Investor Buffett od prezidentských volieb kúpil akcie za $12 miliárd

2. 2. 2017

Warren Buffett po 8. novembri začal akciové portfólio jeho spoločnosti Berkshire Hathaway navyšovať vo veľkom štýle.

Počas rozhovoru miliardár a investor pre TV stanicu poznamenal: „Od volieb na amerického prezidenta sme vykonali (čistý) nákup bežných akcií v hodnote 12 miliárd amerických dolárov.“ Buffett však nešpecifikoval o ktoré akciové spoločnosti sa jednalo.

Nákup o takomto rozsahu pre investičný konglomerát Berkshire predstavuje rozsiahly nárast. V priebehu prvých deviatich mesiacoch minulého roka, podľa regulačného podania táto spoločnosť vykonala nákupy za 5,2 miliardy dolárov a dosiahla odpredaj alebo spätný nákup akcií v hodnote okolo 20 miliárd dolárov. Berkshire za celý rok vykonala nákup akcií v hodnote 10 miliárd dolárov.

Potom, čo v novembri bol za nového amerického prezidenta zvolený Donald Trump, akciové trhy dosahovali slušný zisky, najmä z toho dôvodu, ako investori špekulovali, že jeho republikánska politika povedie k stimulácií ekonomiky. Tento sentiment sa však na začiatku tohto týždňa začal ochladzovať, keďže nastal búrlivý zákaz vstupu jednotlivcov, ktorí pochádzajú z moslimských krajín, čo vyvolalo obavy, že nová vláda môže krajinu zatiahnuť k rozsiahlej izolácií, čo povedie k zatieneniu pro-rastového programu.

Buffett v rozhovore ďalej poznamenal že je skeptickým okolo snahy nového prezidenta, ktorý sa snaží docieliť rast ročného HDP na úroveň 4 percent.

Trumpov cieľ

Buffett poznamenal: „To je celkom vysoko,“ … „Rastom okolo dvoch percent dosiahneme zázraky.“

Počas rozhovoru sa ho opýtali na nedávne investície v leteckých spoločnostiach. Buffett však prišiel s vyhýbavou odpoveďou keď odpovedal, že Berkshire vlastnila podiely v leteckých spoločností k 30. septembru.

V novembri bolo zverejnené, že Berkshire na konci tretieho štvrťroka držala podiely v leteckých spoločnostiach American Airlines Group, Delta Air Lines a United Continental Holdings. Miliardár povedal, že v spomínanom mesiaci od 30. septembra, Berkshire taktiež vykonala nákup akcií v spoločnosti Southwest Airlines.

Buffett nechcel ani povedať prečo Berkshire kúpila akcie, ale uviedol, že to bolo „z veľkej časti“ jeho rozhodnutie.

Obdivovatelia Buffetta vôbec nechápali realizáciu tejto investície, pretože miliardár bol k leteckému priemyslu po celé roky kritický. Napríklad v liste pre akcionárov z roku 2008 napísal, že „prezieravý kapitalisti“ ušetril investorom všetky peniaze, ktoré by boli v dekách stratené, keby boli v umiestnené v leteckých spoločnostiach.

Na začiatku tohto týždňa však americké letecké spoločnosti prepadali, keďže bolo vidno dosah obáv z Trumpovho zákazu cestovania, pre sedem prevažne moslimských krajín, čo na linkách povedie k väčším obmedzeniam.

Buffett v prezidentskej kampani dokonca podporoval demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú. Avšak predtým poznamenal, že je už dlho presvedčený v dlhodobé vyhliadky americkej ekonomiky, bez ohľadu na to, kto voľby nakoniec vyhrá.

Už počas tohto mesiaca sa dozvieme informácie, ktoré spoločnosť Berkshire zverejnení u Komisie pre cenné papiere, teda koľko akcií držali k 30. decembru. K 30. septembru, akciové portfólio spoločnosti bolo o rozsahu 102,5 miliárd dolárov.

Zdroj: Fortune, CNBC

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×