod.) pochádzajú rovnako z USA.

Voľby v spojených štátoch amerických priniesli prekvapenie v podobe víťazstva D. Trumpa.
Nový americký prezident vyhrotenou kampaňou poukazoval na problémy americkej ekonomiky, pričom ako návrhy na ich riešenie navrhoval napr. zavedenie cieľ na dovážané produkty z Číny a Mexika, obmedzenie regulácií a taktiež veľké výdavky do americkej infraštruktúry a zníženie daní.

Uvedené návrhy sú však len zlomkom z potenciálnych nových ekonomických programov, ktoré v súčasnosti dostali od novinárov súhrnný názov „Trumponomics“, t.j. nová ekonomická politika prezidenta Trumpa.

Vyššie výdavky amerického štátneho rozpočtu (spolu s uvoľnenou reguláciou vo finančnom a zdravotníckom sektore a veľmi nízkou nezamestnanosťou) budú vplývať na infláciu, ktorá sa bude v roku 2017 postupne zvyšovať na úrovne okolo 2,5% (merané cez PCE Deflator).

Výnosy amerických štátnych dlhopisov reagujú na vyššie uvedené výrazným rastom svojich výnosov a americký dolár sa oproti mene Euro posilňuje blízko parity.

Z novej ekonomickej politiky budú podľa nášho názoru v roku 2017 najviac profitovať nasledujúce sektory (za každým sektorom sú uvedené kľúčové dôvody pre jeho rast):

* Finančný sektor – uvoľnené regulácie, zníženie daní
* Priemyselný sektor – infraštruktúrne výdavky, zavedenie cieľ na dovážaný tovar, zníženie daní
* Sektor utilít – infraštruktúrne výdavky, zníženie daní
* Realitný sektor – historicky stále relatívne nízke úrokové sadzby, zníženie daní
* Zdravotnícky sektor – uvoľnené regulácie a možné výrazné obmedzenie tzv. „Obamacare“, zníženie daní

Investičná stratégia WEM pre rok 2017 je teda nasledovná:

* Investovať do amerických akcií;
* 50% z hodnoty portfólia investovať do stabilných a dobre riadených firiem, ktoré sú diverzifikované či už produktovo alebo geograficky (ako napr. Berkshire Hathaway, či McDonald´s a UnitedHealth Group) a budú schopné držať krok s výnosmi benchmarku – indexu S&P 500, ktorý je kľúčový pri porovnávaní výnosnosti investícií do akcií;
* 30% z hodnoty portfólia by malo byť zainvestované do TOP firiem zameraných na sektory, ako sú sociálne médiá, mobilná komunikácia a E-commerce (ako napr. Facebook, Apple a Amazon);
* Zvyšných 20% z hodnoty portfólia investovať do sektorov, ktoré budú z ekonomickej politiky nového amerického prezidenta profitovať najviac (t.j. do vyššie uvedených piatich sektorov).

Uvedená investičná stratégia by mala vytvoriť kladný a zároveň mierne vyšší výnos (rátaný v mene Euro), ako výnos indexu S&P 500.

Kumulatívna výkonnosť Portfólia a indexu S&P 500 od 19. septembra 2013 do 31. decembra 2016 (vrátane dividend, rátané v EUR):
SP

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×