John Bogle bojujúci za nižšie poplatky pre investorov, umrel vo veku 89 rokov

17. 1. 2019

Keď John C. Bogle začiatkom 70. rokov prišiel o prácu v spoločnosti spravujúcej podielové fondy v dôsledku prepadu akcií, uvedomil si, že správcovia peňazí vedia o predpovedaní vývoja trhu iba veľmi málo, pričom si navyše za svoje nedostatočné znalosti účtujú neprimerane vysoké poplatky.

V roku 1974 tak založil novú správcovskú spoločnosť známu ako Vanguard. Táto spoločnosť o dva roky neskôr predstavila prvý indexový fond pre individuálnych investorov. Jednalo sa o investičný nástroj, ktorý jednoducho sledoval výkonnosť indexu ako napríklad S&P 500. Investori takýmto spôsobom nadobudli možnosť vyhýbať sa vyšším poplatkom zo strany profesionálnych správcov fondov, ktorí často vôbec nedokázali poraziť trh.

Tento fond niesol pomenovanie First Index Investment Trust a po dlhé roky bol posmešne nazývaný „Bogleovým bláznovstvom“. Jeho kritici tvrdili, že dokáže vykazovať iba priemerné výsledky a prichádza o mnohé príležitosti na generovanie peňazí, mimo úzkeho zamerania samotného indexu.

Bogle zomrel 16. januára vo veku 89 rokov, ale v súčasnosti je už známe, že spolu so spoločnosťou Vanguard sa mu nakoniec podarilo získať investorov na svoju stranu. Počiatočný fond aktuálne vystupuje pod označením Vanguard 500 Index Fund a spravuje aktíva v celkovej hodnote 400 miliárd dolárov. Nie je už síce najväčším fondom spoločnosti Vanguard, ale aj naďalej si zachováva pozíciu medzi cenovo najvýhodnejšími ponukami investičnej spoločnosti. Akcionárom účtuje ročné prevádzkové poplatky vo výške 4 dolárov na každých 10 000 investovaných dolárov – čo je iba zlomok zo sumy prinajmenšom 100 dolárov, ktoré si bežne účtujú aktívne spravované podielové fondy.

Je pravdou, že John Bogle sa nedočkal takej všeobecne uznávanej reputácie ako napríklad Warren Buffett, no napriek tomu sa mu podarilo vybudovať si silnú základňu nasledovníkov, ktorí preferujú investovanie do indexových fondov na dlhodobé časové horizonty.

Bogle pôsobil ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Vanguard od jej založenia až do roku 1996. Z pozície predsedu odstúpil v roku 2000, ale aj naďalej ostal kritikom investičných fondov a finančného sveta na Wall Street. Stal sa autorom viacerých kníh, na verejnosti vystúpil s niekoľkými prejavmi a prednáškami a rozbehol činnosť finančnej výskumnej inštitúcie Bogle Financial Markets Research Center.

Nezisková organizácia Better Markets, ktorá zastupuje záujmy investorov, v deň jeho smrti vyhlásila: „Bogle bol neúnavným obhajcom malých investorov a svedomím finančného priemyslu.“

Rozvoj indexových fondov zrýchlil dlhodobý pokles poplatkov za správu investičných fondov a podporil budovanie zdravého konkurenčného prostredia v tomto sektore. Investori v priebehu roka 2017 platili až o 40% nižšie poplatky za každý dolár investovaný do akciových podielových fondov, v porovnaní so stavom zo začiatku tohto tisícročia. Bogle však aj naďalej tvrdil, že mnoho fondov si v skutočnosti ešte stále účtuje za svoje služby privysoké sumy. Tento sektor finančného priemyslu dokonca nazval „zosobnením jednej z najzhubnejších kapitol v moderných dejinách kapitalizmu“.

Podobné: Buffett: Investori na poplatkoch premrhali až $ 100 miliárd

Bogle tiež zastával názor, že firemná štruktúra väčšiny investičných spoločností čelí neodmysliteľnému konfliktu záujmov, pretože verejne obchodovaná spoločnosť spravujúca fondy by mohla klásť záujmy investorov do jej vlastných akcií pred záujmami tých jedincov, ktorí vlastnia akcie jej podielových fondov. Vanguard má v tomto smere jedinečnú firemnú štruktúru, v rámci ktorej investori do jej podielových fondov a akcionári vystupujú v úlohe „majiteľov“ spoločnosti. Zisky sú v takomto modeli smerované naspäť do prevádzkových operácií spoločnosti a využívajú sa na znižovanie poplatkov.

Bogle v prejave z roku 2005 poznamenal: „Vanguard v konečnom dôsledku svojim majiteľom vypláca obrovské zisky, ktoré ostatní investiční manažéri zhromažďujú vo svoj prospech.“

Indexové fondy si postupne začali ukrajovať z kedysi dominantného trhového podielu aktívne spravovaných fondov. Hybnou silou tohto trendu sa stali údaje dokladujúce skutočnosť, že po zvážení nákladov indexové fondy konzistentne prinášajú lepšie výnosy ako väčšina aktívne spravovaných investičných fondov. Aktívne manažované fondy síce dodnes spravujú väčší objem kapitálu ako indexové fondy, ale uvedený trend sa jasne prejavuje aj v súčasnosti. Spoločnosť Morningstar uvádza, že investori v roku 2017 usmernili do indexových fondov 691,6 miliardy dolárov, pričom investície do aktívne spravovaných fondov sa v rovnakom období znížili o 7 miliárd dolárov.

Bogle tvrdil, že najlepšou investičnou stratégiou sú lacné investície do viacerých druhov akcií, prostredníctvom diverzifikovaných indexových podielových fondov, pričom takto nadobudnuté aktíva je potrebné držať po dobu niekoľkých rokov, nie opakovane predávať a nakupovať v dôsledku zmien na trhu.

Bogle v rozhovore z roku 2008 vyhlásil: „Investovanie do indexových fondov je bezkonkurenčne najlepšou stratégiou nákupu a držania aktív. Je zlatým štandardom a neexistuje nič, čo by túto skutočnosť dokázalo zmeniť. Ak analytické dáta nepotvrdzujú nadradenosť tejto stratégie, tak sa tieto dáta mýlia.“

Spoločnosť Vanguard, ktorá sídli v meste Valley Forge v americkom štáte Pennsylvánia, si postupne získavala priazeň čoraz väčšieho počtu investorov. Koncom roka 2018 spravovala celkovo 4,9 bilióna dolárov z celého sveta.

Tim Buckley, ktorý je v súčasnosti generálnym riaditeľom spoločnosti Vanguard, vo vyhlásení o úmrtí zakladateľa spoločnosti povedal: „John Bogle mal zásadný vplyv nielen na celý investičný priemysel, ale čo je dôležitejšie, na životy obrovského počtu jednotlivcov šetriacich na svoju budúcnosť a na budúcnosť svojich detí.“

Bogle pomenoval svoju spoločnosť po lodi lorda Nelsona známej ako HMS Vanguard – na počesť britského víťazstva nad francúzskou armádou v roku 1798.

Počas svojho pôsobenia v spoločnosti Vanguard utrpel niekoľko infarktov a v roku 1996 – keď sa stiahol z funkcie generálneho riaditeľa – podstúpil transplantáciu srdca. Vanguard definitívne opustil v roku 2000 po konflikte s vtedajším výkonným riaditeľom Johnom Brennanom a predstavenstvom spoločnosti o tom, či môže pôsobiť v jej vedení aj po dosiahnutí vytýčeného dôchodkového veku 70 rokov.

Bogle sa v tom istom roku stal prezidentom výskumnej inštitúcie Bogle Financial Markets Research Center, prostredníctvom ktorej aj naďalej tlmočil svoje názory na stav finančného sektora. Časopis Time ho v roku 2004 vymenoval za jedného zo 100 najmocnejších a najvplyvnejších ľudí sveta.

John Bogle.

John Clifton Bogle sa narodil v máji roku 1929 v meste Montclair, štáte New Jersey. Jeho rodina bola pomerne dobre zabezpečená – jeho starý otec založil tehliarsku firmu a bol spoluzakladateľom spoločnosti American Can Co., v ktorej pracoval jeho otec. Pád akciového trhu o päť mesiacov po jeho narodení a následná Veľká depresia však zruinovali rodinné podnikanie a rodina bola nútená predať svoj domov.

Podobné: Svet aktívnych a pasívnych investičných fondov

Bogle navštevoval miestnu strednú školu v New Jersey, no nakoniec získal štipendium na prestížnej chlapčenskej škole v meste Blairstown. Tu objavil svoj talent pre matematiku a v roku 1947 úspešne zmaturoval. V roku 1951 následne získal titul z ekonómie na Univerzite v Princetone. Jeho záverečná práca sa týkala investičných fondov, pričom tento sektor bol v tom čase ešte iba vo svojich zárodkoch.

Spoločnosť Vanguard nezverejnila príčinu smrti. Portál Philly.com oznámil, že zomrel na rakovinu, pričom citoval Bogleovu rodinu. Medzi pozostalých patrí jeho žena Eve, šesť detí, 12 vnúčat a šesť pravnúčat.

Zdroj: WSJ, MSN

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×