Jedna z najúspešnejších súkromných investičných spoločností sa nenachádza na Wall Street

11. 1. 2018

Keď je reč o gigantoch medzi súkromnými investičnými spoločnosťami, máme pravdepodobne na mysli firmy ako Blackstone Group, KKR & Co. či Carlyle Group.

V malom švajčiarskom meste Baar však v sklenenej budove oproti podniku McDonald’s a niekoľkým čerpacím staniciam sídli firma, ktorá dosahuje vyššie ohodnotenie ako jej veľkí konkurenti zo Spojených štátov. Má celosvetovo tretiu najvyššiu trhovú hodnotu medzi verejne obchodovanými súkromnými investičnými spoločnosťami, čím zatieňuje omnoho prominentnejších správcov aktív, medzi ktorých patrí napríklad spoločnosť Carlyle. Stala sa verejne obchodovanou iba rok, pred svojimi prvými americkými rovesníkmi a jej hodnota odvtedy narástla viac než desaťnásobne. Pre porovnanie, spoločnosť Blackstone sa v súčasnosti obchoduje iba o niečo vyššiu cenu ako v roku 2007.

Toutu úspešnou švajčiarskou spoločnosťou je Partners Group Holding.

Michael Kunz, ktorý je analytikom spoločnosti Zuercher Kantonalbank, poznamenal: „V dôsledku povahy svojich obchodov sa táto súkromná investičná spoločnosť vyhýba všeobecnej pozornosti. Je nepravdepodobné, že by investovala do vysoko populárneho amerického podniku, akým je napríklad Burger King.“

Firma Partners Group bola založená v roku 1996 tromi bývalými bankármi zo spoločnosti Goldman Sachs. Po väčšinu svojej histórie sa držala v nenápadnom úzadí svetovej finančnej scény. Spočiatku sa zameriavala na poskytovanie služieb, predovšetkým klientom v nemecky hovoriacich krajinách Európy a sústredila sa na stredne veľké obchody. Vo veľkej miere investovala najmä do ďalších správcov majetku a nakupovala akcie existujúcich súkromných investičných spoločností. Spoločnosť Partners Group vykonala svoju počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO) v roku 2006. Bezprostredne po odznení následkov finančnej krízy zrealizovala niekoľko výhodných investícií, vďaka ktorým v priebehu všetkých nasledujúcich rokov neustále zvyšovala hodnotu aktív vo svojej správe. Zo zakladateľov Alfreda Gantnera, Marcela Erniho a Ursa Wietlisbacha sa v dôsledku výrazného nárastu cien akcií tejto spoločnosti rýchlo stali miliardári.

Podobné: Nová a rozsiahla právna legislatíva MiFID II sa stáva realitou

Údaje aktuálne k 30. júnu minulého roka hovoria o tom, že spoločnosť spravovala aktíva o celkovej hodnote približne 58 miliárd eur (69,46 miliárd dolárov). V takomto štádiu vývoja firmy však môže byť relatívne veľkou výzvou, udržať si tempo rastu pri súčasnom zachovaní DNA firmy. Spoločnosť aktuálne poľavila vo svojej snahe pokryť väčší podiel aktív na trhu v Spojených štátoch. Na druhej strane sa zdá, že zvažuje prenikanie do potenciálne obrovského sektoru dôchodkových plánov. Správu o stave spravovaných aktív na konci roka 2017 má vnajbližších dňoch. Je však známe, že v priebehu minulého roka, v rámci svojho nového fondu zhromaždila rekordných 6 miliárd eur. Táto suma je predzvesťou toho, že firma sa pravdepodobne bude musieť snažiť uzatvoriť niekoľko skutočne veľkých obchodov.

Thomas Liaudet, ktorý je partnerom v poradenskej spoločnosti Campbell Lutyens, povedal: „Rast spoločnosti Partners Group je pozoruhodný. Sme svedkami toho, ako sa malá firma zo Švajčiarska stáva jedným z najväčších svetových správcov aktív. Tento nárast však môže spôsobiť isté problémy. Kúpne nástroje tejto spoločnosti sa čoskoro stanú konkurenciou pre niektoré firmy, ktoré Partners Group podporuje v rámci svojej stratégie fondov.“

Stabilný rast. Súkromná investičná spoločnosť Partners Group zvyšovala hodnotu aktív vo svojej správe, sústavne od vykonania IPO v roku 2016.

Spoločnosť Partners Group rozbehla svoju kariéru až o dve desaťročia neskôr ako jej americký konkurent KKR. Začala podnikať v čase, keď sa súkromné investičné firmy zotavili z fiaska v oblasti financovania akvizícií pomocou úverov („Leveraged Buyout; LBO“), začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Firmy v Spojených štátoch uzatvorili niekoľko významných obchodov, vďaka ktorým sa stali poprednými hráčmi v sektore súkromných investícií. Za zmienku stojí napríklad investičná spoločnosť KRK, ktorej akvizícia spoločnosti RJR Nabisco bola financovaná úverom v hodnote 31 miliárd dolárov. V čase, keď americké spoločnosti zakladali miliardové fondy, švajčiarska Partners Group bola takpovediac v plienkach.

Gantner, Erni a Wietlisbach v tom čase pracovali pre pobočku banky Goldman Sachs v Zürichu. V roku 1998 zhromaždili peniaze pomocou svojich priateľov, rodín a niekoľkých inštitúcií a založili rastový kapitálový fond s hodnotou 150 miliónov švajčiarskych frankov.

Prvá veľká transakcia novovzniknutého podniku na seba nenechala dlho čakať. Spoločnosť Royal Dutch Shell totiž hľadala kupca, ktorý by prevzal jej existujúce investície v americkom dôchodkovom fonde. Spoločnosť Partners Group sa spojila s Jeremym Collerom, ktorý v roku 1990 založil londýnsku spoločnosť Coller Capital a spoločne v roku 1998 kúpili aktíva v hodnote 265 miliónov dolárov. V tom období sa jednalo o vôbec najväčšiu transakciu tohto druhu.

Steffen Meister, ktorý je partnerom v spoločnosti Partners Group a pôsobil ako jej výkonný riaditeľ v rokoch 2005 až 2013, povedal: „V tom čase bol trh so sekundárnymi investíciami veľmi nezrelý. Potenciálnymi kupcami sme boli v podstate iba my a Jeremy Coller. Mali sme problém s pochopením skutočnej hodnoty týchto aktív, ale za takú zľavu sme ich skrátka kúpili.“

Najväčší kupec

Spoločnosť Partners Group budovala zo začiatku svoje podnikanie, práve na trhu so sekundárnymi investíciami. Prasknutie technologickej bubliny a neskôr svetová finančná kríza prinútili investičné fondy, banky, dôchodkové fondy a ďalšie inštitúcie zbavovať sa nelikvidných aktív. Spoločnosť Partners Group sa v roku 2009 stala jedným z najväčších kupcov na trhu so sekundárnymi investíciami. Od rôznych investorov vrátane bánk a správcov aktív získala nelikvidné aktíva v hodnote takmer 1 miliardy dolárov.

Jej rozvoj v sektore priamych investícií bol však o niečo pomalší. V roku 1998 síce úspešne rozbehla rastový kapitálový fond, no odvtedy sa jej až do roku 2006 nepodarilo vybudovať efektívny fond pre kúpu aktív. Bolo to sčasti preto, lebo riaditelia spoločnosti Partners Group sa v tom čase obávali, že priamym obchodovaním by mohli konkurovať manažérom, do ktorých investovali prostredníctvom svojich sekundárnych investičných nástrojov a fondov fondov. Rastový kapitálový fond spoločnosti Partners Group sa medzitým dostal do problémov, spojených s prasknutím technologickej bubliny.

Obzvlášť veľké problémy predstavovala investícia do spoločnosti U-blox Holding. Jednalo sa o výrobcu prijímačov GPS, ktorý sa v roku 1997 odčlenil od Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Zürichu. Spoločnosť Partners Group kúpila malý podiel v tejto spoločnosti v roku 2000, kedy sa trh s GPS čipmi zdal byť relatívne sľubným. Už krátko po uzatvorení zmluvy však svet zažil prasknutie technologickej bubliny a táto investícia stratila akúkoľvek atraktivitu.

Nikdy sa nevzdávať

Meister si zaspomínal na vtedajšiu situáciu: „Spoločnosť U-blox takpovediac umrela trikrát. Dvakrát či trikrát sme si neboli istí, či máme pokračovať v jej financovaní. No niekedy musíte byť vytrvalí a mať šťastie.“ Spoločnosť U-blox sa nakoniec v roku 2007 začala obchodovať na švajčiarskej burze a v súčasnosti sa môže pochváliť trhovou hodnotou na úrovni 1,5 miliardy frankov. Do momentu, keď rastový kapitálový fond predal podiel v tejto spoločnosti, zarobil šesťnásobok svojich predošlých prostriedkov.

Meister povedal: „Sme hrdí na to, že sa nikdy nevzdávame žiadneho aktíva, kým nevyskúšame všetky možnosti. Presne takým spôsobom sme znovu oživili náš rastový kapitálový fond.“

Rastový kapitálový fond v konečnom dôsledku vykázal 1,6-násobnú návratnosť svojej počiatočnej investície, pred zohľadnením poplatkov.

Vždy skromní

Spoločnosť Partners Group sa stala verejne obchodovanou v roku 2006. Jej akcie dosahovali v tom čase hodnotu 63 frankov, pričom aktuálne sa obchodujú za 985 frankov. Pre porovnanie, najväčšia americká súkromná investičná spoločnosť Blackstone, ktorej riaditeľom je Stephen Schwarzman a spravuje aktíva v hodnote $ 387 miliárd, sa v súčasnosti obchoduje za $ 33,28. Je zarážajúce, že na burzu vstúpila pred celým desaťročím a v čase vykonania IPO mali jej akcie hodnotu $ 31.

V priebehu posledných piatich rokov vykázala Spoločnosť Partners Group ročné dolárové výnosy, spolu s dividendami hodnotu vo výške takmer 28%. To je podstatne viac ako pri ktorejkoľvek poprednej súkromnej investičnej spoločnosti zo Spojených štátov. Švajčiarska spoločnosť sa v dôsledku tohto úspechu pýši trhovou hodnotou $ 19 miliárd. Zastáva tak tretiu priečku v 60-člennom indexe S&P Listed Private Equity Index. Zaostáva iba za spoločnosťou Blackstone, ktorá má v správe šesťkrát väčší objem aktív, a kanadskou firmou Brookfield Asset Management. Tá spravuje aktíva v štvornásobne vyššej hodnote.

Percentuálne hodnotenie výkonu spoločnosti Partners Group (biela krivka) v porovnaní s najväčšími súkromnými investičnými spoločnosťami na americkom trhu.

Liaudet zo spoločnosti Campbell Lutyens povedal: „Nedá sa poprieť, že firma Partners Group dosiahla pozoruhodný úspech. Napriek tomu si však počas celej svojej kariéry udržiavala veľmi skromný prístup a vystupovanie. Je to výrazný kontrast voči jej rovesníkom z USA, ktorí sa zviditeľňujú v omnoho väčšej miere a uzatvárajú obchody vo veľkolepom štýle.“

Táto švajčiarska firma je verná svojmu charakteru a rovnaký prístup zaujala aj v snahe o vstup na americký trh s dôchodkovými plánmi, so stanovenými príspevkami. Asociácia Investment Company Institute tvrdí, že investori usmernili do týchto dôchodkových plánov ku koncu tretieho kvartálu minulého roka, celkovo až $ 7,7 bilióna dolárov. Jedná sa teda o skutočne masívny trh s potenciálom ďalšieho rastu.

Podobné: Wall Street sa zatiaľ nemusí obávať čínskych bánk

Práve Steffen Meister, ktorý je bývalým generálnym riaditeľom spoločnosti Partners Group, upriamil pozornosť svojich kolegov na tento trh. Tvrdí, že aj napriek istým prekážkam sa bude v rámci dôchodkových plánov, z dlhodobého hľadiska naďalej presadzovať trend zameraný na stanovené príspevky. Partners Group dokonca ponúka produkty pre takéto plány vo Veľkej Británii a v Austrálii, kde bolo osvojenie tohto princípu omnoho rýchlejšie.

Meister odhaduje, že ak by sa plány so stanovenými príspevkami vo väčšej miere otvorili ponukám súkromných investičných spoločností, v najbližších 10 rokoch by mohli zodpovedať za 20 až 30 percent nárastu tohto sektora. Povedal: „Myslím si, že to môže byť veľmi významným krokom. Nepochybne k nemu dôjde. Je to iba otázkou času.“

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×