IPO ropnej spoločnosti Saudi Aramco sa znovu odkladá

10. 7. 2018

Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman začiatkom roka 2016 uviedol, že plánuje predať akcie korunovačného klenotu svojho kráľovstva – obrovskej energetickej spoločnosti Saudi Aramco, ktorá produkuje celých 10% svetovej ropy a financuje fungovanie saudskoarabského štátu. Počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) bola pôvodne plánovaná na rok 2018 a nepochybne by predstavovala najväčší obchod v histórii tejto krajiny. Takáto ponuka IPO by totiž viedla k zhromaždeniu viac než $100 miliárd v prospech nového štátneho investičného fondu, zrodu najcennejšej verejne obchodovanej spoločnosti na svete a usmerneniu investičných poplatkov vo výške stoviek miliónov dolárov do elitných bánk na Wall Street. 32-ročný korunný princ v tom čase povedal, že hodnota ropnej spoločnosť bude dosahovať najmenej $2 bilióny dolárov, čo je takmer dvojnásobok súčasnej trhovej hodnoty spoločnosti Apple.

Odvtedy však prešli už dva roky a situácia vyzerá veľmi odlišne. Kombináciou arogantného názoru na hodnotu spoločnosti, prehnaného časového harmonogramu a ľahostajnosti zahraničných investorov sa Rijád nakoniec dopracoval k tomu, že zamýšľaný predaj akcií musel odložiť minimálne do roku 2019. Mnoho pozorovateľov tohto vývoja, vrátane lídrov samotnej spoločnosti, dokonca pochybuje o tom, že IPO giganta Saudi Aramco sa skutočne zrealizuje.

Významným činiteľom je samozrejme aj Donald Trump. Zatiaľ čo americký prezident uviedol, že je nadšený myšlienkou predaja akcií spoločnosti Saudi Aramco na burze v New Yorku, aktuálne sa zdá, že udržiavanie ceny benzínu pod kontrolou je pre neho omnoho dôležitejšie. Republikánsku časť kongresu v novembri čakajú voľby a Trump preto nalieha na Saudskú Arábiu, aby zvyšovala produkciu ropy – lacnejšia ropa sa však nevyhnutne prejaví na zníženej hodnote samotnej spoločnosti.

Podobné: $500 miliardové futuristické mesto láka mimoriadnu pozornosť investorov

Čo sa týka korunného princa Salmana, aj preňho IPO stratila istú dôležitosť. V súčasnosti totiž čelí agende preplnenej domácimi sociálnymi a hospodárskymi reformami, ako aj asertívnou zahraničnou politikou. Je tiež veľmi pravdepodobné, že aktuálne nepotrebuje peniaze natoľko ako na začiatku svojej misie spojenej so zmenou krajiny. Saudskoarabské úrady v priebehu tohto roka zabezpečili návrat viac než $100 miliárd do krajiny v rámci prešetrovania korupcie, ktoré vyvrcholilo uväznením mnohých najvýznamnejších podnikateľov ropného kráľovstva v päťhviezdičkovom hoteli Ritz-Carlton v Rijáde. Zhodou náhod sa jedná presne o takú sumu, ktorá mala byť zhromaždená v rámci ponuky IPO spoločnosti Saudi Aramco.

Vedúci predstavitelia Saudskej Arábie už dokonca začali zmierňovať očakávania týkajúce sa ohlásenej ponuky IPO. Khalid al-Falih, ktorý je saudskoarabským ministrom energetiky, na konferencii v júni vyhlásil: „Načasovanie predaja akcií nie je pre vládu Saudskej Arábie kritickým faktorom. Bolo by pekné, keby sme dokázali vykonať IPO do roku 2019, ale v stávke je omnoho viac, než len podpísať potrebné dokumenty a zhrnúť celú záležitosť zo stola.“

Spoločnosť Saudi Aramco sa k tomuto výroku odmietla vyjadriť.

Ďalšie odkladanie ponuky IPO by však bolo zásadnou prekážkou pre korunného princa a jeho plán transformácie ekonomiky ropnej veľmoci. Na povrch by navyše mohli vyplávať pochybnosti o tom, či je jeho zámer skutočne serióznou záležitosťou. Na druhej strane by to bolo výhrou pre environmentálnych aktivistov z Európy a Spojených štátov, ktorí tvrdia, že medzinárodní investori by sa mali obrátiť rope chrbtom a pripravovať sa na prechod k elektrickému dopravnému systému.

Spoločnosť Saudi Aramco je vskutku výnimočným podnikom. Jej zisky totiž bez problémov prevyšujú zisky akejkoľvek inej spoločnosti na Zemi, vrátane spoločnosti Apple a spoločnosti Exxon Mobil. Každý mesiac usmerňuje do ekonomiky Saudskej Arábie miliardy dolárov, pomocou ktorých sa kráľovstvo stará o svojich občanov a udržuje tak politickú stabilitu v rodisku islamu. Tieto doláre zároveň financujú luxusný životný štýl stoviek princov. Svetoví diplomati po celé desaťročia vtipkovali o tom, že Saudská Arábia je jediným rodinným podnikom s kreslom v organizácii v OSN. Aramco je pritom najväčším svetovým producentom ropy a zastáva tak kľúčovú pozíciu v rámci celosvetového ekonomického rozvoja a udržiavaní medzinárodnej bezpečnosti.

Khalid al-Falih na rokovaní organizácie OPEC vo Viedni.

Je zrejmé, že spoločnosť Saudi Aramco sa opäť ocitla uprostred geopolitickej dilemy. Rijád totiž potrebuje navyšovať ceny ropy, aby mohol financovať svoj národný rozpočet a priblížiť sa s hodnotou samotného ropného podniku k úrovni $2 biliónov, ktorú predpovedal princ Salman. To je však v priamom rozpore s Trumpovými zámermi, ktorý je v súčasnosti najdôležitejším spojencom Saudskej Arábie. Zvyšovanie cien ropy sa pritom určite nebude páčiť ani odberateľom saudskoarabskej ropy a to predovšetkým krajinám ako Čína a India, ktoré sú druhým a tretím najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Problémom však nie sú iba Washington, Peking a Naí Dillí. Moskva síce v priebehu posledných dvoch rokov podporovala Saudskú Arábiu pri zvyšovaní cien ropy prostredníctvom znižovania produkcie, aktuálne sa však začala prezentovať diametrálne odlišným prístupom. Vladimír Putin koncom mája povedal, že Moskva by uvítala cenu $60 za barel, namiesto viac než $80, čo je momentálnym cieľom saudskoarabskej vlády.

Saudská Arábia nakoniec vyhovela požiadavkám popredných svetových hráčov. Krajina koncom júna oznámila, že organizácia OPEC a jej spojenci zvýšia produkciu až o 1 milión barelov denne, čo zodpovedá približne 1% celosvetového dopytu. Al-Falih sa na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade zaviazal, že urobí „všetky kroky nevyhnutné pre udržanie rovnováhy na trhu“. Rovnakým vyhlásením sa preslávil riaditeľ Európskej centrálnej banky Mario Draghi, ktorý sa takto snažil zachrániť jednotnú európsku menu na vrchole ekonomickej krízy v roku 2012.

Rijád sa tak veľmi rýchlo opätovne ocitol v situácii, v ktorej nemá možnosť zvyšovať ceny ropy za cieľom navyšovania ohodnotenia spoločnosti Saudi Aramco na požadovanú úroveň. Olivier Jakob, ktorý je výkonným riaditeľom konzultantskej spoločnosti PetroMatrix so sídlom v Švajčiarsku, vysvetlil: „Jedná sa o kľúčovú zmenu, ktorá je výsledkom diania v priebehu posledných mesiacov. Vrátili sme sa do obdobia, v ktorom musela Saudská Arábia reagovať na požiadavky zo strany USA týkajúce sa obmedzovania cien benzínu.“

Proces spojený s ponukou IPO odštartoval v januári roku 2016, keď Mohammed bin Salman uviedol, že Rijád zvažuje predaj akcií spoločnosti Saudi Aramco. Kráľovstvo znárodnilo tento podnik už v roku 1976, keď odkúpilo vlastnícky podiel v spoločnosti od vtedajších amerických majiteľov. Salman povedal: „Osobne som z tohto kroku veľmi nadšený. Verím, že je to v záujme saudskoarabského trhu a tiež v záujme samotnej spoločnosti Aramco.“ Toto vyhlásenie však vyvolalo najväčšie prekvapenie práve medzi lídrami spoločnosti, ktorí ho vôbec neočakávali.

Predstavitelia saudskoarabského kráľovstva v priebehu dlhých mesiacov opakovane vyhlasovali, že IPO je „na dobrej ceste“ a bude vykonané v druhej polovici roka 2018, pričom akcie sa budú predávať na miestnej burze Tawadul, ako aj na ďalšej zahraničnej burze – s najväčšou pravdepodobnosťou v New Yorku alebo Londýne. Nálada však klesla pod bod mrazu už v priebehu minulého roka, keď predstavitelia krajiny potvrdili, že IPO bude vykonané výhradne na burze v Rijáde.

Keď sa na začiatku tohto roka ukázalo, že celý proces je oneskorený, saudskoarabskí úradníci výrazne pozmenili svoju rétoriku a vyhlásili, že predaj akcií sa pravdepodobne posunie až na rok 2019. Saudská Arábia však napriek tomu trvá na tom, že IPO sa jednoducho oneskorilo, určite nie úplne zrušilo. Na druhej strane to však vyzerá tak, že si ešte budeme musieť počkať poriadne dlho.

Omeškanie počiatočnej ponuky akcií sa patrične prejavilo aj na Wall Street. Spoločnosť Saudi Aramco v januári vyzvala svetové banky, aby si rozdelili úlohy v rámci prípravy na vykonanie IPO a pripojili sa tak k veriteľom, ktorí doteraz vykonávali väčšinu prípravných úloh. Jedná sa o spoločnosti ako JPMorgan Chase, Morgan Stanley, HSBC Bank, Moelis a Evercore. Odvtedy prešlo už takmer šesť mesiacov a zúčastnené banky ešte stále čakajú na definitívne vyjadrenie ropného giganta. Jeden z potenciálnych investorov uviedol: „Prestali s nami komunikovať bez akéhokoľvek vysvetlenia.“

Podobné: Najväčšiu rafinériu ropy v USA vlastní Saudská Arábia

Hlavným problémom je aj naďalej konečné ocenenie spoločnosti. Existuje totiž obrovská priepasť medzi ambicióznym 2-biliónovým cieľom korunného princa Salmana a názormi väčšiny popredných analytikov, ktorí odhadujú súčasnú hodnotu ropnej spoločnosti na $1 až $1,5 bilióna. Rozdiel medzi názorom trhu na hodnotu spoločnosti Aramco, a tým, čo chcú dosiahnuť predstavitelia saudskoarabskej kráľovskej rodiny, je taký veľký, že by bez problémov zatienil aj kombinovanú hodnotu dvoch najväčších amerických ropných spoločností, ktorými sú Exxon Mobil a Chevron. Al- Falih v máji uviedol, že spoločnosť je pripravená vykonať IPO a problémom je iba nepripravenosť investorov. Minister energetiky povedal: „My sme pripravení. Jednoducho čakáme na to, aby bol na IPO pripravený aj trh.“

Saudskoarabská vláda disponuje istými možnosťami v prípade, ak sa rozhodne vykonať IPO rázne a rýchlo. Mohla by totiž znížiť daňové zaťaženie spoločnosti, čím by sa zvýšila jej hodnota. Takto stratené peniaze by mohla následne získať naspäť vo forme dividend. Ďalšou možnosťou je aj súkromný predaj podielu spoločnosti čínskemu podniku bez toho, aby sa na verejnosti objavili informácie o skutočnej hodnote transakcie. Vládni predstavitelia navyše otvorene diskutovali aj o distribúcii akcií medzi saudskoarabskými občanmi, ktorá by sa uskutočnila výlučne na domácom akciovom trhu krajiny. John Browne, ktorý stál na čele britského ropného gigantu BP po dobu viac ako desiatich rokov, uviedol: „Som si istý, že predaj akcií spoločnosti Saudi Aramco bude prebiehať na verejnom trhu, akurát nie je jasné, ktorý trh to bude a akým spôsobom to bude prebiehať. Nechcem sa príliš viazať na pojem IPO.“

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×